Letiště Mnichov se svou atipickou řídící věží. Foto pixabay

Letiště Mnichov se svou atipickou řídící věží. Foto pixabay

Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft (ver.di, United Services Union), odborový svaz se sídlem v Německu, oznámil, že pracovníci vstoupí do stávky na sedmi německých letištích, což může mít za následek úplné „zastavení letecké dopravy“.

Reklamy

Členové odborů pracující ve veřejném sektoru a také zaměstnanci letecké bezpečnosti a pozemního odbavování vstoupí 17. února 2023 do stávky. Stávky se dotknou sedmi německých letišť: letiště Frankfurt (FRA), letiště Mnichov (MUC), letiště Stuttgart (STR), letiště Hamburg (HAM), letiště Dortmund (DTM), letiště Hannover Langenhagen (HAJ) a letiště Brémy (BRE). 

„Zaměstnanci společně vyvíjejí tlak na příslušné zaměstnavatele, protože v předchozích jednáních nebylo dosaženo žádných výsledků,“ uvedla Christine Behle, místopředsedkyně ver.di.  

„Ve veřejné správě nás čeká druhé kolo vyjednávání bez nabídky a požadujeme po zaměstnancích, aby v únoru předložili nabídku k jednání,“ pokračovala. Nedostatek pracovních sil ve službách pozemního odbavování je podle Behle „katastrofální“, a proto je potřeba „atraktivní zvýšení mezd“, aby se předešlo situaci z léta 2022. Zaměstnanci letecké bezpečnosti mají také „nárok na zvýšení příplatků v kolektivní mzdové smlouvy. Zaměstnavatelé zatím tento legitimní požadavek odmítají akceptovat,“ poznamenal Behle.  

Zástupce předsedy odborů uvedl, že „inflace, vysoké ceny energií a potravin“ vedly k tomu, že „mnoho pracovníků už neví, jak platit nájem nebo naplnit ledničku“. V důsledku toho dělníci „potřebují podstatně více peněz, aby si vydělali na živobytí“.  

Prohlášení ver.di naznačilo, že kvůli akci odborů „se očekává, že zpoždění, zrušení a dokonce i částečné zastavení leteckého provozu bude mít silný dopad, zejména ve vnitrostátní letecké dopravě“. Odbory oznámily stávky dva dny předem, aby cestující upozornily a umožnily jim „uplatnit alternativní možnosti“.  Doručování pomoci do Sýrie a Turecka by však bylo vyjmuto a „ver.di by zaměstnavatelům nabídla smlouvy o pohotovostních službách“. 

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading