Zelení kritizují zpoždění vlaků na trase Praha – Mnichov

redakce 1
Lindau Hbf, vlak Alex z Prahy do Mnichova. Foto wikipedia
Lindau Hbf, vlak Alex z Prahy do Mnichova. Foto wikipedia

Vlaky z Prahy měly v průměru téměř čtvrthodinové zpoždění při příjezdu do Mnichova v roce 2022. Z pohledu Zelených v zemském parlamentu jde o nepřijatelnou situaci. Obviňují státní vládu z politického selhání.

Reklamy

Pokud pojedete vlakem z Prahy do Mnichova, můžete předpokládat, že nedorazíte včas – průměrné zpoždění je 14:55 minuty. Vyplývá to z žádosti zemského parlamentu Zelených vládě, kterou obdržela agentura dpa. V roce 2021 bylo v průměru téměř šest minut zpoždění. V opačném směru mají také vlaky ALX RE 25/EX 355 v průměru pětiminutové zpoždění. Důvodem zpoždění jsou v polovině případů hraniční kontroly ve stojícím vlaku. Zelení volají po „rail turbo“.

Doby zpoždění se podle šetření nejen prodlužují, ale také prodlužují. Podle Zelených je úzkým hrdlem Schwandorf. Počet zmeškaných spojení se tam od roku 2021 do roku 2022 více než pětinásobně zvýšil – ze 7,6 na více než 39 procent. 40 procent cestujících by tam svůj přípojný vlak nestihlo.

Zelení vytýkají vlakové spojení Praha-Mnichov jako trvalý problém. Cesta trvá 5:35 hodin, což je „příliš dlouho na spojení dvou metropolí“. Vlakové části z Prahy a Hofu jsou spřaženy ve Schwandorfu. Pokud má jedna část vlaku výrazné zpoždění, druhá odjíždí bez čekání, vysvětluje mluvčí. Cestující pak musí čekat ve Schwandorfu na další vlak.

Důležitá trasa Praha-Mnichov je kvůli masivním zpožděním zcela neatraktivní, uvedl mluvčí Green mobility Markus Büchler. Příčinou je zcestná dopravní politika CSU. Po desetiletí jste zanedbávali infrastrukturu této trasy. „Hraniční kontroly ve stojícím vlaku situaci ještě zhoršují. V současné době je provoz na této trase jedinou konstrukční chybou. Politické selhání ve všech směrech!“

Podle Bühlera je zemská vláda pod vedením premiéra Markuse Södera (CSU) odpovědná „za zchátralý stav“ spojení Mnichov-Praha. Mluvčí pro evropskou politiku Zelených v zemském parlamentu dodal: „Kontroly na hranicích nesmí být na úkor cestujících ve vlaku. Dopravní politika zaměřená na budoucnost to uznává.“ Existují dobře fungující příklady, jako je trasa Mnichov-Salzburg. Tam by se v jedoucím vlaku prováděly namátkové kontroly. „Je to efektivní, šetří čas i nervy. Zastavení vlaku na druhou stranu není přijatelné.“

Státní železnice, která provozuje trasu na německé straně hranice, sama kritizovala zpoždění loni v létě s odkazem na asi 15minutové hraniční kontroly ve stojícím vlaku ve Furth im Wald. To však podle tehdejší mluvčí nebyly jediným důvodem. Vlaky do Furth im Wald často přijíždějí se zpožděním, ale to je v kompetenci českého dopravce. Nejčastější problém na České straně je úsek mezi Prahou a Berounem, kde vlaky naberou většinu zpoždění. V tomto případě se dá mluvit i o zpoždění do 15 minut. V posledních měsících i v desítkách minut. Podle zelených by nejenom Česká strana, ale i naše státní úřady se měli zamýšlet nad budoucností této trasy, která nutně potřebuje urychleně modernizaci, dvě koleje a elektrifikaci. Ideálně by byla vyšší rychlost, jak mezi Plzní a Furt im Wald okolo 60-70km/hod a ještě vedené starou dieslovou lokomotivou. Žádoucí by bylo zrychlení vlaků o hodinu, aby byli více přívětivé pro cestování mezi metropolemi. 

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

One thought on “Zelení kritizují zpoždění vlaků na trase Praha – Mnichov

Comments are closed.

Next Post

Další omezení v Brně pro motoristy u výstaviště

Řada řidičů si bude říkat co sem komu udělal, proč je další omezení, když dělají na Tomkově náměstí, most přes Olomouckou a ještě Žabovřeskou. Důvodem je zlepšení stavu komunikace na velkém městském okruhu u Výstaviště, kudy projíždí denně většina řidičů, kteří přijíždí od Prahy do Brna. Od dubna letošního roku […]

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading