Přes 60 tisíc výpůjček – taková je statistika dosavadního provozu pilotního projektu Cyklostezka Bečva – Sdílená kola ve Valašském Meziříčí. Služba, do které je nyní zapojeno 11 měst a obcí a finančně ji podporuje Zlínský kraj, bude pokračovat minimálně do konce letošního října.
Uživatelé mají ve Valmezu k dispozici 82 kol na 27 stanovištích, jejichž počet se postupně proměňuje podle aktuální využitelnosti. „Nově jsme nechali na žádost občanů a osadních výborů zřídit stanoviště na začátku Byniny a také u sportovně-kulturního areálu TJ Juřinka. A na zastupitelstvu jsme také odsouhlasili prodloužení pokračování projektu minimálně až do konce října letošního roku,“ řekl místostarosta Petr Nachtmann s tím, že následně budou představitelé města jednat o dalším zajištění provozu sdílených kol ve Valašském Meziříčí. „Projekt se těší velkému zájmu občanů, což dokazují čísla dosavadního provozu. Do poloviny června jen v našem městě evidujeme celkem 60 500 výpůjček, díky čemuž se řadíme mezi TOP 5 měst v republice. Využíváním sdílených kol se navíc podařilo ušetřit na 13 tun CO2, což je dobrá zpráva i pro životní prostředí, a také proto chceme v projektu pokračovat,“ navázal místostarosta Nachtmann.
Pilotní projekt sdílených kol na Valašsku odstartoval v polovině roku 2025 ve Valašském Meziříčí a také v sousední Zašové. Do iniciativy, kterou zastřešuje zapsaný spolek Cyklostezka Bečva a finančně podporuje Zlínský kraj, se v následujících dnech a měsících zapojili také Vsetín, Poličná, Krhová, Střítež nad Bečvou, Rožnov pod Radhoštěm, Prostřední a Horní Bečva, Vigantice, Lhota u Vsetína a Janová. Uživatelé mají k dispozici 30 minut jízdy zdarma, a následně je pak každá další minuta zpoplatněna částkou 1 Kč. Souhrnné náklady na projekt přesahují 9 milionů Kč. Zlínský kraj hradí polovinu této částky, zbytek pak zapojené obce. Službu provozuje společnost nextbike, více na www.nextbikeczech.com.














