Projekty vedené z Brna podpoří autonomní lety a provoz s jedním pilotem v Evropě

Brněnské výzkumné a vývojové centrum společnosti Honeywell vede dva nové výzkumné projekty programu Evropské unie SESAR 3. Projekt DARWIN ověří a vytvoří klíčové technologie pro provoz s minimální posádkou během letu a v budoucnu jednopilotní provoz komerčních letadel. Projekt OperA vyvine a ověří řešení pro bezpečné začlenění strojů pokročilé letecké mobility do leteckého provozu.

Projekt OperA (Operate Anywhere) řeší bezpečnou integraci nových účastníků pokročilé letecké mobility (AAM) – nákladních dronů a leteckých taxi – do leteckého provozu v Evropě. Projekt se zabývá zvýšením automatizace těchto letů a umožní postupný přechod z pilotovaných na bezpilotní lety, vývoj systémů pro optimální využití energie při letu a přiblížení, přesnou navigaci pro přiblížení a přistání a antikolizní systém pro vyhýbání se překážkám a letadlům. OperA se dále věnuje vývoji pozemní řídicí stanice, která umožní bezpilotní řízení více dronů jedním operátorem, a vývoji autonomního systému pro dynamické rozhodování včetně nestandardních situací. Projekt bude také řešit optimalizaci trasy letu například s ohledem na hluk. Konsorcium plánuje provést testovací lety v roce 2025.

Projekt DARWIN připravuje systém automatizované podpory pro piloty tradičních dopravních letadel.  V první fázi umožní snížit počet členů posádky během letu, poté provoz s jedním pilotem a položí základy pro budoucí plně autonomní lety. To pomůže vyřešit dlouhodobý nedostatek pilotů. Projekt se zabývá automatizací letu založenou na umělé inteligenci. DARWIN vyvine škálovatelný koncept spolupráce mezi člověkem a umělou inteligencí, který umožní postupně zavádět nové funkce a asistenty pilota dle doporučení agentury EASA pro umělou inteligenci.

Projekt OperA připraví nebe na provoz leteckých taxi a nákladních dronů, zatímco projekt DARWIN pomůže provozovatelům tradičních dopravních letadel,“ vysvětluje Jolana Dvorská, Senior R&D Manager and Architect pro SESAR, Honeywell Aerospace. „Oba projekty se budou zabývat klíčovými výzvami při zavádění automatizace v příští generaci letadel a poskytnou nám příležitosti pracovat na nově vznikajících technologiích, jako je umělá inteligence, abychom ovlivnili způsob létání letadel v budoucnosti.

„Vývoj v oblasti pokročilé letecké mobility vyžaduje zcela nová a komplexní řešení. Jsme hrdí na to, že vedeme silná konsorcia se zkušenými partnery i mimo Brno, přičemž využíváme odborných znalostí vědců a inženýrů z brněnského výzkumného a vývojového centra Honeywell a zkušeností s podobnými projekty za posledních 15 let,“ říká Jan Ludvík, Technical Director, Advanced Technology Europe, Honeywell Aerospace.

Mezi členy konsorcia OperA patří Lilium, Pipistrel, Vertical Aerospace, ENAIRE, AENA, Skyports, Frequentis, LGS, ON, CRIDA, EUROCONTROL a subdodavatelé EASA a Nordic Unmanned. Projekt DARWIN sestává z průmyslových partnerů, výrobce letadel, předního výzkumného institutu, řízení letového provozu a hlavních evropských a regulačních institucí: Pipistrel, DLR, Slovenia Control, EUROCONTROL a EASA.

Výzkumný program SESAR 3, na kterém se podílí soukromý a veřejný sektor, je spolufinancovaný Evropskou unií s cílem urychlit realizaci udržitelného a digitálního evropského nebe prostřednictvím výzkumu a inovací.

O společnosti Honeywell

Produkty a řešení od Honeywell Aerospace se nachází prakticky v každém stroji v komerčním i obranném letectví i v kosmické oblasti. Obchodní jednotka Aerospace vyrábí letecké motory, elektroniku kokpitů a kabin, systémy bezdrátového připojení, mechanické komponenty a mnoho dalších řešení. Její hardwarová a softwarová řešení umožňují vyrábět letadla s nižší spotřebou paliva, využívat přímější a přesnější lety i bezpečnější nebe a letiště. Pro více informací navštivte www.honeywell.com nebo nás sledujte na @Honeywell_Aero.

Honeywell je integrovaně působící společnost sloužící široké škále průmyslových odvětví a geografických oblastí po celém světě. Naše podnikání je v souladu se třemi silnými megatrendy – automatizací, budoucností letectví a energetickou transformací – podpořenými naším operačním systémem Honeywell Accelerator a integrovanou softwarovou platformou Honeywell Connected Enterprise. Jako důvěryhodný partner pomáháme organizacím řešit nejnáročnější, nejsložitější výzvy světa a poskytujeme řešení a inovace, které pomáhají učinit svět chytřejší, bezpečnější a udržitelnější. Další novinky a informace o společnosti Honeywell naleznete na honeywell.com/newsroom.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →

One thought on “Projekty vedené z Brna podpoří autonomní lety a provoz s jedním pilotem v Evropě

  1. Projekty vedené z Brna podpoří autonomní lety a provoz s jedním pilotem v Evropě – Press centrum zahraniční a domácí dopravy 09/11/2023 at 12:15

    […] Projekty vedené z Brna podpoří autonomní lety a provoz s jedním pilotem v Evropě se nejdříve objevil na Transport […]

Comments are closed.

%d