foto Renfe z čištění vlaku od grafity

foto Renfe z čištění vlaku od grafity

Vandalismus graffiti na vlacích Renfe si během minulého roku vyžádal náklady ve výši 25 milionů eur. Kromě samotného úklidu se k tomuto číslu připočítají nepřímé náklady odvozené z této pohromy, jako jsou investice do bezpečnosti, a to jak v personálních, tak i jiných video monitorovacích systémech, a také budoucí implementace dronů v depech.

Reklamy

Cestující přímo trpí následky poničených vlaků s graffiti. Zpoždění a zrušení vlaků mimo jiné kvůli nedostatečné viditelnosti nebo graffiti na bezpečnostních prvcích, které brání v pohybu, nouzovému brzdění na nátěr uprostřed cesty nebo zápachu tohoto pro cestující velmi nepříjemného chemického produktu.

V roce 2022 jsou více než 25,2 milionů eur náklady generované graffiti ve vlacích Renfe (přibližně 69 000 eur denně). Za poslední rok vandalové nastříkali na vlacích téměř 80 000 m² ploch. Letos bylo v depech Renfe hlášeno 3 559 vniknutí graffiti umělců, což představuje v průměru téměř 10 vandalských činů tohoto typu denně. V roce 2022 bylo úklidem vlaků vynaloženo 10 500 pracovních hodin. Přítomnost bezpečnostního personálu Renfe zabraňuje tomu, aby graffiti bylo větší, kromě toho, že loni přerušilo 729 invazí umělců graffiti.

foto Renfe z čištění vlaku od grafity

V loňském roce bezpečnostní pracovníci Renfe zadrželi 33 graffiti umělců a bezpečnostní síly a orgány postavily 150 osob před soud. Barva, kterou používají graffiti umělci, asi 16 000 litrů, je složena z toxických látek, jako je benzen nebo 1,3-butadien), které mají škodlivé účinky na životní prostředí a lidi. Toto číslo představuje asi 40 000 plechovek barev (nebezpečný kontaminovaný odpad).Odstranění graffiti vyžaduje přesun vlaků do úklidových středisek. Spotřeba elektřiny při těchto jízdách odpovídá spotřebě 400 000 Kwh nebo totéž, 36 milionům žárovek rozsvícených na jednu hodinu nebo zásobování spotřeby více než 44 000 domácností na jeden den. Tito tedy rádoby umělci působí značnou škodu a to nejenom na majetku, ale i životnímu prostředí. Naprostá většina z nich byla u soudu odsouzena k veřejně prospěšným pracem. V případě 2 osoby k vězení v délce trvání 2 let a náhradě škody.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading