Tallinn bude mít novou vlakovou stanici pro vysokorychlostní železnici

Estonsko bude už brzy spojené se svými sousedy Lotyšskem, Litvou i Polskem vysokorychlostní železnicí s univerzálním názvem Rail Baltica V rámci transevropské dopravní sítě TENT-T propojí Pobaltí s východní, respektive střední Evropou. V plánu je i propojení s Helsinkami podmořským tunelem pod Finským zálivem.

Jak bude Rail Baltica rychlá? Tak, že vás z Tallinnu do Vilniusu vás dopraví za tři hodiny a 38 minut za přibližně 38 eur. A víte, co to znamená? Méně emisí skleníkových plynů v ovzduší a romantická jízda vlakem.

Udržitelná i futuristická

V tomto případě nemůžeme mluvit o dokonalých romantických výhledech, protože se při její výstavbě projektanti záměrně vyhnuli chráněným územím soustavy Natura 2000! To je ale pro přírodu a pro člověka ta nejlepší zpráva – Natura 2000 totiž slouží na ochranu nejvzácnějších a nejvíc ohrožených druhů živočichů a rostlin, stejně tak i přírodních krás. Co tam po romantice!

Železnice dlouhá 870 km spojí sledem hlavních zastávek – Tallinn, Pärnu, Rigu, Panevežys, Kaunas, Vilnius a Varšavu. Ostatní, menší zastávky ještě nejsou přesně určeny. Ačkoliv Estonskem povede nejkratší část železnice, v hlavním městě Tallinnu pro ni postaví futuristickou železniční stanici. Tu nenavrhl nikdo jiný, než Zada Hadid Architects. Pokusí se, aby stavba získala certifikát udržitelnosti BREEAM.

Ukončení stavby v nedohlednu

Tallinský terminál Ülemiste byl navržen tak, aby jako dopravní uzel plynule propojil uživatele veřejné dopravy vlakem, trajektem, tramvajemi i autobusem a z jednoho místa jim nabízí město jako na dlani, letiště nevyjímaje. Ještě stále nevíme, kdy bude terminál hotov. Studio Haddid získalo tuto zakázku poměrně nedávno. Jasné je, že se bude stávat pomalu a v některých fázích, aby výstavba neohrožovala současnou dopravu z této stanice. Samotný projekt Rail Baltica by ale měl být dostaven do roku 2026.

Diana Burgerová. Pelipecky.sk

Admin
Author: Admin