Alstom pracuje na přestavbě posunovacích lokomotiv na vodíkový pohon

redakce

Výrobce vlaků Alstom vidí značný potenciál v přestavbě posunovacích lokomotiv s dieselovým pohonem na vodíkovou pohonnou jednotku.

Reklamy

Ve čtvrtek firma ve Stendalu ukázala, jak se dá přestavovat posunovací lokomotiva. “Motor lokomotivy je poháněn přímým spalováním vodíku bez CO2,” vysvětlila společnost. Lokomotivu dosud poháněl hybridní motor skládající se z akumulátoru a dieselového pohonu, ale v budoucnu se bude jednat o akumulátorový a vodíkový pohon. Alstom pracuje na inovačním projektu s Verkehrsbetriebe Peine-Salzgitter (VPS), WTZ Roßlau gGmbH, TU Braunschweig a dalšími partnery. V roce 2024 je plánováno zprovoznění přestavěné posunovací lokomotivy VPS v areálu železniční společnosti.

V Německu se používá asi 1 000 dieselových posunovacích lokomotiv a asi 4 000 v Evropě. Průměrná doba trvání je 50 až 70 let. Lokomotiva ročně vypustí kolem 150 tun CO2 a modernizovaná posunovací lokomotiva s vodíkovým pohonem ušetří až 3000 tun CO2 při zbývající životnosti 15 až 20 let. To odpovídá emisím CO2 až 650 vozů. Podle Alstomu by muselo být vysazeno 200 000 stromů, aby se ušetřilo toto množství CO2.

Foto © Alstom

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Next Post

Alstom získal zakázku na návrh a výrobu 312 vozů metra pro čtvrtou fázi Dillí

Společnost Alstom, globální lídr v oblasti chytré a udržitelné mobility, získala zakázku na návrh, výrobu, dodávku, testování a uvedení do provozu vozů metra standardního rozchodu 312 voů pro expanzi Delhi Metro Phase IV, od společnosti Delhi Metro Rail Corporation (DMRC). Zakázka v hodnotě 312 milionů EUR zahrnuje: Návrh a výroba […]

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading