Ukrajinská nákladní letecká společnost Antonov přemístila svou provozní základnu z letiště Kyjev-Hostomel na Ukrajině do Lipska v Německu. Základna specializované těžké nákladní letecké dopravy se na začátku války na Ukrajině stala místem těžkých bojů mezi ruskými a ukrajinskými silami a několik letadel, včetně An-225 Mrija, bylo zničeno. Antonov Airlines chtějí do Německa z Ukrajiny převézt náhradní motory, díly a další specializované vybavení, inženýry a mechaniky, letecký personál a klíčové administrativní pracovníky.

Na konferenci Worldwide Project Consortium konané ve Vídni v Rakousku Antonov potvrdil svou novou domovskou základnu a podrobně diskutoval o rozsahu škod na letišti Hostomel a infrastruktuře letecké společnosti. Během prezentace Antonov řekl, že jejich základna Hostomel byla zničena spolu se třemi letadly – An-225 Mrija, An-74 a An-26-100. Další dva letouny An-124 a An-22A jsou poškozeny a o jejich budoucnosti zatím vedení nákladního dopravce nerozhodlo.

V důsledku ruského útoku a obsazení letiště byla výrazně poškozena jeho infrastruktura, kancelářské budovy, hangáry a také zničení letounů An-74T, An-26-100 a An-225 – uvedl zástupce Antonov Airlines. Přeživší letadla a Antonovova infrastruktura se přesunou do Německa. Z Ukrajiny odletělo pět letounů An-124-100, které v budoucnu budou mít základnu na letišti Leipzig-Halle (LEJ).

Letadla a piloti létají jménem NATO, ukrajinské vlády. Antonov také provádí humanitární lety. Nákladní An-124-100 byl spatřen v Severní Americe, na Středním východě, v Africe, jihovýchodní Asii a Austrálii. Plán dopravce však zahrnuje více než jen převoz přeživších letadel do Lipska. Antonov musí vymyslet, jak vrátit do Německa to, co zůstalo nedotčené v Hostomeli, včetně náhradních dílů a motorů. Je zde také otázka přemístění jejich zaměstnanců, včetně některých vysoce kvalifikovaných inženýrů a mechaniků. Antonov minulý týden potvrdil, že v Německu postaví plnohodnotnou základnu.

Lipsko je dobrá volba

Letiště Lipsko, které se nachází západně od Drážďan a severně od česko-německé hranice, je pro Antonov potenciálně ideálním řešením, které je v provozu 24 hodin denně. Letiště je v současnosti čtvrtým největším uzlem letecké nákladní dopravy v Evropě s ročním objemem nákladu kolem 1,6 milionu tun. Objem nákladu odbaveného letištěm v prvním čtvrtletí letošního roku činil 385 438 tun.

Letiště má dvě přistávací dráhy kategorie IIIB dlouhé 3 600 metrů – dostatečně dlouhé na to, aby zvládly těžce naložená letadla létající společností Antonov Airlines. Mnoho nákladních linek provozuje přibližně 70 nákladních letů denně do a z Lipska, přičemž využívá středoevropskou polohu letiště a intermodální kapacitu.

Zatímco ztráta tolika letadel a domovské základny může stačit k trvalému uzavření mnoha leteckých společností, Antonov Airlines okupují zajímavý kout trhu leteckého nákladu – segment objemných těžkých nákladů. Poptávka v tomto segmentu zůstává vysoká, zatímco nabídka dostupných letadel zůstává omezená, což z něj činí lukrativní odvětví v odvětví nákladního letectví.

Sankce proti Rusku výrazně omezily činnost ruské letecké společnosti Volga-Dněper Airlines, která byla až do vypuknutí války hlavním konkurentem ukrajinského operátora. Opatření přijatá vedením nenahrazují ztrátu letadel nebo kritické letecké infrastruktury, ale jsou pozitivním signálem pro Antonow Airlines. Dopravce odhaduje, že v příštích 12 měsících provede minimálně jeden těžký nákladní let denně. Během roku aerolinky plánují uskutečnit téměř 1300 přistání. Antonov neuvedl konečný termín dokončení přesunu zbývajících aktivit do Lipska.

foto Antonov Airlines
Admin
Author: Admin

By Admin