Práce na novém mostě v Blansku jdou do finále, příští týden se spustí silniční provoz

redakce
Od loňského července se v Blansku buduje nový most (III/379 37 Blansko přemostění), který začíná na ulici Svitavská na levém břehu řeky Svitavy a klene se přes koryto řeky, železniční koridor a končí v průmyslové zóně na Starém Blansku.

Momentálně dokončujeme vozovku na mostě, právě probíhá pokládka obrusné, tedy finální asfaltové vrstvy, což je stěžejní pro pondělní termín dokončení. V realizaci jsou také další dokončovací stavební práce,“ popsal ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Na stávající dopravní síť je novostavba napojena pomocí okružních křižovatek, a to z jedné strany od ulice Svitavské (II/374 ) a z druhé strany od ulice Brněnské (III/37937). „V příštím týdnu bychom chtěli zahájit silniční provoz, průjezd probíhající stavbou bude ale omezen maximální povolenou rychlostí na 30 km/h. Na mostě budou až do kolaudace probíhat dokončovací práce a stavba bude zatím uzavřena pro pěší,“ dodal Hanák.

Podle silničářů bude ještě v pondělí na místě probíhat kontrola stavby a pochůzka za účasti stavebního úřadu, potom by mělo dojít na zahájení silničního provozu. Je velmi pravděpodobné, že se tak stane v pondělí o půlnoci. „Následně budou na mostě probíhat ještě dokončovací práce, realizace chodníku, zábradlí nebo třeba osvětlení,“ doplnil Hanák.

Mostní hlavní nosný ocelový oblouk je délky 77,6 m s dvěma estakádními poli před a za, navrženými z předpjatého betonu. Celková délka nosné konstrukce je 158,4 m. Výška mostu nad terénem je 9 m, výška oblouku 12 m. Z důvodu prostorových podmínek je situován ve směrovém i výškovém oblouku. Předpokládaná cena akce byla ještě loni v červnu necelých 225 milionů korun bez DPH, během realizace stavby ale došlo k jejímu navýšení.

Celkové náklady budou vyšší, než předpokládala uzavřená smlouva o dílo, přesné číslo budeme znát v řádech několika následujících týdnů. Navýšení souvisí nejen se zdražením stavebních materiálů po covidu, ale významnou roli tu hrála cena oceli z okupovaného Mariupolu. Pochopitelně se cena navýší o práce, které projekt nepředpokládal a vyskytly se až během realizace stavby. Šlo zejména o nestabilní podloží a zajištění statiky,“ vysvětlil Hanák s tím, že zdroj financí poskytl Státní fond dopravní infrastruktury a Jihomoravský kraj.

„Stavba je naprostým unikátem, a to jak z hlediska stavebně technického řešení, tak toho estetického. Po 70 letech odkládání, plánování a příprav se Blansko konečně dočkalo komfortního mostu, který užijí nejen motoristé pro rychlejší a bezpečný přístup do Starého Blanska s třemi tisícovkami obyvatel. Podle mého názoru jde o nejdůležitější dopravní stavbu v novodobé historii tohoto města,“ uzavřel radní Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Jiří Crha.

Foto Jihomoravský kraj

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Next Post

Galerie: Amtrak představil nové soupravy Airo od Siemensu

40-50 let staré soupravy, které dosluhují nahradí v roce 2026 nové soupravy od Siemensu. Dálková doprava v USA dostane nové soupravy složené ze 6-8 vozů s možností prodloužení na až 10 vozů. Ty budou vyrobeny v Kalifornském závodě Siemensu. Vzhledem vychází ze soupravy Viagio, které provozují ÖBB a ČD. Jejich […]