Dodávky Airbusu se v říjnu zrychlily a letos dosáhly 497 letadel. po vyloučení dvou dodávek Aeroflotu zrušených kvůli západním sankcím proti Rusku, uvedl v výrobce letadel kleslo na číslo na 495. Airbus dodal v říjnu 60 letadel, což je nárůst oproti 55 v předchozím měsíci. Stále má to, co většina analytiků nazývá natahujícím, ale široce dosažitelným úkolem dosáhnout cíle 700 dodávek v roce 2022, po problémech s narušenými globálními dodavatelskými řetězci.
“Airbus bude muset porovnat rok 2017 (201 dodávek za zbývající dva měsíce), 2018 (216) a 2019 (215 letadel),” uvedl analytik Agency Partners Sash Tusa v poznámce pro investory. “Žádný z těch let nebyl z hlediska produkce a managementu moc zábavný.” V rámci celkových dosavadních dodávek v letošním roce byly dodávky se širokotrupých letadel robustní, dodal, čímž podtrhl nedávné známky od výrobců a leasingového gigantu AerCap o oživení v segmentu trhu, který byl dlouho v útlumu.
Čína díky napětí s USA více nakoupí v Evropě
Airbus také zveřejnil 177 nových objednávek v říjnu, nebo 163 po změně nové objednávky od vlastníka British Airways, IAG, který zadal rozšířenou objednávku na 59 letadel, která nahradila dřívější dávku 14 jednouličních proudových letadel. Airbus si také zarezervoval objednávku na 40 letadel od tradičního provozovatele Boeingu Xiamen Airlines, který v září dočasně přidal Airbus jako dodavatele na znamení zjevného náklonu Pekingu k Evropě uprostřed napětí s Washingtonem.
Pozorovatelé Číny uvedli, že rozhodnutí letecké společnosti uvolnit svou závislost na Boeingu bylo vnímáno jako zvláště symbolické poté, co čínský prezident Si Ťin-pching navštívil kokpit většího letadla Boeing 787 při návštěvě továrny Boeingu v oblasti Seattlu v roce 2015. Boeing odmítl komentovat objednávku, jejíž zveřejnění se shodovalo s prvním dnem čínského Zhuhai Airshow. Aktualizace je doplněna stávajícími objednávkami na 140 letadel, které Čína znovu oznámila minulý týden v rámci toho, co odborníci popsali jako snahu předvést návštěvu německého kancléře Olafa Scholze.
Německý kancléř bagatelizuje spolupráci s Čínou
Zdá se však, že to zaskočilo jak výrobce letadel, tak německé představitele, když se Scholz snažil bagatelizovat nové dohody uprostřed domácích obav, že Berlín upřednostní ekonomické vazby před bezpečností a jinými strategickými záležitostmi. Dohoda ze Xiamenu letos vynesla objednávky Airbusu nad hranici 1000 kusů. Po 223 zrušeních jeho 1 033 hrubých objednávek kleslo zpět na čistých celkových 810 za prvních 10 měsíců.
Boeing již dříve uvedl, že jeho dodávky v říjnu klesly, protože čelil problémům s kvalitou, zatímco objednávky vzrostly, protože americký výrobce letadel nadále zaznamenal silnou poptávku po nových letadlech. V letošním roce zatím zaúčtoval 664 nových objednávek, nebo po upřesnění 550 letadel po stornech a před účetními úpravami. Boeing, který se právě zotavuje z bezpečnostní krize 737 MAX a průmyslových problémů na 787, uvedl, že během prvních 10 měsíců roku dodal 363 letadel.