Stále ostřejší a nevhodné jednání s nekalými obchodními praktikami předvádí správce nádraží v Brně – ČSAD Brno holding, která stále neúplně provedla modernizaci autobusového nádraží za evropské dotace. Bohužel ten, kdo poukáže na nevhodné podmínky na nádraží nebo zázemí pro řidiče, se potáže s problémy, nedej bože, když jezdí na totožné trase jakožto konkurence Tourbusu, kde má větší kvalitu služeb.

S podobnými praktikami před časem narazil správce a dopravce v jednom v Liberci, když chtěl vytlačit z trhu Regiojet. Tehdy ČSAD Liberec se vymlouvalo a účelově blokovalo dopravce, který vstoupil na linku Praha – Liberec, aby mu nebyla konkurencí. Tento samý problém nyní řeší United Buses, když mu dnes byl zablokován vjezd a znemožněno odbavení cestujících na ranním spoji do Českých Budějovic, na což dopravce upozornil na sociálních sítích.

O co jde?

Správce nádraží, který je také zřizovatelem dopravce Tourbus, téměř od začátku, co začal United Buses jezdit na trase České Budějovice – Brno, začal vydírat tohoto dopravce, aby nejezdil v jeho časech, jinak skončí mimo nádraží na stanovišti 48, ale platit chtěl za to, jako když je řádně v prostorách nádraží. Až po dokončení rekonstrukce z pohledu správce nádraží a otevření nové odbavovací haly pustili autobusy dopravce jezdit na stanoviště, kam dřív jezdili autobusy IDS JMK, bohužel se tak stalo až po vlně zájmu i konkurenčních deníků se zaměřením na dopravu, včetně těch ze zahraničí.

Autobusy IDS JMK se přesunuli na jiná stanoviště v rámci tohoto nádraží. Sám dopravce Tourbus, který jezdí s historickým vozem Karosa na trase Brno – České Budějovice a je o něj minimální zájem, tak dalším krokem ztrácí na trhu postavení, a to vadí členům dozorčí rady v Tourbusu a těm stejným osobám ve správci autobusového nádraží, včetně Antonína Grunda, co by jednatele správce nádraží, který dlouhodobě osobně vydírá tohoto dopravce a spoléhá na to, že to vše mu bude dále procházet, protože se má kamarádit s vlivnými členy ODS v Brně.

Reakce ministerstva dopravy a ministra

Ministr dopravy na náš dotaz, jak je spokojený s podobou rekonstrukce nádraží a předložené fotografie ze zázemí pro řidiče, včetně dotazu na stanoviště 48, které dle správce nádraží není součástí nádraží, ale leží na účelové komunikaci reagoval: “jsem zděšený v jakém stavu a podobě je zázemí pro řidiče a to hlavně, že dotace dle mých informací byla i na toto stanoviště, které je součástí pozemků patřícím k jmenovanému autobusovému nádraží, na které měl správce nádraží dotace. Celou záležitost nechám důkladně prozkoumat a případná pochybení napravit, či správce vrátí peníze za to, co neudělal a měl dle podané žádosti”.  Reakce kraje, který je jako správní orgán oprávněn sjednat pořádek byla velké a dlouhé mlčení, ani do telefonu se nám k věci nikdo nehodlal vyjádřit. Nezbývá asi tak nic jiného, než podat žalobu na správce nádraží a na kraj si stěžovat za nekalé obchodní praktiky správce nádraží, který zneužívá svého postavení na trhu k vydírání.

Pro vás, kteří by jste si chtěli také stěžovat, nebo se obrátili na kraj: vedoucí odboru dopravy Ing. Snovický Rostislav. Můžete se odvolat na porušení dle zákona 111/1994 sb. ve znění pozdějších předpisů Porušení ze strany provozovatele nádraží je vícero, uplatnit lze §34f. V případě, že jste právního vzdělání, můžete pomoct nejenom jmenovanému dopravci, ale i zahraničním dopravcům, včetně těch regionálních, kterým se nelíbí jednání správce nádraží s různými cenami za vjezd na nádraží.

Jak je propletení ČSAD Brno Holding a Tourbus? 

Admin
Author: Admin

By Admin