Ryanair

Únos civilního letadla Ryanairu a proč se tak stalo? Jaký bude za to trest?

Doslovně únos civilního letadla společnosti Ryanair letící z Athén do Talinu, který byl úmyslně odkloněn do Minsku stíhačkou MIG-29 Běloruské armády s lživou informací, že na palubě má být bomba, aby se dostali ke kritikovy režimu přineslo nejenom problémy na 7 hodin pro cestující z letu, ale i doslovný únos cestujícího z paluby letadla, ke kterému se propůjčili Běloruské bezpečnostní složky, tak aby dostali jednoho z největších kritiků samozvaného prezidenta Běloruska Alexandra Lukašenka, který opovrhuje všemi svými kritiky a potřebuje je všechny odstranit, nebo jinak umlčet, či vyhnat ze země, kde chce silou moci vládnout sám, bez možnosti nějaké funkční opozice, která by mu směla hledět pod ruce a nedej bože něco chtít změnit, aby se obyvatelům Běloruska žilo mnohem lépe.

Reklamy

Takto zkráceně se dá označit to co je udělal Alexandr Lukašenko s jedním ze svých kritiků režimu a donutil ho přiznat se násilím, skrze bezpečnostní složky, které se maskovalo více, než neprofesionálně makeup na obličeji zadrženého kritika a novináře Ramana Prataseviče. Je tak prokazatelné, že prošel násilím, kdy se musel přiznat ke všemu z čeho ho viní tento zločinecký režim.

Téměř okamžitě téměř celý svět a jeho vrcholní představitelé tento čin odsoudili, neučinil tak, ale Český prezident Miloš Zeman, který opět potvrdil, že se stále více otáčí k Ruskému režimu a popírání demokracie. Ten totiž jednání režimu Alexandra Lukašenka pochválil a byl tak po Číně jediným státem na světě, který s tímto ohavným zločinem souhlasil.

Proč tak učinil režim Běloruska a podvodem donutil přistát letadlo?
Každý pilot ve vzduchu nemá čas na to zkoumat, zdali je tvrzení pravdivé a musí podle mezinárodního práva uposlechnout příkaz doprovodného letadla. Až na zemi má právo pilot a kdokoliv z posádky zakázat vstupu bezpečnostním složkám daného státu do letadla, když zjistí milné či zavádějící informace. Toto se však nikdy nepodaří dřív objasnit, než proběhne kontrola v letadle, kde jsou v naprosté většině desítky cestujících.

Jaký za to přijde trest?
Téměř okamžitě celá Evropa jednohlasně zakazuje lety Běloruským aerolinkám do Evropské unie. Až dnes Česká vláda zakázala lety Běloruským společnostem na naše letiště a zároveň nařídila se vyhýbat vzdušnému prostoru Běloruska našim společnostem s platností od pátku. Jde tak nejenom o ochranu našich společností a obyvatel z možného dalšího únosu i formu trestu pro tento totalitní režim. Běloruské aerolinie Belavia, tak musí zrušit své lety do EU, včetně Česka a stává se tak z Běloruska odříznuté země, vyjma Ruska a zemí na východ, které se snaží různými způsoby ovlivnit Ruský režim, aby mohl i nadále ovládat. Půjde tak o jednu z prvních ostrých reakcí na tento totalitní režim a zcela určitě další reakce přijdou, nejméně však v podobě sankcí pro téměř všechny představitele režimu Alexandra Lukašenka, zákaz obchodování všem firmám z Evropy a EU. Bude to tak mít nejspíše i vliv na obchodování s Ruskem a pozemní dopravu mezi Evropskou unií a Běloruskem, včetně Ruska, protože naprostá většina dopravy do a z Ruska jela skrze Bělorusko.

Vznikne seznam Bělorusů, kteří nebudou mít nárok na vízum do EU a kterým bude obstaven případný majetek na unijním území. Půjde o lidi odpovědné za zadržení letadla a následně uvěznění běloruského novináře Ramana Prataseviče, kvůli kterému se celá akce zosnovala. V Česku přijde režim o několik desítek budov a firmy o řadu obchodních partnerů, které bude mít citelný dopad na průmysl v Bělorusku.

„V červnu by o něm měli rozhodnout ministři zahraničí EU. Budeme požadovat okamžité propuštění běloruského blogera i jeho partnerky,“ řekl ve středu ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Důrazně toto doporučení tlumočil i běloruskému velvyslanci.

Také různé běloruské firmy a další organizace spolupracující s EU by měly být v budoucnu podrobeny sankcím.

 

Admin
Author: Admin