Na Kamechy tramvají v tunelu

Současný nevyhovující stav, kdy jenom autobusy musí jezdit ve stále větším sídlišti na okraji Brna cestující chce vedení města Brna konečně změnit. Naplánovalo proto stavbu tunelu od smyčky Ečerova na Kamechy. Délka tunelu přitom má být 320 metrů a na celé trase vzniknou 3 zastávky. Celá investice by se měla začít realizovat okolo roku 2025.

Reklamy

„Jedná se sice o nákladnou možnost, ale jednoznačně převažují výhody, jako je nejnižší hlukové zatížení, nejmenší spotřeba trakční energie nebo možnost překrytí zastávky Říčanská, což sníží hlučnost a umožní další využití prostoru nad ní. V rámci stavby vzniknou tři nové zastávky za Ečerovou: Rudá, Říčanská a Kamechy,“ řekl radní pro oblast investic David Grund.

vedení tratě Kamechy
vedení tratě Kamechy

Město odhaduje náklady na projekt ve výši 2,3 miliard korun včetně DPH. Podle města by měla větší část nákladů pokrýt dotace. „Nyní bude zpracována projektová dokumentace v jednotlivých navazujících stupních a zajištěna potřebná povolení,” uvedla Anna Dudková z tiskového odboru brněnského magistrátu. Stavba začne nejdříve v roce 2025.

„Lokalita se stále rozvíjí, do budoucna počítáme s nárůstem počtu obyvatel. Už nyní jsou zde problémy s nedostatkem parkovacích míst. Sídliště proto potřebuje lepší spojení městskou hromadnou dopravou, aby obyvatelé měli více možností, jak se do svých domovů dopravit,” uvedla primátorka města Markéta Vaňková.

Prodloužení tramvajové trati se jeví jako výhodné v řadě ohledů. Tramvaj je nezávislá na silniční síti, minimalizuje se riziko zpoždění oproti autobusům a ve srovnání s nimi také výrazně uleví silniční dopravě v této lokalitě,“ dodala primátorka.

Současně připustila, že právě toto sídliště trpí velkými nedostatky, ať už jde o služby pro obyvatele, tak vhodnými prostorami, které jsou enormně předražené.

Největší problém vidí pak v tom, že děti si nemají moc kde hrát, rodiče moc co kde koupit, jenom v Albertu a jediném obchodě a to drogerii. Ten zbytek více času nefunguje, nebo už vůbec co tam byl uvedla. Proto by uvítala zájem ze strany podnikatelů s tímto něco změnit a být současně i oni iniciátory změn v myšlení svých sousedů k ekologii, kde právě na Kamechách je největší problém s ekologii, ač je kousek od chráněné krajinné oblasti uvedla primátorka.

Admin
Author: Admin