Koronavirus a cestování, jak to bude nyní?

Cestovní kanceláře až doteď účtovaly storno poplatky za zrušení zájezdů. Jak to bude nyní, když vláda zakázala vycestování českých občanů za hranice České republiky? S nařízením vlády začaly jednotlivé cestovní kanceláře a letecké společnosti reagovat a informovat své klienty o důsledcích, které toto nařízení přináší. Každá z nich k opatření přistupuje po svém a nabízí klientům rozdílné kompenzace s tím, že se v návaznosti na současný vývoj může situace každým dnem měnit. Podívejte se na souhrnný přehled všech vyjádření.

Cestovní kanceláře ani letecké společnosti to bohužel nemají v těchto chvílích vůbec jednoduché. Většina z nich teď aktuálně řeší bezpečný návrat desítek klientů pobývajících v zahraničí zpět do České republiky. Podpořte je, prosím, svou trpělivostí a důvěrou.

Není důvod se obávat změnit termín odletu/odjezdu, všechny cestovní kanceláře jsou pojištěné proti úpadku. To znamená, že i v případě, že se CK dostane do potíží, o své peníze nepřijdete.

Z důvodů usnesení vlády ze dne 14. 3. 2020 jsou uzavřeny všechny pobočky cestovních kanceláří, ty se snaží vše vyřídit online a po telefonu.

Autobusový dopravci

Většina společnosti, uplně přesně tedy Regiojet a Flixbus nabízí bezplatné přerezervování míst na jiné pozdější spoje, nebo vrácení peněz. V případě Flixbusu voucher, kde vám zůstanou vaše peníze na další cestu. U některých dopravců, kteří jezdí přeshraničně, pak u prodejce jízdenky získáte plnou cenu jízdného zpátky. TouranCar pak mezinárodní spoje provozuje pod hlavičkami Flixbus a Eurolines. Tedy za vše se vám vrátí voucher, nebo můžete bezplatně přerezervovat svoji jízdenku na pozdější spoj. Čeští dopravci jezdící přeshraničně do Rakouska, Německa, Slovenska a Polska vám pak vrátí jízdné v plné výši a to skrze prodejce jízdenek.

Cestovní kanceláře

CK Blue Style

Cestovní kancelář Blue Style zatím nabízí možnost změny zájezdu za zvýhodněných podmínek. Zároveň dodává, že s ohledem na masivní poptávku po změnách termínů zájezdů bude nabízená služba poskytována do vyčerpání volných kapacit.
Oficiální prohlášení CK Blue Style

CK Adventura

U evropských autobusových zájezdů je prodloužena možnost zrušení zatím o 1 měsíc (z 90 dní na 61 dní před odjezdem). Při zrušení v této lhůtě platí pouze minimální základní odstupné.

U leteckých zájezdů bude předčasné zrušení řešeno jednotlivě, především s ohledem na zakoupené služby. O rušení celého zájezdu bude CK rozhodovat vždy nejpozději před uhrazením letenek a služeb v zahraničí.
Oficiální prohlášení CK Adventura

CK Alexandria

Cestovní kancelář Alexandria sleduje veškeré informace a je připravena reagovat na další vývoj. Prozatím nevydala žádné konkrétnější stanovisko.
Oficiální vyjádření CK Alexandria

CK Canaria Travel

Od 13. 3. 2020 jsou zrušeny všechny odlety z Prahy na Kanárské ostrovy, neboť Kanárské ostrovy jsou součástí Španělského království. V následujících dnech budou vypraveny lety pouze za účelem návratu klientů CK Canaria Travel zpět do ČR.
Oficiální vyjádření CK Canaria Travel

CK Cekare

Cestovní kancelář CK Cekare zrušila všechny zájezdy do Francie a bude své klienty informovat písemně.
Oficiální vyjádření CK Cekare

CK Intertrans

Veškerá finanční vypořádání a škody spojené s usnesením Vlády ČR ze dne 12. 3. 2020 bude cestovní kancelář Intertrans řešit s vládou ČR a jednotlivými ministerstvy. Klienty s platnou smlouvou o zájezdu a termínem uskutečnění zájezdu do 12. 4. 2020 bude kontaktovat ohledně dalšího postupu emailem.
Oficiální vyjádření CK Intertrans

CK Čedok

Cestovní kancelář Čedok nabízí bezplatnou změnu zájezdu za těchto podmínek: změnu zájezdu ZDARMA je možné provést pouze jednou, možnost změny ZDARMA platí pro rezervace vytvořené v období 20. 02. – 31. 03. 2020 a s termínem odletu/odjezdu v rozmezí 05. 04. 2020 – 31. 10. 2020, možnost změny ZDARMA se týká leteckých pobytových zájezdů ze sezóny Zima 2019/2020 a Léto 2020 + zájezdů vlastní dopravou (nelze využít na zájezdy v ČR a poznávací zájezdy) a nelze změnit ani například letecký pobytový zájezd za zájezd v ČR apod., změnu zájezdu ZDARMA lze provést maximálně do 21 dní před odjezdem na daný zájezd, délka pobytu nového zájezdu musí odpovídat délce původního zájezdu, nebo být delší, zvýhodněné parkování a jiné benefity mohou klienti čerpat za stejné ceny jako v době původní rezervace, pro nový zájezd vždy platí cena, platná ke dni změny.

Možnost zrušení zájezdu: pro zájezdy objednané v období od 09. 3. 2020 do 31. 3. 2020, nově nabízí možnost odstoupení od smlouvy až do 21 dnů před odjezdem za minimální storno poplatek ve výši 1 500,-Kč/osoba., možnost zrušení zájezdu za minimální storno poplatek se týká leteckých pobytových zájezdů ze sezóny Zima 2019/2020 a Léto 2020 + zájezdů vlastní dopravou (nelze využít na zájezdy v ČR a poznávací zájezdy).
Oficiální vyjádření CK Čedok

CK Exim Tours

Od 16. 3. 2020 jsou zrušeny zájezdy pořádané cestovní kanceláří EXIM Tours a.s, a to do 22. 3. 2020 (tento termín bude upřesňován v závislosti na dalších informacích, které budou konkretizovat přijatá opatření). Zájezdy do destinací Egypt, Zanzibar, Keňa, Kapverdské ostrovy a Senegal jsou zrušeny již od 14. 3. 2020. Klientům je nabídnuta změna termínu, případně vrácení peněz.

Na zájezdy zakoupené v období od 5. 3. do 31. 3. 2020 navíc získáte možnost změny zájezdu zcela ZDARMA a to až do 21 dne před odletem. Klienti, kteří si zarezervovali zájezd v tomto období, si mohou prodloužit možnost stornování zájezdu. Můžete stornovat svůj zájezd až do 21 dne před odletem a to za storno poplatek pouhých 1 500 Kč za osobu.

Klienty, kteří mají odlétat po 22. 3. 2020, bude CK informovat, jakmile budou k dispozici upřesněné informace.
Oficiální prohlášení CK Exim Tours dodatek

CK Fischer

V případě, že máte zakoupený zájezd od 13. 3. do 22. 3, prodejci CK vás budou brzy kontaktovat. CK Fischer nabízí změnu termínu a případně i destinace za zvýhodněných podmínek, nebo vrácení peněz za zájezd. Prodejci postupují dle data vašeho zájezdu od nejbližších termínů po pozdější, vyčkejte proto na kontaktování přímo prodejcem.
Oficiální prohlášení CK Fischer

CK Delfín travel

Všechny klienty, kteří mají zakoupený zájezd v období od 12. 3. do 10. 4. 2020 bude CK postupně informovat o možnosti případného přesunu zájezdu na podzimní termíny. Zájezdů s odlety po 10. 4. 2020 se doposud žádné změny netýkají. V případě, že se tato situace změní, budeme vás CK neprodleně informovat.
Oficiální prohlášení CK Delfín travel

CK FIRO-tour

Oficiální prohlášení ohledně současných dovolených nebylo zatím vydáno. Do 30. 4. 2020 nabízí CK FIRO-tour akci s možností zrušení zájezdů do 21 dnů před odjezdem za poplatek 1 500 Kč/osoba. Tato nabídka se vztahuje na vybrané země a platí pro zájezdy, které se uskuteční v době od 1. 5. do 31. 10. 2020. Společně s tím mají klienti možnost bezplatně do 21 dnů před odjezdem změnit termín zájezdu.
Informace ke koupi zájezdů od CK FIRO-tour

CK Nev-dama

V souvislosti se zákazem cestování českých občanů do vybraných evropských zemí, mezi kterými je i Itálie, Rakousko, Francie, Švýcarsko a Německo, dostanou klienti za své zájezdy své peníze zpět. V první fází bude CK Nev-dama kontaktovat klienty, kteří měli do zmíněných zemí odcestovat v nejbližších dnech, poté bude postupovat k pozdějším termínům.
Oficiální vyjádření CK Nev-dama

CK Floria

Cestovní kancelář Floria ruší zájezdy a jednodenní výlety mimo území ČR v období do minimálně 1. 4. 2020. Ohledně letních pobytů plánovaných na léto 2020 se prozatím nic nemění a jsou nadále plánovány. Konání dalších zájezdů může být zváženo dle vývoje rozšíření onemocnění.
Oficiální vyjádření CK Floria

CK Go2

Rezervujte si dovolenou bez zálohy. Vyberte si poznávací zájezd s průvodcem do Asie, Ameriky, Austrálie a NZ již nyní. Vaše místo na zájezdu vám CK Go2 obratem potvrdí. Teprve po opadnutí koronaviru a uklidnění situace, se vám prodejci cestovní kanceláře ozvou k zaplacení zálohy za vaši dovolenou.
Oficiální vyjádření CK Go2 + dodatek

CK Greece Tours

Vzhledem k tomu, že v Řecku nedochází k ohrožení zdraví, není žádný důvod ke stornování zakoupených zájezdů. Výše storno poplatků vychází zpravidla z doby zbývající do doby odletu. Hranice nejnižšího storno poplatku posunuje CK Greece Tours ze 45 na 30 dní před odjezdem nebo odletem.

Máte tak dostatek času vyčkat na vývoj situace. Budete-li chtít změnit termín, rádi vám v individuálních případech vyjdou vstříc a vyhoví žádosti o změnu bez poplatku, dle aktuální dostupnosti letenek a ubytování. V těchto případech dojde i k bezplatnému převedení případného připojištění.
Oficiální vyjádření CK Greece Tours

CK Cherry Tour

Cestovní kancelář Cherry Tour vyhodnocuje celou situaci se svými právními poradci a dodává, že výsledek zatím není vzhledem ke komplikovanosti situace k dispozici.
Oficiální vyjádření CK Cherry Tour

CA Invia

Pokud máte zakoupený zájezd s datem nástupu do 31. 3. 2020, prodejci se vám ozvou maximálně jeden den před plánovaným datem odletu. Máte-li zakoupený zájezd s odletem po 31. 3. 2020, vyplňte krátký formulář uvedený pod nejčastějšími dotazy klientů. Celkové řešení je na dohodě s pořádající cestovní kanceláří.
Oficiální vyjádření CA Invia

CK Italieonline

Cestovní kancelář Italieonline nabízí všem klientům od 6. 3. 2020 možnost pojištění proti stornu kvůli koronaviru. Na zájezdy zakoupené před uvedeným datem nelze nabídku využít. Všechny zájezdy označené „Pojištění koronavirus 100 % zpět“ lze bezplatně zrušit až 33 dní před odjezdem na dovolenou. Podmínkou je uhrazení
50 % celkové částky zájezdu. Pokud zažádáte v této lhůtě o zrušení dovolené, cestovní kancelář vám vyplatí zpět celou uhrazenou částku. Pro případ, že byste se obávali zrušení v době kratší než 33 dní do odjezdu, doporučuje CK Italieonline zřídit i pojištění storna.
Oficiální vyjádření CK Italieonline

CK Radynacestu

Všechny zákazníky, kteří mají zakoupený zájezd s odjezdem do 12. 4. 2020 nyní CK Radynacestu kontaktuje telefonicky či e-mailem s návrhem řešení. Pokud se to týká právě vás, sledujte tak své e-mailové schránky kvůli dalším informacím. Pro všechny zájezdy, které nyní lze zakoupit, platí možnost bezplatného storna či změny termínu po dobu 30 dní od provedení rezervace.
Oficiální vyjádření CK Radynacestu

CK Hoška Tour

Při zájezdech je do doby 45 dnů do odjezdu poplatek storna pouze 10 % z ceny zájezdu. Vzhledem k této lhůtě CK Hoška Tour doporučuje u zájezdů v letních měsících ještě vyčkat na vývoj situace.
Oficiální vyjádření CK Hoška Tour

