Počet cestujících využívající veřejnou dopravou ve Vídni roste více, jak automobilové dopravy

Hranice do Vídně překračuje v pracovní dny více než 600 000 lidí. Víme to z aktuálního „průzkumu kordonů“ uvádí Vídeň. Získáváme tak ucelený obraz o intenzitě dopravy na hranicích města, využití MHD a mnoho dalšího. Veřejná doprava roste rychleji než automobilová. Veřejná doprava přepravila v roce 2022 na hranicích města o 28,5 procenta více lidí než v roce 2010, zatímco automobilová doprava vzrostla jen o zhruba 5 procent.

Reklamy

Téměř čtvrtina dopravy, která vjíždí do Vídně, nezůstává ve Vídni. Podíl tranzitu, tedy podíl dopravy, která Vídní pouze projíždí, je téměř 23 procent. Provoz roste méně než počet obyvatel. Měřeno v lidech se celkový provoz od roku 2010 do roku 2022 zvýšil o 9,8 procenta. Nárůst populace ve Vídni ve stejném období činil 14,3 procenta a 11,1 procenta v městském regionu. Za průměrný pracovní den (5-24 hodin) překročí hranici města do Vídně 604 595 lidí. Z toho 77 % v autech a 23 % na veřejnou dopravou. V samotné Vídni je tomu naopak: Vídeňané auto využívají pouze na 26 % cest. 2/3 z nich cestují pěšky, na kole nebo hromadnou dopravou.

Mezi nezbytná opatření patří rozšíření železniční infrastruktury, rozšíření veřejné dopravy v oblasti Vídně (např. 72 do Schwechatu), protože odtud většina lidí jezdí do Vídně, ale také obchvat Vídně v vysokoúrovňové silniční síti. (Lobautunnel).

O studii

VOR zadal v roce 2020 nový průzkum objemu dopravy na hranicích města pro země Vídeň, Dolní Rakousko a Burgenland v předchozím 10letém cyklu. Kvůli pandemii koronaviru byl průzkum prodloužen do října 2022. Šetření se týkalo průměrného pracovního dne v říjnu 2022. Od roku 2021 se také používají anonymizovaná data z mobilních telefonů. To dává Vídni mnohem smysluplnější čísla a zároveň snižuje náklady na polovinu.  Z toho všeho vyplývají úkoly dopravní politiky, které se ve Vídni podařilo úspěšně vyřešit rozšířením veřejné dopravy, roční jízdenkou za 365 eur a rozšířením parkovacího oprávnění. Bez našich přátel v nejbližším okolí to ale nepůjde.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

One Reply to “Počet cestujících využívající veřejnou dopravou ve Vídni roste více, jak automobilové dopravy”

Comments are closed.