Foto © DB / Max Lautenschläger

Cestující si budou muset od příštího roku na mnoha místech výrazně připlatit za cesty autobusem či vlakem v místní hromadné dopravě.

Reklamy

V závislosti na regionu vzrostou ceny jízdenek v Německu mezi 1,4 procenta a 8,8 procenta, podle hodnocení německé tiskové agentury DPA cenových opatření u téměř desítky velkých dopravních sdružení. Nejvíce rostou ceny v dopravním spolku Rhein-Neckar, který jako smíšený dopravní spolek pokrývá části Hesenska, Porýní-Falc a Bádenska-Württemberska. Od ledna tam budou ceny autobusů a vlaků v průměru o 8,83 procenta dražší, jednotlivé jízdenky budou až o 1,10 eura dražší.

Úpravy cen v Rhein-Main-Verkehrsverbund (RMV, Hesensko) a ve Verkehrsverbund Bremen/Niedersachsen (VBN) jsou poměrně mírné. Od 1. ledna tam bude místní MHD v průměru jen o 1,4 procenta (VBN) nebo o 1,5 procenta (RMV) dražší.

Mezi tím je Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg (VBB), který zdraží o něco později, 1. dubna, v průměru o 5,6 procenta. V dopravním sdružení Rhein-Ruhr v Severním Porýní-Vestfálsku je to v průměru o 3,9 procenta více, v přilehlém dopravním sdružení Rhein-Sieg (VRS) o 5,44 procenta ve dvou krocích do ledna a července.

V jiných asociacích jsou úpravy cen v platnosti již několik měsíců. V dopravním sdružení Warnow například v okrese Rostock byly ceny zdraženy již 1. října v průměru o 6,6 procenta. V Mnichově a okolí stály cesty MHD od změny jízdního řádu z 11. prosince v průměru o 6,9 procenta více.

Většina sdružení zdůvodňuje opatření výrazně zvýšenými náklady na energie. Někteří se ale odvolávají i na nejistou příjmovou situaci, které dopravní podniky kvůli jízdence za 49 eur čelí. Jízdenka má v příštím roce zatraktivnit místní dopravu jako celostátní jednotnou nabídku MHD. Kdy začne, zatím není jasné – cílem je začátek dubna.

Foto © DB / Max Lautenschläger

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading