Již několik let se v Grazu diskutuje o nových tramvajích – potřeba je 15 vozů které jsou nutné pro prodlouženou trasu linky 5. Nakonec ty současné se využijí na prodloužení a pořídí ojeté.
V letech 2019 a 2020 už jezdili ve městě Graz dvě tramvaje, jedna z typu „Flexity“ od Alstom (dříve Bombardier) a jedna z „Avenio“ od Siemens. Jelikož je známo, že rozpočet města Grazu je děsivě těsný, informace se ohledně plánovaného nákupu nových tramvají obrátily překvapivě.
Graz nyní obdrží deset ojetých tramvají typu „ULF“ z rumunského města Oradea. Ani v Grazu není tento typ tramvaje cizí – před více než 20 lety byla předchůdce tohoto typu již v Grazu na zkušební jízdě a bez problémů ji lze používat. Tehdy proběhl i nákup vozidel, ale vyšlo to ve prospěch Cityrunneru. Mimochodem, ve Vídni jsou také četná vozidla tohoto typu.
Vozidla výrazně kratší než se plánovali nová vozidla
Vozy délkou 24 metrů jsou vozidla výrazně kratší než původně plánovaná nová vozidla, která měla ukazovat délku 30 až 40 metrů. „Délka vozidla by byla jen výrazně kratší než v současné době provozu vozy, a navíc se plánuje tato vozidla využívat primárně na nových linkách 16 a 17, které centrum města v budoucnu objíždějí. Očekává se na těchto linkách o něco nižší frekvenci než na ostatních linkách, které vedou mimo centrum města a nádraží, podle finanční rady Manfreda Ebera.
Kromě toho odmítá i kritiku nákupu zastaralých vozidel. Vozidla jsou zhruba 15 let stará s ročníky výroby 2008 a 2009, ale obvyklá doba provozu tramvaje se pohybuje kolem 40 až 50 let. „Když to chcete, koupíme tramvaje, které projely třetinu vašich životů, i naše první variantní tramvaje jsou zhruba stejně staré. ” Tato generace ULF byla navíc objednána Vídni a dodávána až do roku 2017. Takže technicky vzato jsou tato vozidla nejmodernější”. 10 či 15 vozů by neměl být velký problém pro město v rozpočtu, ten s tím má počítat. Dodávky tramvají ULF se očekávají v únoru 2023 do Grazu.
Dílenské opravy budou zefektivněny a v případě potřeby v raném provozu upraveny. Tramvajové muzeum Graz, by mohlo vyslat do provozu staré historické vozy, kdy nedošlo k nákupu ojetých, ani nových vozů. To by představovalo asi 20 vozů starých až 90 let! Případně vypomáhat na linkách se staršími vozy, kdyby docházelo k poruchám na velkém množství vozů.
Podle mluvčího dopravní podnik OTL v Rumunsku bez něj už mohl obejít, protože od dodávky 20 nových vozidel „Imperio“ v uplynulých dvou letech už dokázali delší dobu fungovat bez problémů. „Probíhající tramvajové změny poté proběhnou zastupitelstvem města,“ přesvědčivě argumentuje radní města Manfred Eber. Ten je přesvědčen, že město se vydává správnou cestou nákupem ojetých tramvají. Je levnější využít tohoto nákupu, jak dražšího v nových vozů, jak tvrdí opozice, která by se opět do nás navážela, co jsme nakoupily a město nemá na nic peníze, ani náš dopravce.
Foto Wikipedia, Krisztian Cseh