Siemens Mireo B DB 463

Bateriové vlaky Siemens získaly první úspěch. Zakázka na 20 vlaků

Siemens Mobility slaví první úspěch svých bateriových vlakových jednotek Mireo Plus B. 20 vozidel, která mohou být poháněna z troleje i z akumulátoru, si objednala spolková země Bádensko-Württembersko.

Reklamy

Vlaky nesou výraznou stopu českých inženýrů. Na jejich vývoji se podílejí z vývojových pracovišť Siemensu v Praze a v Plzni. „Předností těchto vozidel je schopnost statického či dynamického nabíjení trakčních akumulátorů z liniového trakčního vedení. To umožňuje využít již vybudovaná pevná trakční zařízení na elektrifikovaných tratích k napájení a bezemisnímu provozu vozidel na okolních tratích bez trakčního vedení,“ uvedl Jiří Pohl, který zastává v Siemens Mobility pozici Senior Engineer.Ten zároveň uvedl, že jednotka dokáže ujet 80km na baterie. To představuje možnost využití na většině tras.

Akumulátory mohou být nabíjeny z trakčního vedení za jízdy i za stání na elektrifikovaných úsecích a rekuperací brzdné energie vlaku. Akumulátorový systém je umístěn pod podlahou ve dvou kontejnerech. Použity jsou lithium-iontové akumulátory.

Podle něj lze díky novým strojům zajistit bezemisní železniční dopravu i v jen částečně elektrifikované síti. „Symbolem vedlejších tratí tak již nemusí být jen současným požadavkům na cestování neodpovídající stárnoucí naftou poháněné motorové vozy, ale i nová pohodlná klimatizovaná vozidla zajišťující rychlé přímé spojení okrajů regionu s krajským městem,“ dodal Pohl.

Dvoučlánkové nízkopodlažní jednotky budou mít 120 sedadel, dodány budou do konce roku 2023. Spolková země je hodlá nasadit v regionální síti Netz 8 Ortenau. Smlouva zahrnuje také údržbu vozidel na téměř 30 let. „Je to poprvé, kdy budou v zemi nasazena železniční vozidla napájená z akumulátorů. Díky této inovativní technologii je elektrifikace vlakové dopravy možná i bez nepřetržitého trakčního vedení,“ sdělil zemský ministr dopravy Winfried Hermann. Siemens podle něj bude po celou dobu trvání smlouvy garantovat spotřebu energie. Vlaky bude provozovat společnost Nahverkehrsgesellschaft Baden-Württemberg (NVBW).

Síť Netz 8 Ortenau zahrnuje trasy:
• Offenburg – Freudenstadt/Hornberg
• Offenburg – Bad Griesbach
• Offenburg – Achern
• Achern – Ottenhöfen
• Biberach (Baden) – Oberharmersbach-Riersbach

Zájem o tyto vlaky už projevili i další spolkové země a zvažují nákup i Srbské železnice, které by tímto výrazně obměnili vozový park, který má průměrné stáří 53 let.

Admin
Author: Admin