» Domů » Infrastruktura a města » Rozdělené hodnocení cyklotrasy „na částečný úvazek“

Rozdělené hodnocení cyklotrasy „na částečný úvazek“

Od konce května je v Dornbachu na Alszeile nová cyklostezka. Zvláštní na tom je, že funguje pouze mezi 7.30 a 19.00, jinak tam mohou parkovat auta. Rovnováha v populaci je rozdělena – zejména parkovací místa některá chybí.

“To je všechno na hovno,” komentoval cyklista nové nařízení pro “Vídeň dnes”. “To je polovina řešení, které nepomůže.” Přestože jsem cyklista, nejsem s tímto řešením opravdu spokojen. “Ostatní kritizovali nedostatek parkovacích míst u nedaleké lékárny ve Vollbadgasse. “Bydlím nahoře na horách, nemůžu sjet bez auta a teď nemám kde zaparkovat,” řekl 80letý muž.

Podle iniciativy by měly být výhody i pro tramvaje - protože už je cyklisté nezpomalují
Podle iniciativy by měly být výhody i pro tramvaje – protože už je cyklisté nezpomalují

První vídeňská cyklostezka „na částečný úvazek“

Tolik nespokojenosti v Dornbachu, kde má cyklostezka od 28. května uklidnit vášně. Výchozí pozice v Alszeile byla suboptimální, zejména pro cyklisty. Jediná legální cesta byla mezi tramvajovými kolejemi, takže se mnozí rozhodli pro pěšinu vedle silnice.

Iniciativa občanů proto dlouhodobě vede kampaň za bezpečné řešení, čtvrť pak loni naskočila na vlak a spolu s iniciativou vypracovala aktuální řešení. V týdnu od 7.30 do 19.00 hod. nevede mimo městskou část žádný parkovací pruh. Může to tak mít do budoucna nějaký dopad pro turisty a dojíždějící za prací, na místní by toto nemuseli mít dopad míní řada místních.

Výhoda „také pro řidiče“

To je triumf iniciativy, řekl Martin Petraschek. “Řešení bylo velmi dobře přijato.” Vidí zlepšení pro cyklisty, kteří se mohou bezpečněji pohybovat. „Je to ale také výhoda pro řidiče, protože už je neblokují cyklisté, stejně jako tramvaj.“

Zpětná vazba od obyvatel je podle Petraschka do značné míry pozitivní. Situace na parkovišti se ve skutečnosti nezhoršila, „protože existuje dostatek alternativ. Lidé nyní parkují ve vedlejších ulicích a můžete také říci, že jen velmi málo vozidel stojí v noci, když by bylo opět možné zaparkovat. “

Lékárna (vlevo) ve Vollbadgasse - naproti cyklopruhu
Lékárna (vlevo) ve Vollbadgasse – naproti cyklopruhu

Kritika kolem lékárny

Noc není problém ani pro zákazníky lékárny, uvedla majitelka Karin Orth. Opuštěná parkoviště označila za „ekonomickou a sociální katastrofu“. Především kritizovala řešení ve Vollbadgasse, spojení mezi Dornbacher Strasse a Alszeile. I zde byla opuštěna parkovací místa, aby cyklisté do města našli bezpečnou trasu do cyklopruhu v Alszeile.

“Většina našich zákazníků jsou staří lidé, někteří z nich mají problémy s mobilitou.” Máme také fyzioterapii, kde lidé přicházejí s chodítkem. Mohou přijet pouze autem, “říká Orth. Někteří zákazníci by se v současné době zastavili o několik bloků dál, „ale většina zákazníků se drží stranou“.

15 parkovacích míst a 2 000 obyvatel

Bylo odstraněno 15 parkovacích míst. Okres jim nabídl stanoviště taxi za rohem. Zákazníci se tam nyní mohou na deset minut zastavit. „Jen to prostě nestačí,“ říká Orth. Okres si problémy uvědomuje, ujistila předsedkyně okresu Ilse Pfeffer (SPÖ). Projekt poběží do podzimu a bude souběžně vyhodnocován MA46.

Je ale jasné, že některé věci se musí změnit – například u lékárny, tvrdí Pfeffer. Podle Pfeffera se tam sešlo 2 000 místních obyvatel a vyjádřilo svou nelibost. Přesné podrobnosti o tom, jak bude cyklostezka „na částečný úvazek“ pokračovat, budou k dispozici až po dokončení studie na konci září a začátku října.

Vylepšení a smířlivá slova

Petraschek z „Dornbachova cyklu bezpečně“ by měl několik dalších návrhů na vylepšení. „Chtěli bychom, aby byla přeměněna na trvalou cyklostezku a ideálně by byla konstrukčně oddělena od silnice,“ vysvětlil. Délku lze také rozšířit. Měla by jít do Neuwaldeggu, řekl kolem jedoucí cyklista.

Konec současného úseku je navíc nebezpečný, „protože se musíte z nové cyklostezky přesunout zpět do kolejového žlabu, což často vede k nebezpečným situacím,“ říká Petrascheck. I zde musí dojít k úpravám, stejně jako cesta do města.

Karin Orth také doufá v dobré řešení, také pro své zákazníky. „Jsme  pro vytvoření dobré příležitosti projet se na kole v 17. okrsku Vídně, ale nesmí tím nikdo trpět, nebo to být na úkor jiných, kteří tím mají pro hrstku jiných trpět.“ Natož, aby došlo k omezení služeb i třeba naší lékárny, vlivem tohoto jednání.

Admin
Author: Admin


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes