» Domů » Městská doprava » Bratislavský dopravní podnik nakoupí 70 moderních kloubových autobusů

Bratislavský dopravní podnik nakoupí 70 moderních kloubových autobusů

Rámcovou smlouvu Bratislavský dopravce podepsal na základě zadání zakázky na nákup 70 nových kloubových autobusů s úspěšným uchazečem, společností Otokar Otomotiv. Cena jednoho nového kloubového autobusu Otokar KENT C je 254 950 EUR. Je to méně, než cena autobusů objednány v minulých letech, přičemž jiní výrobci v tomto zadávacím řízení, s podmínkami nastavenými přísně ve prospěch cestující veřejnosti, nabídli vyšší ceny. Díky nižší ceně za vozidla ušetří dopravce více než 5 milionů EUR. Za ty by bylo možné nakoupit až téměř 20 dalších vozidel. Nákup autobusů bude financován formou úvěru, který bude zohledněn v navýšení financování DPB od hlavního města.

Otokar KENT C - ilustrace DPB
Otokar KENT C – ilustrace DPB

“Vozidlový park autobusů stárne i přes pandemii Covid-19 a je třeba kromě trolejbusů a tramvají modernizovat i autobusovou základnu. O několik měsíců bude bratislavský vozový park autobusů posílen, kompletně nízkopodlažní a z převážné části také klimatizovaný. Moderní autobusy přinesou cestujícím vyšší míru komfortu a bezpečnosti, neboť nahradí staré vysokopodlažné autobusy Karosa a zároveň splní nejpřísnější emisní normy a limity. Výsledná cena jednoho autobusu potvrzuje úmysl nového vedení DPB chovat se ekonomicky efektivně a hospodárně i při nákupech vozidel DPB, ” řekl předseda představenstva DPB Martin Rybanský.

V nových vozech si obyvatelé a návštěvníci hlavního města vychutnají klimatizovaný a moderně upravený interiér, na jehož provedení výrobce autobusů spolupracuje s evropskými dodavateli. Barevně upravený interiér zvýrazní 39 hygienických koženkových sedadel a kvalitní nerezové provedení držadel a madel. Samozřejmostí jsou sedadla modré barvy vyhrazena pro cestující se sníženou pohyblivostí a prostory vyhrazené pro invalidní vozík, dětský kočárek a kolo. Nebude chybět WiFi připojení, USB nabíječky a systém APC pro automatické počítání cestujících. Bezpečnost a informovanost cestujících bude zajištěna kvalitním kamerovým systémem a moderním informačním systémem, včetně hlásičů pro slabozraké a nevidomé. Součástí informačního systému budou i nedávno představeny novinky: vnější plnobarevné informační tabule a nové vnitřní informační panely, které zobrazují aktuální odjezdy dalších relevantních linek v reálném čase. Atermická okna a výkonnou klimatizaci cestující ocení zejména v letních měsících. Moderní vozidla budou splňovat nejpřísnější emisní normu EURO VI stupně D. Komfort a jízdní vlastnosti nových autobusů ocení i samotní řidiči díky výkonnému motoru, 6-stupňové automatické převodovce, ale také ergonomicky nastavitelnému a vyhřívanému sedadlu v prostorné kabině s velkorysým úložným prostorem.

Otokar KENT C
Otokar KENT C – ilustrace DPB

Společnost Otokar má více než 50-letou historii, působí i na evropském trhu a v současnosti vyrábí špičkové vozidla za použití evropských, zejména německých, komponentů značek jako DAF, ZF či MAN, které budou použity i ve vozidlech dodaných do Bratislavy. Dodání prvních autobusů z této rámcové smlouvy je očekávané na přelomu let 2021 a 2022.

 

Foto: Ilustrační foto DPB

Admin
Author: Admin


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes