Náklady na energie způsobují výrazné zdražení jízdenek ve veřejné dopravě

redakce

Cestující si budou muset od příštího roku na mnoha místech výrazně připlatit za cesty autobusem či vlakem v místní hromadné dopravě.

V závislosti na regionu vzrostou ceny jízdenek v Německu mezi 1,4 procenta a 8,8 procenta, podle hodnocení německé tiskové agentury DPA cenových opatření u téměř desítky velkých dopravních sdružení. Nejvíce rostou ceny v dopravním spolku Rhein-Neckar, který jako smíšený dopravní spolek pokrývá části Hesenska, Porýní-Falc a Bádenska-Württemberska. Od ledna tam budou ceny autobusů a vlaků v průměru o 8,83 procenta dražší, jednotlivé jízdenky budou až o 1,10 eura dražší.

Úpravy cen v Rhein-Main-Verkehrsverbund (RMV, Hesensko) a ve Verkehrsverbund Bremen/Niedersachsen (VBN) jsou poměrně mírné. Od 1. ledna tam bude místní MHD v průměru jen o 1,4 procenta (VBN) nebo o 1,5 procenta (RMV) dražší.

Mezi tím je Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg (VBB), který zdraží o něco později, 1. dubna, v průměru o 5,6 procenta. V dopravním sdružení Rhein-Ruhr v Severním Porýní-Vestfálsku je to v průměru o 3,9 procenta více, v přilehlém dopravním sdružení Rhein-Sieg (VRS) o 5,44 procenta ve dvou krocích do ledna a července.

V jiných asociacích jsou úpravy cen v platnosti již několik měsíců. V dopravním sdružení Warnow například v okrese Rostock byly ceny zdraženy již 1. října v průměru o 6,6 procenta. V Mnichově a okolí stály cesty MHD od změny jízdního řádu z 11. prosince v průměru o 6,9 procenta více.

Většina sdružení zdůvodňuje opatření výrazně zvýšenými náklady na energie. Někteří se ale odvolávají i na nejistou příjmovou situaci, které dopravní podniky kvůli jízdence za 49 eur čelí. Jízdenka má v příštím roce zatraktivnit místní dopravu jako celostátní jednotnou nabídku MHD. Kdy začne, zatím není jasné – cílem je začátek dubna.

Foto © DB / Max Lautenschläger

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Next Post

Společnost Huawei představila řešení pro plně optické železniční sítě

Společnost Huawei nedávno představila paletu řešení pro plně optické železniční sítě včetně řešení pro městskou nosnou síť nové generace (tj. pro železniční cloudovou optickou síť) a také řešení pro plně optickou železniční páteřní síť. Společnost Huawei reaguje na požadavky a výzvy, s nimiž se síť musí vypořádat v éře městských […]