» Domů » Letecká doprava » NASA a Boeing spolupracují na návrhu ekologičtějšího a palivově účinnějšího dopravního letadla budoucnosti

NASA a Boeing spolupracují na návrhu ekologičtějšího a palivově účinnějšího dopravního letadla budoucnosti

NASA ve středu oznámila, že udělila ocenění společnosti The Boeing Company za projekt agentury Sustainable Flight Demonstrator, který se snaží informovat potenciální novou generaci zelených letadel s jednou uličkou. Podle dohody o financovaném vesmírném zákonu bude Boeing spolupracovat s NASA na stavbě, testování a létání předváděcího letadla v plném měřítku a ověřovat technologie zaměřené na snižování emisí. Během sedmi let NASA investuje 425 milionů dolarů, zatímco společnost a její partneři přispějí zbytkem financování dohody, odhadem asi 725 milionů dolarů. V rámci dohody agentura také přispěje technickými znalostmi a vybavením.

„Od samého začátku je NASA s vámi, když létáte. NASA se odvážila jít dál, rychleji, výš. A tím NASA učinila letectví udržitelnějším a spolehlivějším. Je to v naší DNA ,“ řekl administrátor NASA Bill Nelson. „Naším cílem je, aby partnerství NASA s Boeingem na výrobě a testování plnohodnotného demonstrátoru pomohlo vést k budoucím komerčním dopravním letadlům, která jsou palivově úspornější, s přínosem pro životní prostředí, průmysl komerčního letectví a cestující po celém světě. Pokud budeme úspěšní, můžeme tyto technologie vidět v letadlech, které veřejnost vynese do nebe ve 30. letech 21. století.

Letadla s jednou uličkou jsou tahounem mnoha flotil leteckých společností a vzhledem k jejich velkému využívání představují téměř polovinu celosvětových emisí z letectví. NASA plánuje dokončit testování projektu do konce roku 2023, aby technologie a návrhy demonstrované projektem mohly informovat průmyslová rozhodnutí o příští generaci letadel s jednou uličkou, která by mohla být uvedena do provozu ve 30. letech 21. století.

Prostřednictvím projektu Sustainable Flight Demonstrator se Boeing a jeho průmyslový tým spojí s NASA na vývoji a letovém testování plnohodnotného demonstračního letounu Transonic Truss-Braced Wing.

Koncept Transonic Truss-Braced Wing zahrnuje letoun s extra dlouhými, tenkými křídly stabilizovanými diagonálními vzpěrami. Výsledkem této konstrukce je letadlo, které je mnohem úspornější než tradiční dopravní letadlo, a to díky tvaru, který by vytvářel menší odpor vzduchu – což by mělo za následek spálení méně paliva.

„NASA pracuje na ambiciózním cíli vývoje technologií, které mění hru, aby se v nadcházejících desetiletích snížila spotřeba energie a emise v letectví směrem k cíli letecké komunity nulových čistých emisí uhlíku do roku 2050,“ řekl Bob Pearce, přidružený administrátor NASA pro aeronautiku. Ředitelství výzkumné mise. „Transonic Truss-Braced Wing je druh transformativního konceptu a investice, kterou budeme potřebovat, abychom se vyrovnali s těmito výzvami, a co je kritické, technologie demonstrované v tomto projektu mají jasnou a životaschopnou cestu k informování nové generace letadel s jednou uličkou, které budou přínosem. každý, kdo používá systém letecké dopravy.”

Cílem NASA je, aby technologie létaná na demonstračním letadle v kombinaci s dalšími pokroky v pohonných systémech, materiálech a architektuře systémů vedla ke snížení spotřeby paliva a emisí až o 30 % ve srovnání s dnešními nejúčinnějšími letadly s jednou uličkou, v závislosti na nasazení.

Prostřednictvím samostatného úsilí spolupracovala NASA s Boeingem a dalšími průmyslovými partnery na pokročilých konceptech udržitelného letectví, včetně konceptu Transonic Truss-Braced Wing.

Nová dohoda mezi Boeingem a NASA

„Je nám ctí pokračovat v partnerství s NASA a demonstrovat technologii, která výrazně zlepšuje aerodynamickou účinnost, což vede k podstatně nižšímu spalování paliva a emisím,“ řekl Todd Citron, technologický ředitel Boeingu. „Boeing prosazuje mnohostrannou strategii udržitelnosti, včetně obnovy flotily, provozní efektivity, obnovitelné energie a pokročilých technologií, aby podpořil akční plán USA pro klima v letectví a splnil průmyslový cíl nulových emisí uhlíku do roku 2050. Sustainable Flight Demonstrator staví na více než deset let investic NASA, Boeingu a našich průmyslových partnerů k dosažení těchto cílů.“

Nová dohoda o Funded Space Act umožňuje NASA zúročit znalosti a zkušenosti soukromého průmyslu, přičemž Boeing a jeho partneři vypracují navrhovaný technický plán. NASA poskytne přístup ke svým leteckým zařízením a odborným znalostem. NASA nebude pro své mise obstarávat letadlo ani žádný jiný hardware. Agentura získá přístup k určitým pozemním a letovým údajům, které lze použít k ověření konfigurace draku letadla a souvisejících technologií.

Sustainable Flight Demonstrator pomůže Spojeným státům dosáhnout nulových čistých emisí uhlíku z letectví do roku 2050 – což je jeden z environmentálních cílů vyjádřených v akčním plánu pro klima v letectví Bílého domu v USA. Mezinárodní organizace pro civilní letectví také stanovila cíl nulových čistých emisí uhlíku do roku 2050.

Projekt je aktivitou v rámci programu NASA Integrated Aviation Systems Program a klíčovým prvkem národního partnerství Sustainable Flight National Partnership, které se zaměřuje na vývoj nových udržitelných leteckých technologií.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes