Saudia Airlines

Rijád bude dalším významným leteckým uzlem na Středním východě, odkud budou působit nové saúdskoarabské letecké společnosti, uvádí agentura Reuters. Princ Mohammed bin Salman oznámil ambiciózní plány.

Projekt bude financován z veřejného investičního fondu, jehož celková hodnota činí až 430 miliard USD. To jí v budoucnu umožní konkurovat letištím v Dauhá v Kataru a Dubaji ve Spojených arabských emirátech. 

Síť spojení nového dopravce má zahrnovat 250 destinací se zaměřením na turistický a obchodní provoz. Rovněž se plánuje nákladní provoz se 4,5 miliony tun nákladu ročně. Podle projektu „Vision 2030“ má sektor logistiky a dopravy dosáhnout 10 procent HDP, což je téměř o polovinu více než dnes. 

Velký uzel v Rijádu umožní novým leteckým společnostem soutěžit s Emirates nebo Qatar Airways. Právě z hlavního města Saúdské Arábie se budete moci dostat do nejdůležitějších měst po celém světě. Plány dokonce zahrnují několikhodinové lety, takže lze předpokládat, že budou směřovat do Spojených států a Kanady, stejně jako do Austrálie, Číny, Jižní Koreje, Malajsie, Japonska, Singapuru a Thajska. Podrobnosti však nebyly zveřejněny. 

Ke zvládnutí tolika tras bude zapotřebí obrovská flotila. V současné době používá Saudia nejvíce letadel mezi dopravci létajícími v Saúdské Arábii . Jeho flotila se skládá z celkem 157 strojů a 70 objednaných. Největší počet, 47 dopravce se sídlem v Džiddě, má airbusy A320-200. Kromě toho používá 35 Boeingů 777-300ER, 32 A330-300, patnáct A321-200, třináct Boeingů 787-9 a pět ve verzí 787-10.

Admin
Author: Admin

By Admin