foto z roku 2018 ještě s linkou 13 na Hlavním nádraží v Brně, foto Petr Markus

foto z roku 2018 ještě s linkou 13 na Hlavním nádraží v Brně, foto Petr Markus

I přes ztráty přesahující 160 miliónů korun Dopravní podnik města Brna uskutečnil všechny naplánované projekty, ať už to byly rekonstrukce tratí, nákup nových vozů nebo oprava zastávek a instalace nových přístřešků. Investice do pohodlného a bezpečného cestování se vyšplhaly téměř na 1,5 miliardy korun.

Reklamy

„Město Brno a jeho občané získali téměř 5 kilometrů opravených tratí, 42 nových vozů a 23 nových přístřešků na zastávkách městské hromadné dopravy. Navíc jsme my jako podnik i naši zaměstnanci pomohli nemocnici darováním krve, obětem domácího násilí, lidem bez domova i hospitalizovaným dětem. Vážím si toho, že kromě projektů na poli městské hromadné dopravy vytváříme a uskutečňujeme i tyto dobročinné akce. Nejsme jen tým kvalitních odborníků, řidičů a dělníků, ale i kolektiv, který se dokáže semknout a pomoci dobré věci,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Tratě
Tramvaje se po nich proháněly i třicet let a letos se dočkaly rekonstrukce. Dopravní podnik zrekonstruoval a zprovoznil během roku 4,8 kilometru tratí. Nový tramvajový svršek, rošt a protihlukové prvky získaly tratě v ulicích Lesnická (582m), Jugoslávská (225m), ve Starém Lískovci (1890 m), křižovatka u Semilassa (350 m) nebo smyčky Komárov a Zemědělská. Po zcela nové trati dlouhé 1415 metrů vozí tramvaje cestující do Komárova – projekt Tramvaj Plotní byl po třech letech dokončen na konci června. Do finále také vstoupila stavba tramvajové trati ke Kampusu – během uplynulého roku se podařilo dokončit hrubé práce na 619 metrů dlouhém tunelu, vytěžit zeminu, vybudovat základy konečné stanice před FN Brno a položit první úsek kolejí. Celkové náklady na letošní objem prací na trati ke Kampusu jsou 650 miliónů korun. Stavba bude zprovozněnana konci roku 2022. Souhrnné náklady na uvedené stavební investice v roce 2021 činí 837 miliónů korun.

Vozy
Vozový park brněnského dopravního podniku se v roce 2021 rozrostl o 42 nových vozů. Jedná se o autobusy, trolejbusy i tramvaje, jedno ale mají společné – díky nízkopodlažnosti budou přístupné i cestujícím se zhoršenou pohyblivostí a díky klimatizaci bude cestování v nich příjemné i v letních měsících. V Brně přibylo 13 kloubových autobusů SOLARIS, 20 kloubových trolejbusů Škoda 27Tr a 9 tramvají Drak, které montují zaměstnanci DPMB v ústředních dílnách. Dva z těchto projektů budou pokračovat i v příštím roce, kdy přibude dalších 20 trolejbusů tohoto typu a 7 tramvají Drak. Celkové výdaje za nové vozy činí pro letošní rok 582 miliónů korun.

Dopravní podnik nejen nakupoval nové vozy, ale pustil se i do oprav těch starších. V ústředních dílnách se podařilo zmodernizovat tři tramvaje typu Škoda 13T, které v provozu jezdí od roku 2007. Kontrolou a obnovou komponent projde v příštím roce dalších šest tramvají tohoto typu. Pokračovala také oprava historické kavárenské tramvaje 4MT, kterou pracovníci DPMB dokončí v příštím roce. Vůz získá kompletně nový interiér uzpůsobený potřebám pronájmů – audiovizuální techniku, odnímatelné stolky nebo lednici. Vnější vzhled a řízení vozu zůstane původní. Dopravní podnik města Brna také rozšířil svou sbírku retro vozidel o autobus Karosa ŠM11. Vozy tohoto typu jezdily v Brně s cestujícími v 60. – 80. letech minulého století.

Přístřešky a zastávky
Samostatně i v rámci rekonstrukcí tratí dopravní podnik na zastávky MHD instaloval 23 skleněných přístřešků. Jejich součástí je střecha chránící před deštěm a podle prostorových možností i bočnice a lavičky. Čekání na spoj je tak při špatném počasí příjemnější pro cestující na zastávkách Grohova, Česká, Hrnčířská, Šumavská, Lesnická nebo Tomanova. Náklady na jejich vybudování se šplhají k 9 miliónům korun. Další přístřešky instaluje dopravní podnik v příštím roce, a to například na zastávkách Krematorium, Brechtova a Filova. Rekonstrukce se dočkaly i nástupní ostrůvky na šesti tramvajových zastávkách – například na Hrnčířské nebo Běloruské. Příští rok bude DPMB pokračovat na zastávkách Šumavská (z centra) nebo Pionýrská.

Dobročinné projekty
Dopravní podnik města Brna a jeho zaměstnanci se během uplynulého roku zapojili do několika dobročinných aktivit. Věnováním vyřazeného autobusu Karosa B 931E udělal DPMB hned v lednu radost Spolku křesťanské pomoci Bučovice, který v Brně provozuje kontaktní centrum pro lidi bez domova. Spolek ho využije ke svozu lidí z různých částí města do centra, kde dostanou jídlo, oblečení a mají možnost základní hygieny. V únoru a pak opět v listopadu předalo vedení podniku celkem 432 zimních bund a 293 pánských kalhot Sociálnímu nadačnímu fondu města Brna a Jihomoravského kraje, který je rozdělil mezi lidi bez domova a sociálně slabší. Zaměstnanci DPMB darovali do sbírky pro Fakultní nemocnici Brno 207 dětských pyžam. Netradičně dopravní podnik pojal oslavu Dne matek, když pro organizaci Magdalenium pečující o oběti domácího násilí vybral mezi svými pracovníky drogistické zboží a hotovost za 20 tisíc korun. Po řádění tornáda na jihu Moravy vyjelo na místo osm řidičů DPMB s auty naloženými vodou, potravinami a potřebnými věcmi pro místní obyvatele. DPMB poskytl šest autobusů, které zařizovaly převoz dobrovolníků mezi zasaženými obcemi. V červnu a pak znovu v listopadu darovali zaměstnanci krev pro FN Brno. Výjezdní tým transfúzní stanice za nimi přijel přímo do vozovny Medlánky. Obou akcí se dohromady zúčastnilo 39 lidí. V závěru roku DPMB uspořádal na Facebooku dražbu oblíbených her Brno Šalinou. Výtěžek ve výši 11 399 Kč putoval organizaci Magdalenium na pokrytí psychologické péče pro děti a dospělé, kteří se stali oběťmi domácího násilí.

Rekordní plavební sezóna
Sedmičlenná flotila lodí Dopravního podniku města Brna přepravila na přehradě během 75. plavební sezóny rekordní počet cestujících – 286 tisíc. Takový zájem o lodní dopravu byl naposledy v 80. letech minulého století. DPMB připravil na druhou zářijovou sobotu oslavu polokulatého výročí, návštěvníci se mohli zdarma svézt lodí a navštívit hangár s výstavou zachycující historii tohoto typu dopravy. Akci navštívilo přibližně 9 tisíc lidí. Mimořádný úspěch si připsal DPMV v soutěži Stavba Jihomoravského kraje 2020. Moderní hala denní očisty a denního ošetření v Pisárkách získala první místo v kategorii Průmyslové a technologické stavby. Druhým místem v kategorii Dopravní a inženýrské stavby byl oceněn projekt rekonstrukce tramvajové trati na Nových sadech nazvaný Zelené plíce města Brna.

Admin
Author: Admin

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading