• 06/07/2022 06:47

Po Bratislavě budou jezdit desítky nových tramvají. Umožní to balík peněz z eurofondů

Stránka navštívena: 3648
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 26 Sekund

Bratislava bude moci nakoupit 30 nových tramvají, na které bude mít k dispozici téměř 70,5 milionu eur z eurofondů. Ministerstvo investic, regionálního rozvoje a informatizace (Mirra) SR, jako koordinátor eurofondových projektů, odsouhlasilo plánovanou výzvu.

“Pokud chceme zvýšit atraktivitu veřejné dopravy a zlepšit životní prostředí ve městech, musíme investovat do obnovy vozového parku,” řekla ministryně Veronika Remišová (Za lidi). Připomněla, že ačkoli tramvajová doprava představuje nosný systém hromadné dopravy v Bratislavě, stále v hlavním městě na některých linkách jezdí i přes 20-leté tramvaje.

Vyhlašovatelem výzvy v objemu téměř 70,5 milionu eur z operačního programu Integrovaná infrastruktura bude Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR. Oprávněný žadatel Dopravní podnik Bratislava (DPB) použije eurofondy na dva národní projekty, a to “Obnova vozového parku tramvají v Bratislavě – 3. etapa” a “Tramvaje pro Bratislavu”. 

Součástí informačního systému bude palubní počítač i automatické počítání cestujících, chybět nebude ani wifi síť. Obnovený vozový park přinese rychlejší a plynulejší dopravu, ale sníží i množství vibrací a hluku, což zkvalitní život v okolí tramvajových tratí. Chceme zároveň s tím přilákat řidiče aut, aby více využívali služeb bezbariérové MHD, která bude i vhodným nástrojem při zavádění rezidentního parkování ve městě, jak vysvětlit lidem, proč se vyplatí více využívat MHD a neplatit zbytečně více za své auto, které můžou odstavit na okrajích města. 

Odhaduje se, že denně do Bratislavy přijíždí až 200 tisíc lidí, a tedy v běžný pracovní den se ve městě zdržuje kolem 650 tisíc lidí. Velká část využívá právě služby MHD. Tramvaje v Bratislavě v současnosti jezdí po kolejové síti dlouhé téměř 43 kilometrů. Denně zasahuje do provozu přibližně 160 tramvají z toho je nízkopodlažních pouze 60 vozů dodaných v letech 2014 – 2016, kdy naposledy dopravní podnik obnovil tramvaje ve vozovém parku. 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %