Bratislavský dopravní podnik nakoupí 70 moderních kloubových autobusů

Rámcovou smlouvu Bratislavský dopravce podepsal na základě zadání zakázky na nákup 70 nových kloubových autobusů s úspěšným uchazečem, společností Otokar Otomotiv. Cena jednoho nového kloubového autobusu Otokar KENT C je 254 950 EUR. Je to méně, než cena autobusů objednány v minulých letech, přičemž jiní výrobci v tomto zadávacím řízení, s podmínkami nastavenými přísně ve prospěch cestující veřejnosti, nabídli vyšší ceny. Díky nižší ceně za vozidla ušetří dopravce více než 5 milionů EUR. Za ty by bylo možné nakoupit až téměř 20 dalších vozidel. Nákup autobusů bude financován formou úvěru, který bude zohledněn v navýšení financování DPB od hlavního města.

Reklamy
Otokar KENT C - ilustrace DPB
Otokar KENT C – ilustrace DPB

“Vozidlový park autobusů stárne i přes pandemii Covid-19 a je třeba kromě trolejbusů a tramvají modernizovat i autobusovou základnu. O několik měsíců bude bratislavský vozový park autobusů posílen, kompletně nízkopodlažní a z převážné části také klimatizovaný. Moderní autobusy přinesou cestujícím vyšší míru komfortu a bezpečnosti, neboť nahradí staré vysokopodlažné autobusy Karosa a zároveň splní nejpřísnější emisní normy a limity. Výsledná cena jednoho autobusu potvrzuje úmysl nového vedení DPB chovat se ekonomicky efektivně a hospodárně i při nákupech vozidel DPB, ” řekl předseda představenstva DPB Martin Rybanský.

V nových vozech si obyvatelé a návštěvníci hlavního města vychutnají klimatizovaný a moderně upravený interiér, na jehož provedení výrobce autobusů spolupracuje s evropskými dodavateli. Barevně upravený interiér zvýrazní 39 hygienických koženkových sedadel a kvalitní nerezové provedení držadel a madel. Samozřejmostí jsou sedadla modré barvy vyhrazena pro cestující se sníženou pohyblivostí a prostory vyhrazené pro invalidní vozík, dětský kočárek a kolo. Nebude chybět WiFi připojení, USB nabíječky a systém APC pro automatické počítání cestujících. Bezpečnost a informovanost cestujících bude zajištěna kvalitním kamerovým systémem a moderním informačním systémem, včetně hlásičů pro slabozraké a nevidomé. Součástí informačního systému budou i nedávno představeny novinky: vnější plnobarevné informační tabule a nové vnitřní informační panely, které zobrazují aktuální odjezdy dalších relevantních linek v reálném čase. Atermická okna a výkonnou klimatizaci cestující ocení zejména v letních měsících. Moderní vozidla budou splňovat nejpřísnější emisní normu EURO VI stupně D. Komfort a jízdní vlastnosti nových autobusů ocení i samotní řidiči díky výkonnému motoru, 6-stupňové automatické převodovce, ale také ergonomicky nastavitelnému a vyhřívanému sedadlu v prostorné kabině s velkorysým úložným prostorem.

Otokar KENT C
Otokar KENT C – ilustrace DPB

Společnost Otokar má více než 50-letou historii, působí i na evropském trhu a v současnosti vyrábí špičkové vozidla za použití evropských, zejména německých, komponentů značek jako DAF, ZF či MAN, které budou použity i ve vozidlech dodaných do Bratislavy. Dodání prvních autobusů z této rámcové smlouvy je očekávané na přelomu let 2021 a 2022.

 

Foto: Ilustrační foto DPB

Admin
Author: Admin