eTurista má snížit byrokracii, poskytovatele ubytování do něj zanesou každého ubytovaného

Foto Pittigrilli, wikipedia

Od ledna 2025 plánuje Ministerstvo pro místní rozvoj pro poskytovatele ubytování jednotný systém, kam by museli zanášet své hosty. Ministerstvo vedené pirátským vícepremiérem Ivanem Bartošem si od registru slibuje lepší přehled o turistickém ruchu a méně byrokracie pro podnikatele. O osobní údaje si ubytovaní nemusí bát slibuje, místo jména bude jenom kód.

Reklamy

V současné době se hosté zapisují do knih jednotlivých ubytovatelů. Od příštího roku by to mělo být v systému eTurista. Počítá s touto změnou novela zákona o cestovním ruchu z produkce ministerstva pro místní rozvoj. Systém má pokrývat několik oblastí, jako zcela první je výběr poplatků z ubytování, uvedl pro Český Rozhlas náměstek ministerstva pro místní rozvoj Lukáš Černohorský (Piráti). Ministerstvo chce tímto odlehčit ubytovatelům byrokracií. Jednotný systém by měl podle ministerstva po zanesení údaje od ubytovetele, koho ubytoval připravit informace pro statistický úřad, odešle hlášení pro policejní databázi Ubyport v případě cizinců. Informace by měla zůstat v databázi šest let.

Ministerstvo spravedlnosti proti možnému novému digitálnímu policistovi vzneslo připomínky. Jedna z nich je zjišťování a nakládání s citlivými informacemi, které dříve vynesl nálezem Ústavní soud k povinnému uchovávání informací o pohybu telefonů.

Podlou soudců ústavního soudu může sledování a ukládání dat sdělovat informace o tom, s kým tráví čas, jaké má zájmy, nebo je sexuální orientace. Aktuální návrh zákona kritizoval i exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který vyčetl zásah do soukromí. Podle ministerstva žádné úniky a ohrožení soukromí nehrozí. Podle Černohorského je teď otázkou co se děje dále s údaji, které uvedete do knihy hostů v papírové podobě. Hrozí podle něj, že někdo vaše údaje zneužije. Toto podle něj v digitální formě nehrozí.

Ubytovatelé by měli nově ukládat jenom identifikační číslo pro ztotožnění pro státní správu, neukládal by jméno, ani adresu. V případě obyvatel Česka by se to každý dozvěděl, kdo používá datovou schránku, kdo se zajímal o jeho údaje a kdy slibuje Černohorský. U cizinců by stále mělo platit, že ubytovatel ohlásí účel pobytu hosta, jak to dělal papírově, tak bude dělat elektronicky.

Většina z oslovených tomuto nevěří a označuje snahy státu, jako z doby totality, který také sbíral všechny údaje, akorát ne elektronicky. Na vše dohlížela Policie, teď ministerstvo pro místní rozvoj. Novelu zákona čeká projednání vládou a pak celý legislativní proces v Parlamentu. Následovat bude prováděcí vyhláška a až teprve by mohla začít evidence propagovat. Resort odhaduje náklady na vytvoření systému na 50 až 60 milionů korun. Vznik eTuristy chce ministerstvo financovat z Národního plánu obnovy, to ale znamená spustit do konce letošního roku.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém