První Irkut MC-21 bude dodán do konce roku 2021?

Moskva: Podle ruského ministra obchodu a průmyslu Denise Manturova se první dodávky Irkut MC-21 prvnímu příjemci – lince Aeroflot (startovací zákazník) uskuteční do konce roku 2021. Manturov říká, že kombinace sankcí uvalených na Rusko a zejména situace s koronaviry si vynutila zpoždění v plánu letových zkoušek a certifikaci nového dvoumotorového motoru MC-21. Nespecifikoval však, kdy přesně podle jeho názoru v roce 2021 mohou začít první dodávky. Mimochodem, stojí za to dodat, že v srpnu tohoto roku. Irkut shrnul předběžné výsledky pozemních zkoušek letadla MC-21-300, které potvrdily možnost provozu letadla za přítomnosti vody na dráze. 

Reklamy

„Ztratili jsme několik měsíců, ale zatím očekáváme, že první dodávka letadel pro první linii bude pravděpodobně do konce roku 2021. Nyní jsme načas s novým harmonogramem, který byl upraven po pandemii,“ řekl Denis Manturov.

Ministr tvrdí, že výrobce se vědomě rozhodl nejprve poskytnout nová letadla domácím dopravcům, aby vybudoval technická a servisní zařízení a zabránil opakování chyb v případě modelu Suchoj Superjet 100, jehož výrobu nedávno převzal Irkut. Superjet byl tvrdě zasažen nedostatečnými náhradními díly dodávanými servisními středisky a zdůrazňuje, že zásoby náhradních dílů pro MC-21 jsou již ve výrobě.

Ruský letecký průmysl přijal politiku nahrazování dovozu a nahrazování zahraničních komponent domácími, kde nelze dosáhnout kompromisu se zahraničními partnery. Plánovaný „nový Superjet 100“ s převážně ruskými součástmi by měla dorazit v roce 2023. Stroj bude místo stávajícího SaM146 PowerJet používat motory Aviadvigatel PD-8. PD-8 je verze PD-14 s nižším tahem, která byla vyvinuta pro MC-21 jako alternativní pohonná jednotka pro motory Pratt & Whitney PW1400G.

Nové letadlo s úzkým trupem z Ruska

Zatímco ve skutečnosti by měl být model označen jako „MS-21“ (ruské písmeno „C“ znamená latinsky „S“), v praxi byla ruská notace přijata v mezinárodní nomenklatuře. MC-21 (МС-21 “самольный самолет 21 века” – “Hlavní letadlo pro 21. století”) je řada tří verzí (-200, -300, -400) středního doletu s úzkým trupem, která pojme 150 až 230 cestujících. Dolet všech z nich má být kolem 5 000 km. Můžete si vybrat z motorů Aviadvigatel PD-14A a Pratt & Whitney PW1400G. Letadlo navrhla společnost Irkut a konstrukční kancelář Jakovlev. MC-21 je vylepšená verze letadla Jakovlev Jak-242, která nebyla nikdy vyrobena. Nový stroj má nahradit především opotřebovaný Tu-154 a v budoucnu i novější Tu-204/214.

Doposud největší objednávku zadala společnost Aeroflot, která podepsala smlouvu na 50 letadel MC-21. Téměř všichni zákazníci jsou ruské společnosti, i když s Irkutem údajně mluví také Ryanair. Bylo objednáno celkem 175 strojů tohoto typu, ale tento počet se brzy zvýší, protože Yakutia se na letošním veletrhu MAKS v Moskvě rozhodla, že bude mít ve své flotile 10 takových letadel.

Admin
Author: Admin