• 07/07/2022 03:15

Rakouské dráhy letos do modernizace železniční sítě na východu země investují 21,7 miliard korun

ByAdmin

Led 5, 2022 ,
Rakouské dráhy letos do modernizace železniční sítě na východu země investují 21,7 miliard korun © ÖBB, Robert Deopito
Stránka navštívena: 1625
0 0
Doba čtení příspěvku:3 Minut, 12 Sekund

Rakouský železniční dopravce ÖBB letos investuje do modernizace železniční sítě na východu země rekordní částku 21,7 miliard Kč . Cestující z Vídně, Burgenlandska a Dolních Rakous se tak mohou těšit na nové tratě, modernizovaná nádraží i zkrácení doby jízdy. Inovace se dotknou mimo jiné i spojů do Česka a Slovenska.

Významné investice letos míří do modernizace železniční sítě na východě Rakouska. To oznámil železniční dopravce ÖBB, který na rok 2022 plánuje do obnovy železnice ve Vídni, Burgenlandsku a Dolních Rakous investovat rekordních 21,7 miliard Kč (870 mil. eur). Východní lokality Rakouska nevybral dopravce přitom náhodně. Právě zde totiž tvoří cestující dvě třetiny všech železničních cestujících v Rakousku. Podle rakouské ministryně pro životní prostředí jsou investice do železnice investicemi do budoucnosti. „Každý kilometr na železnici je kilometrem pro životní prostředí. Proto jsme letos odsouhlasili největší investiční program, který v historii Rakouska kdy existoval. Investujeme do moderní infrastruktury jako nikdy dříve. Nejvíce se investice dotknou východní části země. S celkem 870 milióny eury bude financován rozvoj železnice na všech úrovních. Od S-Bahn ve Vídni, přes několik tratí v Dolním Rakousku až po nové investiční projekty v Burgenladsku. Jízda vlakem tak bude ještě ekologičtější, pohodlnější a jednodušší“, řekla k plánům ÖBB rakouská ministryně Leonere Gewesslerová.

Vídeň a její okolí pocítí investice obzvláště v příměstské dopravě, kterou využívají především pendleři.  Na jižní trati směrem do Vídně má např. mezi Meidlingem a Mödlingem dojít k rozšíření tratě na čtyři koleje. Také se má zatraktivnit dopravní spojení mezi Hütteldorfem a Meidlingem, které umožní vlakům mířících do Wien Aspern Nord jezdit v patnáctiminutovém intervalu. Další investice pak plynou na opravu jednotlivých nádražích a železničních zastávek.

Významně se letošní investice dotknou i Burgenlandska. Pokračovat se tak bude s plány důležitých investičních projektů na stávajících a nových železničních tratích, které zajistí lepší spojení v rámci spolkové země i jeho napojení např. na Vídeň. Díky smyčce Ebenfurth ve spojení s dvoukolejným rozšířením trati Pottendorfer bude možné zkrátit dobu jízdy ze severní a střední oblasti Burgenlandska do hlavního města a vytvořit tak přidanou hodnotu pro dojíždějící v regionu. Mezi další plány patří např. i elektrifikace Štýrské východní dráhy (Jennersdorf – Graz) a Mattersburgerské dráhy (Wiener Neustadt – Loipersbach-Schattendorf). Zahájeny byly i plány na projekt letištní spojky mezi vídeňským letištěm a městem Bruck an der Leitha / Bruckneudorf. Toto spojení by v budoucnu mělo zajistit rychlé propojení severního Burgenlandska a východních Dolních Rakous s vídeňským letištěm a Vídní. Plány na letištní spojku by veřejnosti měly být představeny už na jaře 2022.

Zvláště rozsáhlé stavební práce čekají i Dolní Rakousko. Na programu je rozšíření trasy mezi Vídní a Bratislavou, přičemž by selektivní dvoukolejné rozšíření a elektrifikace se změnou jízdního řádu mělo být dokončeno už v prosinci 2022. V létě 2022 pak spolková země počítá s prácemi na dvoukolejném plném rozšíření, tedy elektrifikovaném a souvislém dvoukolejném spojení mezi oběma hlavními městy.

Rozšířením severní tratě mezi Vídní Süßenbrunn a Berhardsthal v Dolním Rakousku v budoucnu umožní i zkrácení doby cestování v evropské dálkové dopravě. To se týká především dálkových spojů do České republiky, Polska a východního Německa.

Investice počítají i s vybudováním záchytných P+R parkovišť. Například ve Wiener Neustadt má vzniknout nová parkovací plocha s asi tisícovkou parkovacích míst. Přibude i dalších zhruba 260 venkovních parkovacích stání a také 240 stanovišť pro kola. V rámci rekonstrukce stanice Schönfeld-Lassee se staví P+R zařízení s asi 156 parkovacími místy. Dokončena nová parkovací plocha v Hollabrunnu pak nabídne 700 parkovacích míst.

Po sloučení nákladových nádraží a terminálů a zmíněné modernizaci železničního provozu vzniknou navíc rozsáhlé opuštěné oblasti. Ve spolupráci s obcemi mají být tyto plochy nově využity. Například ve Vídni v Nordwestbahnhofu nebo na Neuer Landgut mají v příštích letech vzniknout zcela nové čtvrti s byty, zelení a vzdělávacími zařízeními. Ale také v Unter Purkersdorf v Dolním Rakousku bude v roce 2022 společně s městem a za účasti občanů zahájen rozvoj oblasti kolem vlakového nádraží.

Erocommp PR

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %