Bratislava: Druhá etapa tramvajové trati do Petržalky bude vybudována v plánovaném termínu, tvrdí magistrát Bratislavy. “Termín dokončení výstavby stále platí do roku 2023,” potvrdila pro agenturu SITA mluvčí hlavního města Katarína Rajčanová. Město plánovalo vyhlásit veřejné zakázky na zhotovitele stavby v srpnu tohoto roku, to se však zatím nestalo.

“V současnosti probíhá výkon 1. ex ante kontroly na Ministerstvu dopravy a výstavby SR – kontrola veřejných zakázek před vyhlášením zakázky. Hned po jejím ukončení vyhlásíme samotné veřejné zakázky na zhotovitele stavby, “dodala Rajčanová. Stavbu musí město ukončit do konce roku 2023, v opačném případě přijde o nenávratný příspěvek z evropských fondů.

Prodloužení tramvajové trati až po Janíkov dvůr v Petržalce ve velké míře odbřemení současnou dopravní situaci v největší bratislavské městské části. Nová tramvajová trať bude mít délku 3,8 kilometru a sedm zastávek v úseku od Rusovské cesty, po Janíkov dvůr, přes centrální Petržalský os.

Souběžně s radiálou chce město vybudovat cyklostezky, cesty i chodníky k zastávkám. Projekt druhé etapy tramvajové trati do Petržalky musí být dokončen do roku 2023, dokud trvá oprávněné období pro financování projektů z evropského Operačního programu Integrovaná infrastruktura.

Spuštěna do roku 2023

Výstavba druhé etapy tramvajové trati v bratislavské městské části Petržalka počítá s vybudováním úrovňových přejezdů. Jednou křižovatek, které mají být úrovňové, je například i křižovatka na Jungmannově ulici. Podle viceprimátorky Bratislavy Tatiany Kratochvílové tento způsob řešení křižovatek nezahustí dopravu. “Podle dopravně kapacitního posouzení by doprava měla být plynulá,” uvedla pro agenturu SITA Kratochvílová.
Od začátku výstavby Petržalky se počítalo s tím, že v této městské části vznikne nosný dopravní systém.

“Tramvaj napříč Petržalku je klíčové infrastrukturní projekt. Mám za to, že v této chvíli je naprosto zásadní, aby se druhá fáze dopravního systému vůbec stihla postavit do roku 2023. V opačném případě nám Evropská komise neproplatí náklady na její vybudování, “uvedl poslanec petržalského zastupitelstva Juraj Kříž.

Nová tramvajová trať bude mít délku 3,8 kilometru a sedm zastávek v úseku od Rusovský cesty po Janíkův dvůr, přes centrální Petržalský os. Souběžně s radiálou chtějí vybudovat cyklostezky, cesty i chodníky k zastávkám. Plánujeme zároveň po dostavbě prodloužit linku 1 a 3 v celé trase Petržalské trasy. Základní interval by měl být na těchto linkách 7-8 minut. Na právě tyto linky chceme, aby byli nasazené 100% nízkopodlažní vozy, v úvahu přichází jednosměrné vozy, které by měli jezdit na těchto linkách.

SITA

Admin
Author: Admin

By Admin