Nové trolejbusové tratě sníží emise v Praze a Bratislavě

Řídící výbor Operačního programu Integrovaná infrastruktura v Bratislavě schválil záměry na přípravu čtyřech nových trolejbusových tratí. Dopravní podnik nelení a ihned vyhlásil veřejné zakázky na projekční práce. Ekologickými trolejbusem už za pár let se cestující odvezou do ZOO, k Eurovea, na letiště či na hraběcího Nivu. Celkově plánuje dopravní podnik postavit až 16 km nových trolejbusových tratí a dalších 10 km kompletně zmodernizovat.
Největším záměrem je propojení oddělené tratě na Dlouhé díly přes Botanickou zahradu a ZOO na Patronce, čímž můžou trolejbusy nahradit všechny autobusy na současné lince 32, která jezdí v mimořádně náročných sklonových poměrech.
Současná linku 32 se prodlouží z Dlouhých Dílů přes Kramáre, uzel Pod stanicí až na Trnavské mýto, Zimní stadion a Trnávka, čímž získá Karlova Ves přímé propojení s nejdůležitějšími přestupnými body v Bratislavě.
Novou trať postaví dopravní podnik i k Avion Shopping parku, díky čemuž bude moci po dodání hybridních trolejbusů nahradit stávající autobusy jezdící mezi Hlavním nádražím a letištěm na lince 61.

Reklamy

Trolejbusy se přiblíží i k centru města

Nová trať vznikne mezi terminálem a Novým SND, kam dnes na dieselový pohon jezdí na lince 210 “duobus”.
Dopravní podnik už teď myslí na nově budované městské čtvrtě. Trolejbusová trať z Růžové doliny bude prodloužená přes Bajkalskou a Hraniční ulici a dále k nové zástavbě Grófska Niva. Jezdit zde bude linka 209, která zabezpečí přímé spojení na Trnavské mýto, Pod stanici a Kramáre.
Ani během covidových omezení v DPB nelení, ba naopak. Ve dne i v noci už několik měsíců chystá množství projektů, na které může přispět EU, a které zásadně zlepší cestování v Bratislavě.

Pozitivní zprávou je, že dopravní podnik na rozdíl od autobusů, může na nákup trolejbusů čerpat eurofondy, čímž může spolu s výstavbou nových tratí výrazně urychlit obnovu vozového parku. Zároveň s tím i snížit výrazně emise CO2 ve městě a zlepšit tak významně životní prostředí.

První trolejbusová linka v Praze

Jako vlaštovkou se jeví pak přestavba z autobusové linky 140 na trolejbusovou linku 58. Dopravní podnik hlavního města Prahy získal pravomocné stavební povolení na první pražskou pravidelnou trolejbusovou linku Palmovka – Miškovice.

Může tak začít s první etapou stavebních prací na elektrifikaci autobusové linky č. 140. V nejbližších týdnech chystá proto vyhlášení veřejné zakázky na nákup 15 nových kloubových bateriových trolejbusů, které bude na tuto linku nasazovat.
Stavební práce plánuje zahájit ještě letos. První cestující by se novými trolejbusy na lince Palmovka – Prosek – Letňany – Čakovice – Miškovice mohli svézt na konci příštího roku.
V rámci projektu využije dopravce necelý kilometr stávajícího trolejového vedení v Prosecké ulici. Nově jej vybuduje mezi Palmovkou a Kundratkou, Kelerkou a zastávkou Prosecká a mezi terminálem Letňany a obchodním centrem Čakovice. Trolejbusy v těchto úsecích využijí napájení z trolejového vedení, zatímco na zbytku trasy pojedou v režimu na baterii. Zázemí pro bateriové trolejbusy vznikne v garáži Klíčov. Následovat by měli další trolejbusové tratě i na letiště. Přitom toto nemusí být v Praze finále všech trolejbusových linek. V úvaze jsou i další trasy skrze centrum města i po jeho okraji, zvláště na západě města a okolo nemocnice Motol.

Přečíslování linek v souvislosti s jejich elektrifikací:

50 (nyní 191): Na Knížecí – Letiště
51 (nyní 131): Bořislavka – Hradčanská
52 (nyní 137): Na Knížecí – U Waltrovky – Malá Ohrada
53 (nyní 176): Karlovo náměstí – Stadion Strahov
54 (nyní 174): Nádraží Řeporyje – Vypich
55 (nyní 225): Sídliště Na Dědině – Velká Ohrada
56: rezerva po rozvoj linek v oblasti Letňan a Kbel
57 (nyní 123+167): Na Knížecí – Jinonice – Šmukýřka – Kavalírka – Nemocnice Na Homolce
58 (nyní 140): Palmovka – Čakovice – Miškovice
59 (nyní 119): Nádraží Veleslavín – Letiště
60: rezerva po rozvoj linek v oblasti Letňan a Kbel
61: rezerva po rozvoj linek v oblasti Letňan a Kbel
62 (nyní 112): Nádraží Holešovice – ZOO – Podhoří
63 (nyní 142): Nové Butovice – Velká Ohrada
64 (nyní 184): Vypich – Velká Ohrada
65 (nyní 149): Stadion Strahov – Bavorská – Třebonice

foto ilustrační (DPmB, smyčka Novolíšeňská)

Admin
Author: Admin