• Út. Srp 16th, 2022

Ukrajinský prezident Zelenskyj oznámil svůj záměr vytvořit druhý An-225 „Mriya“

Kvě 26, 2022 ,
Stránka navštívena: 108
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 28 Sekund

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil plány na stavbu nového An-225 „Mriya“, přičemž tento projekt věnoval památce pilotů, kteří zahynuli ve válce, zejména při obraně Mariupolu. V tomto případě to není otázka peněz, je to otázka ambicí – řekl Zelensky během setkání se studenty.

Během vzdáleného setkání s ukrajinskými studenty současný úřadující prezident Ukrajiny připomněl, že jednou se objevil nápad postavit druhou kopii tohoto unikátního letadla. Zpočátku program předpokládal vytvoření dvou letounů, ale pro nedostatek financí a zájmu byla v roce 1994 dokončena stavba druhého An-225. Myšlenka byla krátce oživena v roce 2009, ale později byla pozastavena kvůli obrovským potřebným částkám.
Chtěli jsme to postavit, potřebovali jsme 800 milionů dolarů. Oslovil jsem prezidenta Turecka s návrhem na stavbu druhého An-225, ale nenašli jsme pro tento účel žádné peníze, řekl Zelenskyj, kterého citoval Airlive. Ale v tomto případě to není otázka peněz, je to otázka ambicí. Oslovil nás Ukroboronprom, tým Antonov. Jde o image naší země a všech vynikajících profesionálních pilotů, kteří v této válce zahynuli, dodal Zelensky.

Druhý An-225, pocta vojenským pilotům

Prezident označil piloty, kteří obětovali své životy na obranu země, za „hrdinské muže“. Kolik jich udělali a dnes můžeme říci, kolik lidí, kteří zůstali v Mariupolu, zejména v Azovstalu, zachránili. Kolik pilotů dalo život, aby tam dostali všechno, od zbraní po vodu. A kolik raněných odtud odvezli. Mnoho z těchto lidí zemřelo hrdinsky – řekl prezident. Vybudovat Mrija, aby si pamatoval hrdiny, je správný postoj státu – zdůraznil Zelenskyj.

Když Rusové koncem února zničili největší letadlo světa na letišti u Kyjeva si nyní Zelenskyj idealizoval touhu postavit druhý An-225. Druhý letoun stále čeká na obnovení stavby, protože Antonovův program původně plánoval vytvořit dva letouny. Bohužel nedostatek financí a možný zájem způsobily, že v roce 1994 byla dokončena druhá stavba Mrija. Myšlenka byla krátce oživena v roce 2009, ale byla znovu pozastavena kvůli obrovským sumám potřebných peněz. An-225 “Mrija” je letecký gigant s rekordy v přepravě maximálního množství komerčního nákladu a nejdelším a nejtěžším samostatným nákladem v historii letectví.

Podobné články k tématu  Antonow Airlines přesouvá svou základnu do Lipska v Německu

Druhé letadlo je dokončeno přibližně ze 70 procent. je nutná instalace avioniky a dalších leteckých součástí. U letadla této velikosti se náklady na obnovení výstavby pohybovaly od přibližně 400 milionů USD do 800 milionů USD. Antonovův tým proto hledal vhodného investora, který by pomohl s vývojem nekompletního nákladního letadla. Turecko projevilo zájem o dokončení letadla. Sehnat finance potřebné k dokončení projektu však bylo stále významnou překážkou.

Budoucnost další Mriji

Není jisté, zda částku potřebnou na vytvoření druhého An-225 zafinancuje přímo samotná Ukrajina, nebo zda Antonov bude hledat ochotné investory, vzhledem k tomu, jak moc se tento typ letounu líbil. Jedno je ale jisté, druhá Mriya už není jen nápad. Dokončení projektu na dostavbu tohoto gigantického letadla příliš daleko nejde. S přihlédnutím k souvisejícím nákladům a velmi úzce vymezené roli, kterou hraje Mrija, je však třeba zvážit, zda v současné situaci bude Ukrajina ochotna utratit své peníze na tento a mnoho dalších projektů, které budou v zemi potřeba v době války končí.

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi