Francouzská vláda poskytne ukrajinským drahám zvýhodněný úvěr na nákup lokomotiv Alstom. Ukrajinci koupí 130 nových elektrických lokomotiv. Dohoda o tom byla podepsána v Kyjevě.
Za přítomnosti prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského a prezidenta Francie Emmanuela Macrona byl podepsán dokument o spolupráci mezi Ukrzaliznytsya a Alstom. Na ukrajinské straně zastupoval železnice země prezident Oleksandr Kamyszyn, na straně Alstomu Henri Popar-Lafarge, globální prezident Alstomu.

Dokument stanoví 14letou finanční půjčku zaručenou francouzskou státní pokladnou a bankovním syndikátem ve výši 85 % hodnoty smlouvy. Záloha, kterou platí Ukrajinci za dodávku elektrických lokomotiv, je pouze 15 %. V absolutních číslech bude vnější financování činit více než 750 milionů EUR, včetně 350 milionů EUR ve formě půjček od francouzské vlády a 400 milionů EUR ve vývozních úvěrech. Jednání o nákupu elektrických lokomotiv začala v roce 2018, trvala tři roky a skončila loni podpisem mezivládní dohody. Nyní konečně došlo k dohodě o financování a byla podepsána prováděcí smlouva.

Z úvěru a akontace bude financován nákup 130 nových elektrických lokomotiv, z toho 50 střídavých a 80 dvousystémových (AC a DC). Na Ukrajině existují dva napěťové systémy.

Podepsaná smlouva nám umožní získat v dnešní neklidné době tolik potřebné elektrické lokomotivy za nejlepších možných podmínek. Využití ukrajinských firem a specialistů na konstrukci a údržbu strojů jim umožní získat jedinečné zkušenosti. Některé technické detaily smlouvy ještě probereme, ale většinu jednání máme za sebou, řekl prezident Ukrajinských drah Oleksandr Kamyszyn. 

Nejde jen o dohodu o dodávkách lokomotiv – jde o integraci Ukrajiny s ekonomickým systémem a dopravní sítí Evropské unie – řekl ministr infrastruktury Ukrajiny Oleksandr Kubrakov. 

Průměrné stáří elektrických a dieselových lokomotiv na Ukrajině je 40 let, proto jsou v tomto odvětví nutné změny. Průběh výběrového řízení oznámila 8. února také Ukrzaliznytsia pro nové elektrické jednotky.

Admin
Author: Admin

By Admin