CK Ocean

Cestovní kancelář Ocean ruší všechny autobusové, letecké zájezdy a zájezdy vlastní dopravou na vyjmenovaná riziková území po celou dobu trvání nařízení od 12. 3. do 10. 4. 2020. Zájezdy pořádané CK Ocean s počátkem po ukončení opatření se v současné chvíli nemění. V případě, že se vašeho zájezdu týká doba omezení, sledujte vaše e-mailové adresy, kde budete informováni.
Oficiální vyjádření CK OCEAN

Costa Cruises

Lodní společnost Costa Cruises oznámila, že pozastavuje plavby všech svých lodí do 3. 4. 2020. Většina lodí ukončí svou současnou plavbu, aby mohli hosté vystoupit a vrátit se do svého domova. Costa Cruises neprodleně informuje cestovní kanceláře a zákazníky, kteří se těšili na nalodění. Zákazníci obdrží voucher v plné hodnotě plavby.
Oficiální vyjádření lodní společnosti Costa Cruises

CK Sardegna Travel

CK Sardegna Travel domlouvá nové storno podmínky pro vaši cestu. V drtivé většině případů je tedy možné zrušit zájezd za nynější storno poplatek (1 000 Kč/osoba) až do 15 dní před odjezdem. Toto opatření je zavedeno právě proto, abyste mohli vyčkat na vývoj situace a rozhodnout se, zda vycestovat až na základě aktuálních informací a ne předběžných hypotéz, které se každý den mění.
Oficiální vyjádření CK Sardegna Travel

Student Agency (dovolena.cz)

Aktuálně řeší jak s českými, tak německými CK jakým způsobem budou zájezdy vypořádány. Pokud máte zajištěnu dovolenou po 20. březnu, není nutné je kontaktovat, s informacemi se vám ozvou sami.

Jestliže v současné době řešíte dopravu z Vídně do České republiky, přečtěte si následující informace.
Oficiální vyjádření společnosti Student Agency

Cestovní kanceláře Viamare, Vítkovice Tours, VTT, Kovotour Plus

Travel Family nabízí až do konce dubna 2020 bezplatnou změnu zájezdu za těchto podmínek: změnu lze provést pouze jednou, platí pro všechny rezervace na sezónu 2020, případný rozdíl ceny je nutné uhradit v plné výši, zájezd lze vyměnit za jiný zájezd z nabídky rodiny Travel Family, zvýhodněné parkování a jiné benefity mohou klienti čerpat za stejné ceny jako v době původní rezervace.
Oficiální vyjádření CK Vítkovice Tours Oficiální vyjádření CK ViamareOficiální vyjádření CK VTTOficiální vyjádření CK Kovotour Plus

CK Víkend

Cestovní kancelář v současné době pracuje na vrácení peněz za zrušené zájezdy a zabývá se vyřizováním stornopoplatků. Informace o vyřízení zasílá e-mailem.
Oficiální vyjádření CK Víkend

CK Metal

Veškeré zájezdy s odjezdy do 10. 4. 2020 se nekonají. Peníze, které jste vynaložili na váš zájezd, zůstanou u CK Metal ponechány v úschově formou poukazu s platností do 30. 11. 2020. Poukaz ve stejné hodnotě samozřejmě můžete využít na zájezdy s odjezdem i v roce 2021 a uplatnit jej na libovolný zájezd (poznávací, pobytový, wellness). Jiná varianta není možná. Poukaz nelze vyměnit za peníze.
Oficiální vyjádření CK Metal

CK AGL Travel

CK AGL Travel prozatím nevydala oficiální prohlášení.
Aktuální informace

CK České kormidlo

Cestovní kancelář České kormidlo nabízí záruku vrácení peněz na rezervace vytvořené od 11. 3. 2020 a lze ji uplatnit 14 až 7 dní před odjezdem na dovolenou v případě, že v té době bude oblast s cílovou destinací nedoporučena vládou ČR (7 a méně dní před odjezdem platí běžné storno podmínky). Záruka vrácení peněz platí rovněž na všechny rezervace letní dovolené v Itálii a vybrané nabídky v Chorvatsku. V případě, že vláda vydá prohlášení, ve kterém nedoporučí cestovat do oblasti, kde leží cílová destinace vaší dovolené, můžete svůj zájezd stornovat 14 až 7 dní před odjezdem a CK České kormidlo vám vrátí peníze nebo zdarma změní zájezd – nad rámec svých smluvních povinností.
Oficiální vyjádření CK České kormidlo

CK ETI

Zákazníci cestovní kanceláře Eti mají možnost bezplatně změnit termín zájezdu nebo požádat o bezplatné storno zájezdu v termínech od 13. 3. – 27. 3. 2020. Všichni klienti budou postupně informováni pomocí e-mailu.
Oficiální vyjádření CK ETI

Letecké společnosti

Ryanair

Od 13. března do 31. března upustí letecká společnost Ryanair od poplatku za změnu letu. Tato politika se vztahuje na všechny stávající i nové rezervace. Při změně letu musí zákaznicí doplatit rozdíl v ceně letenek. To se netýká zákazníků postižených zrušením letu, protože mají nárok na vrácení peněz nebo volný přesun na alternativní let společnosti Ryanair.
Oficiální prohlášení společnosti Ryanair

EasyJet

Letecká společnost EasyJet upustí od poplatku za změnu letu. Tato politika se vztahuje na všechny stávající i nové rezervace. Při změně letu (vyšší ceně) musí zákaznicí doplatit rozdíl v ceně letenek.
Oficiální prohlášení společnosti EasyJet

Smartwings a České aerolinie

Letecké společnosti ČSA a Smartwings umožňují bezplatnou změnu termínů cesty, jak u stávajících, tak i nových individuálních rezervací. Nová pravidla se vztahují na letenky vystavené do 31. března 2020 pro cesty od 13. března 2020 do 30. června 2020 v rámci celé sítě linek Smartwings a ČSA. Letenky je možné bez poplatku změnit na pozdější lety s termínem návratu do 31. prosince 2020. Při změně letu musí zákaznicí doplatit rozdíl v ceně letenek.
Oficiální prohlášení společností Smartwings a ČSA

Lufthansa

Letecká společnost Lufthansa oznámila, že kvůli koronaviru zrušila více než 23 000 letů do 24. dubna. Pro zákazníky, kteří si zakoupili letenky do 12. 3. 2020 s odletem nejpozději 30. 4. 2020 nabízí společnost bezplatnou změnu termínu či možnost zrušit let a získat peníze za letenku zpět. Pokud se rozhodnete pro změnu termínu odletu, můžete se rozhodnout až do 1. 6. 2020. Nově vybraný termín odletu musí být zvolen po dobu platnosti letenky, nebo do konce roku 2020.
Oficiální prohlášení společnosti Lufthansa

KLM Royal Dutch Airlines

KLM Royal Dutch Airlines v souvislosti s koronavirovou nákazou nabízí bezplatnou změnu rezervace na jiný termín, a to pro letenky zakoupené před 31. 3. 2020 s datem odletu od 4. 4. do 31. 5. 2020. Letenky lze přebookovat maximálně na termín do 31. 5. 2020. Pokud chcete posunout let na termín po tomto datu, společnost KLM Airlines vám nabídne voucher, který lze pro pozdější nákup letenek uplatnit (voucher nelze proplatit).
Oficiální prohlášení společnosti KLM

Air France

Lidé, kteří si již rezervovali letenky s platnoostí před 31. 3. 2020 u společnosti Air France, mají možnost změny data odletu maximálně do 31. 5. 2020. Stejné podmínky platí i pro nové rezervace provedené do 31. 3. 2020. Pokud chcete zrušit let, který se má uskutečnit v termínu od 3. 3. do 31. 5. 2020, můžete tak učinit online a zažádat o vrácení zaplacené částky za letenky. Zažádat můžete maximálně do 31. 3. 2020.
Oficiální prohlášení společnosti Air France

Aeroflot

Společnost Aeroflot nabízí svým zákazníkům, kteří měli zakoupené letenky do 20. 3. 2020 mohou bezplatně zažádat o změnu termínu letu či vrácení peněz za letenku, a to nejpozději do 30. 4. 2020. Pasažéři, kteří si zakoupí letenku 21. 3. 2020 a později, mohou také zažádat o změnu termínu či vrácení peněz nejpozději do dne odletu na zakoupené letence.
Oficiální prohlášení společnosti Aeroflot

Qatar Airways

I se společností Qatar Airways lze bezplatně zažádat o vrácení peněz za zakoupenou letenku, či možnost změny data odletu. Omezení na konkrétní datum ve svém prohlášení neuvádějí. Veškeré změny lze provádět online na stránkách Qatar Airways.
Oficiální prohlášení společnosti Qatar Airways

Volotea

Pasažéři, kterých se týká zrušení letu v důsledku koronaviru, budou společností Volotea informováni prostřednictvím SMS, či e-mailu. Bezplatná změna data odletu je umožněna zákazníkům, kteří si koupili letenku od 11. 3. do 6. 4. 2020 s odletem nejpozději 15. 6. 2020. Bezplatné zrušení letu je možné pouze pro pasažéry, kteří využívají tarifu Flex.
Oficiální prohlášení společnosti Volotea

Vueling

Všichni pasažéři, kterých se současná situace týká a dotkla se jejich plánovaného letu, budou společností Vueling kontaktování e-mailem a bude jim dána možnost zrušit let či pozměnit . Společnost vyzývá pasažéry, aby si svoje lety rušili či měnili online prostřednictvím sekce „Manage your booking“, kde také najdou všechny potřebné informace.
Oficiální prohlášení společnosti Vueling

Delta Air Lines

Bezplatná změna data odletu je umožněna všem, kteří si zakoupili u společnosti Delta Air Lines letenku 9. 3. 2020 nebo dříve s datem odletu od 1. 3. do 30. 4. 2020. Nový termín letu musí být vybrán nejpozději do data původního odletu, nebo do konce roku 2020 (podle toho, co nastane dříve). Pokud se rozhodnete pro zrušení letu, získáte náhradu v podobě „kreditů“ pro nákup jiných letenek od této společnosti. Platnost kreditů je jeden rok od data zakoupení původní letenky.
Oficiální prohlášení společnosti Delta Air Lines

British Airways

Se společností British Airways máte možnost bezplatně změnit termín odletu i cílovou destinaci pro všechny aktuálně zakoupené letenky i na letenky, které zakoupíte v období od 3. 3. do 31. 5. 2020. Pokud zrušíte váš let, nebo se rozhodnete změnit cílovou destinaci, obdržíte místo peněžní kompenzace voucher, který lze využít při dalším nákupu letenek.
Oficiální prohlášení společnosti British Airways

Qantas

Svým pasažérům nabízí společnost Qantas možnost bezplatné změny rezervace všech letenek, které byly zakoupeny od 10. 3. do 31. 3. 2020 s odletem nejpozději 30. 6. 2020. Rezervaci je potřeba provést nejpozději 3 dny před datem odletu a nejzazší datum nového odletu je 30. 6. 2020.
Oficiální prohlášení společnosti Qantas

Ethiopian Airlines

Změna termínu odletu s Ethiopian Airlines je možná zdarma pro všechny letenky zakoupené od 1. 3. do 30. 6. 2020. Rozdíl v ceně nové letenky musí být doplacen. Pokud se rozhodnete zrušit zakoupený let v uvedeném období, obdržíte voucher v hodnotě letenky, který můžete využít pro nákup letenek u Ethiopian Airlines.
Oficiální prohlášení společnosti Ethiopian Airlines

Cayman Airways

Jestliže jste si zakoupili letenky od společnosti Cayman Airways, můžete si zdarma změnit termín odletu. Při zakoupení letenek před 2. 3. 2020 s odletem v období od 2. 3. do 30. 6. 2020 máte právo na bezplatnou změnu a zároveň i vrácení plné ceny letenek, pokud se rozhodnete let zrušit. Pro letenky zakoupené od 3. 3. do 31. 3. 2020 platí také bezplatná možnost změny termínu odletu, nikoliv však možnost zrušení bez dalších poplatků.
Oficiální prohlášení společnosti Cayman Airways

Malaysia Airlines

I společnost Malaysia Airlines umožňuje bezplatné změny letenek. Jednotlivá pravidla a omezení se však liší podle toho, na kterou trasu máte vaši letenku zakoupenou. Pro podrobnější informace se podívejte do oficiálního prohlášení.
Oficiální prohlášení společnosti Malaysia Airlines

United Airlines

Při zakoupení letenek u společnosti United Airlines v období od 3. 3. do 31. 4. 2020 vám vzniká právo bezplatně změnit termín odletu, a to po dobu následujících 12 měsíců. Stejné podmínky platí pro zákazníky, kteří zakoupili svoje letenky před 3. 3. 2020 s datem odletu od 9. 3. do 30. 5. 2020.
Oficiální prohlášení společnosti United Airlines

Vietnam Airlines

V závislosti na cílové destinaci a místě odletu aplikuje společnost Vietnam Airlines rozdílnou politiku co se týče bezplatné změny či zrušení letu. V drtivé většině však jsou změny a zrušení bezplatné, pro konkrétní informace se podívejte do pravidel společnosti.
Oficiální prohlášení společnosti Vietnam Airlines

Virgin Australia

Všichni cestující, kteří mají koupené letenky u společnosti Virgin Australia s termínem odletu od 10. 3. do 30. 6. 2020 mají možnost zdarma změnit datum odletu i cílovou destinaci. Případné rozdíly v ceně letenky je nutné doplatit.
Oficiální prohlášení společnosti Virgin Australia

Philippine Airlines

Všichni zákazníci Philippine Airlines dostanou možnost bezplatné změny data odletu, či plné vrácení ceny letenky. Konkrétní podmínky se však liší podle toho, do které země cestujete. Pro podrobné informace se podívejte do oficiálního prohlášení.
Oficiální prohlášení společnosti Philippine Airlines

Emirates

Společnost Emirates nabízí svým zákazníkům bezplatné změny termínu odletu pro všechny letenky zakoupené před 31. 3. 2020 včetně. Pokud využíváte program Emirates Skyward, obdržíte bonusové míle a zároveň jsou v současné době snížené požadavky na jednotlivé statusy bonusového programu. Bezplatné změny a vrácení peněz za zakoupené letenky se vztahuje na všechny letenky s datem odletu do 31. 3. 2020. Přebookování je pak povoleno až do 30. 6. 2020.
Oficiální prohlášení společnosti Emirates

Air Canada

Air Canada také přichází s bezplatnou možností změny termínu odletu a zrušením letu výměnou za voucher pro pozdější nákup letenek. Všichni, kdo zakoupili své letenky před 4. 3. 2020 s datem odletu do 30. 4. 2020 tuto možnost automaticky získávají. V případě, že nově zvolený let je dražší, je opět potřeba rozdíl v ceně doplatit.
Oficiální prohlášení společnosti Air Canada

China Airlines

Cestující společnosti China Airlines v drtivé většině případů vrací peníze za letenky bez dalších poplatků. Ve všech případech lze bezplatně změnit datum odletu. Jednotlivé podmínky se liší podle cílové destinace/kontinentu. Pro podrobné informace se podívejte na oficiální prohlášení.
Oficiální prohlášení společnosti China Airlines

Iberia Airlines

Letecká společnost Iberia Airlines umožňuje změnu letů či proplacení zrušení formou voucheru pro všechny letenky zakoupené před 11. 3. 2020 s datem odletu od 1. 3. do 30. 5. 2020. Nově zvolený termín odletu musí být vybrán nejpozději na 30. 11. 2020 (s několika výjimkami, viz oficiální prohlášení). Pokud zvolíte zrušení a obdržíte voucher, jeho platnost je do konce roku 2020.
Oficiální prohlášení společnosti Iberia Airlines

Turkish Airlines

S Turkish Airlines můžete zdarma změnit termín odletu u letenek zakoupených před 31. 3. 2020 s datem odletu až do konce roku 2020. Jestliže zrušíte kompletně zrušíte letenku, bude vám poskytnuta tzv. otevřená letenka, což je voucher, který můžete využít při pozdějším nákupu letenek u Turkish Airlines. Uvedené podmínky se nevztahují na vnitrostátní lety v rámci Turecka.
Oficiální vyjádření společnosti Turkish Airlines

Zrušený let. Na co máte nyní nárok?

V současné době není možné získat nárok na peněžní kompenzaci za zrušení letu například prostřednictvím služeb ClaimCloud nebo Vaše nároky. Jelikož nejsou splněny všechny podmínky, které musí nastat, aby bylo možné kompenzaci po letecké společnosti vymáhat. Jestliže vám byl zrušen let, máte v tomto případě nárok pouze na vrácení ceny letenky za neuskutečněný let. Případně máte možnost nárokovat vzniklé škody na cestovním pojištění, pokud toto pojištění pokrývá a není ve výlukách daného pojišťovacího produktu.

 

Článek vytvořen ve spolupráci s cestolino.cz specialista na cestování a turismus

Admin
Author: Admin