• 27/05/2022 04:49

Škoda nakonec vyřadila Pesa v tramvajovém tendru?

Ilustrační podoba návrhu Škody Transportation pro Košice
Stránka navštívena: 119
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 23 Sekund

Výběrové řízení na dodávku 30 nových tramvají do Košic ještě neskončilo. Po odvolání Škodovky se do řízení již potřetí zapojil slovenský Úřad pro veřejné zakázky (ÚVO), který nedávno nařídil přehodnocení nabídek vedoucí k vrácení Škody do tendru. V důsledku těchto rozhodnutí byla Pesa vyloučena a výběrová komise vybrala nabídku Škody.

Škoda intenzivně bojuje s potenciální konkurencí na českém a slovenském trhu. Nejinak je tomu v Košicích. Slovenské město Košice si vybralo nabídku Pesa ve výběrovém řízení na dodávku 30 tramvají, polská firma nabídla Košicím obousměrnou tramvaj, která je vývojem vozidel z rodiny Twist. Tramvaj o délce 32 metrů měla být 100% nízkopodlažní, založená na čtyřech podvozcích a vybavená dvěma pantografy.

Česká škodovka se na výsledky odvolávala už třikrát. Slovenský ÚVO podle portálu zdopravy.cz nařídil odstranění nesrovnalostí, zrušení rozhodnutí a přehodnocení nabídek.

Výběrová komise vypořádala výběrové řízení ve prospěch Pesa již třikrát – v červenci, říjnu a prosinci. Na dalším zasedání 3. března se výběrová komise rozhodla nabídku Pesa vyloučit. Rozhodnutí bylo zveřejněno 11. března. Vítězem se tak stala Škoda.

Nabídka Pesa byla již dříve odmítnuta i v Bratislavě. Na druhou stranu Plzeň – město Škody – zrušilo výběrové řízení na dodávku 42metrových tramvají poté, co se ukázalo, že jedinou nabídku podala společnost Pesa (český zákon o veřejných zakázkách dává možnost výběrové řízení zrušit v situaci, kdy je jediný uchazeč ve výběrovém řízení, ale v jiných smlouvách Plzeň tohoto ustanovení nevyužila). Dle řady dopravních odborníků na Slovensku je vítězství Škody vynucené a musí být vítězem, i kdyby byla konkurence sebe lepší. Podobně se vyjadřují Polská média, která ostře kritizovala jednání České Škody Transportation. Pesa nevyloučila na dotaz redakce, že se proti rozhodnutí odvolá.

foto: Ilustrační podoba návrhu Škody Transportation pro Košice

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %