Vlakové spojení na vídeňské letiště se osvědčilo. Pokračovat by mělo i po roce 2025

Od konce roku 2022 město zajišťuje přímé vlakové spojení mezi brněnským hlavním nádražím a vídeňským letištěm. Smlouva na provoz dvou každodenních spojů je uzavřena do prosince 2025. Vedení města by rádo linku podporovalo i po tomto datu.

„Vlakové spojení na vídeňské letiště se nám osvědčilo, o čemž vypovídají i statistiky přepravených osob. Jen o prázdninách převezly městem podporované spoje více než 10 tisíc cestujících. Například brzký ranní vlak na letiště využilo v červenci průměrně 125 cestujících denně. Je vidět, že lidé mají chuť cestovat a dostupnější doprava na letiště a následně domů je neocenitelná. Proto, abychom mohli spojení zajišťovat i po uplynutí platnosti smlouvy s nynějším dopravcem, musíme nyní zveřejnit formulář, kterým oznámíme náš záměr,“ uvedl radní města Brna pro dopravu Petr Kratochvíl.

Zveřejnění záměru a následné nabídkové řízení může trvat až dva roky. Proto město uveřejní formulář již nyní, tento krok ho však v tuto chvíli ještě k ničemu nezavazuje.

Současný provozovatel přímého vlakového spojení, společnost Gepard Express, převezla od 11. června do konce srpna tohoto roku 12 813 cestujících.

Výše kompenzace, která hradí částečné náklady na provoz vlakového spojení, je v letošním roce stanovena na 13 933 525 korun, na celý rok 2024 na 28 572 601 korun. Mechanismus výpočtu výše platby od města za rok 2025 je stanoven ve smlouvě, která počítá s půlroční výpovědní lhůtou.

Pro cestující, kteří potřebují nechat auto v Brně, zajišťuje město zvýhodněné parkování na P+R Líšeň. Pokud zde odstavíte vůz např. na týden, zaplatíte za to 500 korun. Zvýhodněné parkování lze registrovat na následujícím odkazu: https://www.parkovanivbrne.cz/parkovani-rezervace. V případě zájmu cestujících Dopravní podnik města Brna vypraví spoj z parkoviště na vlakové nádraží. Cestujících využilo služby MHD pouze 10, kteří na parkovišti v Líšni zaparkovali. Podle města je přesto provoz a podpora takto zvýhodněného parkování výhodné.

Rozlétání Brno nevyšlo

Blue Air
Foto Blue Air

Řada kritiků přesto říká, že město rozhazuje veřejné peníze, místo podpory vlastního letiště na které kašle. Z toho v současné době létají hlavně linky díky cestovním kanceláří, pouze 2 pravidelné linky. Celkem pak jde o 20 linek a jedna nová začne díky Čedoku v zimě. Ten otevře přímé spojení z Brna do Thajska, které si stále více Čechů zamilovalo.

Dřívější námluvy mezi městem a Blue Air, které plánovalo umístit v Brně 2 letadla a letiště rozlétat nevyšlo. Dopravce v současné době už nefunguje po zásahu Rumunských úřadů, které dopravce zničili řadou účelových obstrukcí s bankovními účty a údajnými nezaplacenými částkami.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →

One thought on “Vlakové spojení na vídeňské letiště se osvědčilo. Pokračovat by mělo i po roce 2025

  1. Vlakové spojení na vídeňské letiště se osvědčilo. Pokračovat by mělo i po roce 2025 – Press centrum zahraniční a domácí dopravy 30/10/2023 at 11:14

    […] Continue reading Vlakové spojení na vídeňské letiště se osvědčilo. Pokračovat by mělo i p… […]

Comments are closed.

%d