Nový jízdní řád v Německu přidá spojů i nočních vlaků

Foto Deutsche Bahn AG / Georg Wagner

Méně vlakových spojů v Hammu, více spojů mezi metropolemi a více nočních vlaků: prosincová změna železničního jízdního řádu přináší cestujícím znatelně více možností. Tím však vlaky nebudou přesnější – pravděpodobně budou dražší.

Se změnou jízdního řádu Deutsche Bahn budou cestující v prosinci těžit z některých vylepšení. Společnost rozšiřuje své nabídky dálkové dopravy, zejména na trasách mezi Berlínem a Severním Porýním-Vestfálskem a mezi Berlínem a Mnichovem, jak železnice v pátek oznámila. K narušení vlaků v Hammu v Severním Porýní-Vestfálsku dochází jen o polovinu častěji než dříve. Špatná zpráva: Chronická nespolehlivost dálkové dopravy se prozatím nezmění. Zákazníci železnice se navíc musí připravit na vyšší ceny.

„I v roce 2024 budeme muset naše cestující požádat, aby byli o něco trpělivější, než bychom si přáli,“ řekl německé tiskové agentuře Michael Peterson, člen železničního představenstva odpovědný za dálkovou dopravu. “Ale s generální rekonstrukcí železniční sítě začneme příští rok.” To znamená krok za krokem zlepšení přetížené infrastruktury. Větší spolehlivost však lze očekávat až od roku 2025.

infografika Deutsche Bahn

Přesto: „S jízdním řádem 2024 nabízíme našim cestujícím více nových spojů, než jsme měli za 20 let,“ zdůraznil Peterson.

Nejdůležitější změny jízdních řádů v detailech

Berlín-NRW: S další dvouhodinovou linkou ICE mezi Berlínem a Kolínem nad Rýnem přes Wuppertal bude každých 30 minut jezdit dálkový vlak mezi hlavním městem a Hannoverem. Počet míst k sezení na celé trase se podle železnice zvýší o 20 až 25 procent. Díky extra spojení je sdílení vlaků v Hammu na trase nutné jen o polovinu méně. Navíc se to častěji dotkne nových vlaků ICE 4, které prý mají méně problémů se spojkou než starší ICE 2.

Berlín-Mnichov: Od prosince bude také půlhodinový spoj mezi Berlínem a Mnichovem. Zvláště rychlé spojení Sprinter bude v budoucnu provozováno jednou za hodinu. Sprinter také jezdí mezi Norimberkem a Berlínem třikrát denně v každém směru bez zastavení. Jízdní doba na celé trase je zkrácena na tři hodiny a 45 minut.

Nightjet: Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) budou od prosince provozovat noční vlakové spojení mezi Berlínem a Paříží a mezi Berlínem a Bruselem. Nabídka je zpočátku dostupná třikrát týdně. Od října 2024 bude každý den v pohybu takzvaný Nightjet.

V regionech: Nové nabídky budou také mezi Lipskem, Jenou a Norimberkem. Bylo řečeno, že v budoucnu bude v údolí Saale nabízeno pět IC spojení denně. Doposud byl každý pouze jeden spoj. Magdeburg bude mít poprvé spojení s Hamburgem a také přímější spojení do Berlína a Rostocku.

infografika Deutsche Bahn

Vyšší ceny?

Prosincová změna jízdního řádu přinese nejen více nabídek, ale pravděpodobně i zdražení dálkové dopravy pro cestující. “Samozřejmě musíme myslet i na naše jízdné s ohledem na obecný vývoj cen,” řekl člen železniční rady Peterson. “Cestující o tom budeme včas informovat v říjnu.”

Nedochvilnost zůstává

Dochvilnost železnice se s novým jízdním řádem nezlepší. Hlavním důvodem zůstává přetížená a stárnoucí železniční síť a četná potřebná staveniště, která dále zpomalují železniční dopravu. „Letos také utrpěla dochvilnost kvůli renovacím prahů, které mají velký dopad na provoz,“ řekl Peterson. Od loňského vlakového neštěstí v Garmisch-Partenkirchenu železnice kontroluje a vyměňuje statisíce betonových pražců. „Nevidí, že by se to v nadcházejícím roce v takovém rozsahu stalo,“ řekl manažer. Infrastruktura však stále naléhavě potřebuje renovaci.

Foto Deutsche Bahn AG / Jochen Schmidt

V příštím roce začne generální obnova desítek železničních koridorů modernizací takzvané Riedbahn mezi Frankfurtem a Mannheimem do roku 2030. Úseky budou zhruba šest měsíců uzavřeny a obnoveny. Riedbahn je jednou z nejfrekventovanějších tras v Evropě. Železnice proto očekává znatelné zlepšení spolehlivosti po dokončení tamních stavebních prací.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →

One thought on “Nový jízdní řád v Německu přidá spojů i nočních vlaků

  1. Nový jízdní řád v Německu přidá spojů i nočních vlaků – Press centrum zahraniční a domácí dopravy 30/09/2023 at 12:14

    […] Continue reading Nový jízdní řád v Německu přidá spojů i nočních vlaků at Transport Minu… […]

Comments are closed.

%d