Raketový růst elektronického předplatného IDS JMK

Stejně jako každý rok i letos na přelomu srpna a září rodiče v Jihomoravském kraji pořizovali dětem předplatní jízdenky pro cestování do škol bez nutnosti každodenního placení. Tento rok to však přece jen bylo trochu jiné. Odpadly fronty na poštách i na pokladnách na nádražích.

Potvrdil se tak předpoklad KORDIS JMK, který veřejnou dopravu v kraji organizuje, a rodiče i další cestující hromadně přešli na elektronické předplatné kupované přes eshop.idsjmk.cz. Od 21. srpna do 10. září bylo prodáno téměř 63 tisíc nových elektronických jízdenek.

Největší nápor zaznamenal eshop.idsjmk.cz v neděli 3. září večer. Velký nárůst požadavků oproti normálnímu stavu začal okolo 17:30, největší provoz byl zaznamenán v čase 19:30 – 20:45. Běžný počet databázových operací je cca 15 000 za minutu, ve špičkových časech byl nárůst až na 40 000 požadavků za minutu.

Za období 21. 8. až 10. 9. 2023 se v e-shopu KORDIS JMK zaregistrovalo 5811 nových zákazníků, což je 5x více než o měsíc dříve. Ve verzi e-shopu určené pro brněnské zákazníky se zaregistrovalo ve stejném období 10 527 nových zákazníků.

Nejvíce se na eshop.idsjmk.cz prodávaly předplatní jízdenky čtvrtletní a měsíční pro 2 zóny a 1 úsek pro děti a mládež do 18 let.

Je evidentní, že se nejen rodiče rozhodli jít s dobou a začít využívat výhody, které elektronické jízdenky nabízejí. V prvé řadě je potřeba zmínit, že elektronické jízdenky jsou proti papírovým levnější. Není potřeba nikam chodit. Dají se koupit přímo z domu jako běžný nákup v e-shopu. Dají se snadno vrátit. A především – nikdy je nemůžete ztratit.

Zákazník se v e-shopu zaregistruje, nahraje fotografii a pokud opravdu nechce nikam chodit, nahraje i doklad totožnosti (pro dítě do 15 let rodný list). Tyto doklady se po ověření automaticky smažou. Dále je potřeba si zadat nosič jízdenky. Nosičem může být bankovní karta plastová či v mobilu. V případě dětí do 15 let jako nosič slouží i klíčenka nebo samolepka IDS JMK za 30 Kč. Jako alternativu lze použít i anonymní platební kartu ČSOB za 129 Kč. Tyto nosiče koupíte na Kontaktním centru IDS JMK.

Po skončení nezbytné úvodní registrační procedury už můžete snadno koupit jízdenku s příslušnou slevou pro vybrané zóny, úseky či dvouúseky. Stejně jako papírové jízdenky i elektronické platí v předplacených zónách či úsecích u všech dopravců, a to jak v městské, tak i v regionální dopravě.

Jízdenka je k nosiči přiřazena prakticky okamžitě a lze s ní začít cestovat. Na samotnou bankovní kartu nebo klíčenku se nic nenahrává. Údaje o jízdence jsou od KORDIS distribuovány do všech autobusů, ke všem průvodčím i ke všem revizorům v celém kraji.

KORDIS je však připraven i na ty zájemce, kteří to s počítačem neumějí nebo si chtějí jízdenku vyřídit osobně. Pro ně jsou určena Kontaktní centra IDS JMK. KORDIS přímo spravuje centra v Brně v podchodu pod hlavním nádražím, Boskovicích, Břeclavi, Hodoníně, Vyškově a Znojmě. Další centra se stejnými kompetencemi zajišťují provozovatelé autobusových nádraží v Blansku a Kyjově. Především pro cestující po Brně jsou navíc otevřena i kontaktní centra provozovaná Dopravním podnikem města Brna.

Každé kontaktní centrum vám pomůže s celou procedurou – registrací a nastavením slev počínaje až po koupi jízdenky. V nejbližších měsících KORDIS počítá s rozšiřováním sítě do dalších měst Jihomoravského kraje.

Pokud cestujete do práce nebo školy pravidelně aspoň 3x týdně, je elektronická šalinkarta jednoznačnou volbou. Proti papírovým jízdenkám můžete ušetřit až polovinu ceny. Pokud předplatné ještě nemáte, neváhejte a kupte si ho třeba z domu nebo zajděte na některé z kontaktních center.

foto IDSJMK

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →

One thought on “Raketový růst elektronického předplatného IDS JMK

  1. Raketový růst elektronického předplatného IDS JMK – Press centrum zahraniční a domácí dopravy 20/09/2023 at 18:15

    […] Continue reading Raketový růst elektronického předplatného IDS JMK at Transport Minutes. […]

Comments are closed.

%d