Verdi vyzvalo ke stávce v Berlínském BVG

foto redakce

Odborový svaz Verdi vyzval v pátek k varovné stávce trvající několik hodin v Berliner Verkehrsbetriebe (BVG).

Reklamy

Odbory v pondělí oznámily, že výstražná stávka potrvá od zahájení provozu brzy ráno do 10 hodin. V Braniborsku celý den stávkuje veřejná doprava. “Jsme si jisti, že tento průmyslový spor jasně ukáže, jak vážně to naši kolegové myslí,” řekl vyjednavač Jeremy Arndt. “Pokud varovná stávka skončí v 10:00, lze předpokládat, že po ní budou ještě omezení.” Jak dlouho to potrvá, závisí na organizačních možnostech BVG.

Společnost uvedla, že byla pondělním oznámením odborů „podrážděná“. „Výzva ke stávce se samozřejmě řídí celostátní dramaturgií,“ uvedla BVG. “Vzhledem ke konstruktivním diskusím považujeme varovné stávky v Berlíně za nevhodné.”

Verdi zároveň vyjednává o kolektivních smlouvách v místní hromadné dopravě téměř ve všech spolkových zemích. V pátek se v mnoha městech po celé zemi uskuteční stávky. Varovné stávky se nechystají pouze v Bavorsku, kde se momentálně nejedná.

Jednání v Berlíně jsou o tzv. kolektivní smlouvě pro místní dopravu (TV-N). Vyjednávají se tedy pracovní podmínky, nikoli mzdy a platy. I když jsou fronty v Berlíně méně zostřené kvůli chybějícímu platovému problému, varovná stávka v hlavním městě byla dlouho považována za pravděpodobnou kvůli symbolické povaze Berlína a celostátní koordinaci jednání o místní dopravě.

V Braniborsku chce Verdi získat o 20 procent, tedy alespoň 650 eur, více pro místní pracovníky v dopravě. Doba platnosti kolektivní smlouvy by měla být dvanáct měsíců.

Spor o kolektivní vyjednávání v Braniborsku se podle Verdi týká 15 městských dopravních podniků s celkovým počtem kolem 3500 zaměstnanců. Kolektivní vyjednávání se podle svazu dotkne více než 130 městských podniků a zhruba 90 000 zaměstnanců ve městech a okresech celostátně.

Verdi v jednání s BVG požaduje delší obratové doby na všech linkách, mzdu za dovolenou 500 eur ročně nebo 33 dní dovolené pro všechny zaměstnance bez promoce. Požadavky se v jednotlivých spolkových zemích liší.

Jednání mezi Verdi a BVG začala minulou středu. „Na začátku jednání oba partneři kolektivního vyjednávání porovnali svá očekávání, stanovili klíčová témata, definovali přesahy a dohodli se na dalších krocích v procesu,“ oznámila následně BVG. Verdiho vyjednavač Arndt označil výsledek schůzky za vystřízlivění. Zaměstnavatelská strana se nedokázala jasně vyjádřit k žádnému z požadavků odborů. Objevil se náznak ochoty jednat o všech bodech. “Ale nemohli nebo nechtěli nám říct, co to v podstatě znamená,” řekl Arndt před několika dny.

TS

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

One Reply to “Verdi vyzvalo ke stávce v Berlínském BVG”

Comments are closed.