Dánské DSB představilo jednotky Talgo. Pojedou na linkách do Hamburgu

Společnost dánských státních drah DSB dnes představila první z jednotek Talgo 230, které v následujících měsících vstoupí do její flotily dálkových meziměstských vlaků. Během tiskové akce konané v Kodani společnost oznámila oficiální zahájení fáze dynamického testování vlaků, které by měly spojit dánské hlavní město a Aarhus s Hamburkem a případně dalšími mezinárodními i vnitrostátními trasami.

Reklamy
Přeprava jednotek Talgo 230 DSB ze Španělska, kde došlo k jejich výrobě do Dánska. Foto Talgo Group

S konstrukční rychlostí 230 km/h a provozní rychlostí 200 km/h budou mít vlaky větší šířku než standardní vozy v přeshraničním provozu, což umožní větší vnitřní prostor a vyšší komfort cestujících při zachování plné technické interoperabilitu obsluhovat nejen vnitrostátní trasy, ale i mezinárodní služby.

Vlaky jako součást technologické platformy Talgo 230 mají také schopnost snížit spotřebu energie až o 30 % ve srovnání s průmyslovým standardem díky unikátní technologii válcování španělské společnosti a jejích lehkých osobních vozů a mohou se pochlubit 95% návratnost konstrukce vlaku.

Během nadcházejícího certifikačního procesu budou všechny systémy ověřeny, aby byla zajištěna přísná úroveň spolehlivosti, kterou DSB vyžaduje, a aby byla zaručena plná technologická kompatibilita vlaku s dánskou infrastrukturou a se stávajícími lokomotivami třetích stran. 

Ve druhé fázi bude ke každému vlaku přidán vůz Talgo s kabinou (styrevogn; osobní koncový vůz s kabinou strojvedoucího, ale bez motorů), aby byla umožněna konfigurace push-pull, která zajistí rychlé obraty vlaků v cílové destinaci. každé trasy při minimalizaci hmotnosti vlaku a tím i zkrácení doby zrychlování a brzdění.

K tomu se přidává provozní flexibilita, kterou již vlakové sestavy lokomotiva+vozy poskytují, a v rámci realizace projektu, kdy se celkový rozsah měřený ve vozech zvýšil o 15 % za chodu s téměř nulovým skutečným dopadem na nasazení.

Jedna rámcová smlouva, tři objednávky

Souprava Talgo 230 DSB na nádraží v Kodani. Foto Talgo Group

Již v únoru 2020 a po otevřeném výběrovém řízení udělila společnost DSB společnosti Talgo rámcovou smlouvu v hodnotě 500 milionů EUR, která zahrnovala první pevnou objednávku ve výši 134 milionů EUR na dodávku 8 kompletních vlaků technologické platformy Talgo 230.

V dubnu 2021 a ve světle nové poptávky po mezinárodní železniční dopravě se společnost DSB rozhodla zvýšit velikost vozového parku druhou objednávkou na další autobusy, což zvýšilo kapacitu cestujících v 8 prvních vlacích o plných 10 %, na 492 míst v každém vlaku. Poté v dubnu 2023 železniční společnost zadala třetí objednávku na 8 dalších vlaků v hodnotě 184 milionů EUR.

O Talgo 230

Platforma Talgo 230 je založena na stejných technologických základech, které vytvořily meziměstské vlaky španělského výrobce vlaků jako mezinárodní reference. Jsou to lehká vozidla, která se mohou pochlubit nezávisle se otáčejícími, samonaváděnými valivými sestavami, schopnými maximalizovat kapacitu a která mohou instalovat systémy přirozeného naklápění a/nebo automatické změny rozchodu kolejí. Jsou také vysoce škálovatelné: Pořízené jako konvenční vlaky mohou být snadno a levně modernizovány na skutečné velmi vysokorychlostní vlaky pro komerční maximální rychlosti 300 km/h – jak Talgo v současnosti dělá pro španělskou státní společnost Renfe.

interiér soupravy Talgo 230 DSB. Foto Talgo Group

Platformu Talgo 230 si v roce 2019 vybral také německý spolkový dopravce Deutsche Bahn (DB) s rámcovou smlouvou na výrobu až 100 vlaků, přičemž dva bloky jsou již objednány po celkem 79 jednotkách, z nichž první jsou již pod. certifikaci v Německu. Očekává se, že je DB využije jak pro vnitrostátní linky, tak na trase Berlín–Amsterdam (Německo–Nizozemsko).

Technické informace o Talgo DSB

 • Trasy: Mezinárodní trasy, nejprve Kodaň – Hamburk a Aarhus – Hamburk 
 • Maximální komerční rychlost: 200 km/h
 • Maximální konstrukční rychlost: 230 km/h
 • Kapacita cestujících: 492 míst
 • Typy vozů: 
  •    Flex-space autobus: 36 míst; Dětské kočárky; jízdní kola; dobíjení elektrokol.
  •    vůz PRM: 3 místa pro PRM; 1 toaleta PRM; 10 konvenčních sedadel; Prodejní.
  •    vozy druhé třídy s 32 místy.
  •    vozy druhé třídy se 40 místy.
  •    vozy první třídy (2+1 sezení) s 22 sedadly.
  •    vůz první třídy (2+1 sezení) s 28 sedadly.
  •    [Vůz s kabinou (koncový): bude přidán v pozdější fázi].
 • Využitelnost konstrukce vlaku: 95 %.

 

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

One thought on “Dánské DSB představilo jednotky Talgo. Pojedou na linkách do Hamburgu

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading