Embraer představil v posledních říjnových dnech několik fotografií zobrazujících koncept nového turbovrtulového letadla, které má vstoupit do provozu do roku 2027.

Reklamy

Fotografie zveřejnila společnost na Twitteru a ukazují turbovrtulový pohon, který by měl být dalším produktem brazilského výrobce. Společnost zdůrazňuje, že fotografie slouží pouze pro ilustraci a jsou doprovázeny rozhovorem Rodriga Silvy e Souzy, viceprezidenta marketingu společnosti Embraer Commercial Aviation pro časopis AirFinance Journal, jehož podcast je k dispozici na Spotify. Společnost Embraer připravuje plány na nové turbovrtulové letadlo od veletrhu Paris Air Show 2019. 

Ředitel uvedl, že odhaduje, že se trh na konci roku 2022 vrátí na hodnoty roku 2019 na hlavních trzích, jako jsou USA a Evropa, a v roce 2023 na menších trzích, jako je Latinská Amerika. Společnost proto hodlá v nadcházejících letech uvést na trh nové turbovrtulové letadlo a jeho první dodávka se uskuteční v roce 2027. Z tohoto důvodu brazilský výrobce hledá partnerství nad rámec samotných dodavatelů a plánuje něco jako společný podnik pro plánování společného vývoje nového letadla.

Letadlo zobrazené na fotografiích se vyznačuje novým křídlem, které je podstatně větší než u předchozích turbovrtulových letadel Embraer, Bandeirante a Brasília. Trup se také zdá být poměrně dlouhý, což naznačuje, že letadlo bude moci na palubu vzít 70 až 90 cestujících. Provozní náklady, na které se společnost Embraer zaměřuje, jsou o 20 procent nižší, než u konkurenčních letadel na současném trhu. Výrobce chce také zachovat stejnou úroveň komfortu E-Jets, od E175 do E195. 

Může Embraer uspět?

Historie ukazuje, že zavedení nového turbovrtulového designu trvá přibližně 4-5 let a zavedení zcela nového tryskového letadla přibližně 6-7 let. V současné a nejisté době by však mohlo být dobrým řešením, jak překonat krizi, nové turbovrtulové letadlo.

Embraer ví o turbovrtulových letadlech dost

Je třeba také zmínit, že Embraer se nevrhá do hluboké vody bez plaveckých dovedností. Výrobce vyrábí turbovrtulová letadla již mnoho let. Celkově brazilská společnost vyrobila 855 takových strojů: 501 EMB-110 Bandeirante a 354 EMB-120 Brasilia.

Embraer 110 Bandeirrante bylo první brazilské regionální dopravní letadlo pro cestující a první vyráběné společností Embraer. Letoun byl zkonstruován koncem šedesátých let na příkaz brazilského ministerstva letectví. Mělo to být levné dopravní a osobní letadlo, které by mohly používat jak civilní společnosti, tak letectvo. Hlavním designérem byl francouzský inženýr Max Holste. Byly postaveny tři prototypy. První, označený YC-95, vzlétl 26. října 1968 a první sériový letoun o čtyři roky později, 9. srpna 1972. Po výrobě 501 kusů byla sériová výroba ukončena v roce 1990.

Dalším vyráběným letadlem byl Embraer 120 Brasilia. Práce na tomto letadle začaly v roce 1979. 25. dubna 1980 byl poprvé představen nový EMB-120. Byly vyrobeny celkem tři prototypy, z nichž první vzlétl 27. července 1983, druhý 21. prosince téhož roku a třetí 9. května 1984. 10. května 1985 bylo letadlo certifikováno brazilskou správou civilního letectví a 9. července téhož roku certifikace FAA, o rok později následovala Velká Británie, Francie a Spolková republika Německo. V srpnu 1985 byl první sériový letoun doručen společnosti Atlantic Southeast Airlines. O rok později se objevila verze s výkonnějším motorem PW118A, přizpůsobená pro provoz z letišť umístěných vysoko nad mořem, prvním uživatelem této verze byla letecká společnost SkyWest.

Admin
Author: Admin

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading