
© Fojsinek/ wikipedie

„Jde o ambiciózní projekt, který významně zlepší nejen přístup k vlakům, ale také k ostatním druhům veřejné dopravy v rámci připravovaného dopravního terminálu. Současně pomůže nastartovat transformaci celého území. Cílem Správy železnic není nic menšího, než vrátit libereckému nádraží původní lesk a učinit z něj opět pulzující srdce celé lokality, které nabídne všem cestujícím snadnou orientaci a intuitivní přestup na navazující druhy dopravy,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
Dominantní částí celého dopravního terminálu zůstane i nadále historická budova nádraží z roku 1859. Navíc se stane důstojnou vstupní branou do města i s ohledem na plánovanou modernizaci železničního spojení Liberce s hlavním městem Prahou.
Soutěž se vypisuje jako otevřená dvoufázová a zájemci o účast mohou v první fázi podávat soutěžní návrhy do 31. července 2025. Hodnotit je bude porota složená ze zástupců všech tří spoluzadavatelů – Správy železnic, Libereckého kraje a města Liberec – a nezávislých odborníků z oblasti architektury a dopravy. Pět nejlepších pak vyzve k jejich dopracování ve druhé fázi. Výsledky by měly být známy na začátku příštího roku, kdy budou rovněž představeny veřejnosti.
„Dlouhodobou snahou Libereckého kraje je zrychlit vlakové spojení mezi Libercem a Prahou. S tím souvisí i celková modernizace libereckého vlakového nádraží a vznik nového krajského dopravního terminálu. Jeho základem se stane stávající budova libereckého nádraží. Propojením její odjezdové a příjezdové haly a doplněním dalších služeb vznikne velký společný odbavovací prostor odpovídající významu pátého největšího českého města,” říká k záměru hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Součástí soutěže bude také prověření budoucí zástavby stávajícího autobusového nádraží, kde je plánována výstavba kapacitního parkovacího domu a bytových domů. Architekti by zároveň měli zohlednit připravovanou rekonstrukci budovy Skloexportu, která by mohla sloužit jako administrativně-správní centrum.
„Plníme tak slib, který jsme dali Liberečanům. Projekt nového terminálu považuji za klíčový, protože podobné stavby s sebou zpravidla přinášejí i silný ekonomický impulz – v jejich blízkosti se často soustřeďují podnikatelské a rozvojové aktivity. A to je přesně to, co moderní Liberec potřebuje. Veškeré, i historicky významné architektonické skvosty vznikaly vždy díky soutěžím. A v tomto případě tomu nebude jinak. Jde o zásadní dopravní uzel, kterým denně projede zhruba 45 tisíc cestujících. Výstavbou moderní železnice přitom očekáváme, že dojde k navýšení až na dvojnásobek. Pokud chceme rozvíjet město s výhledem na budoucí generace, musíme se důsledně věnovat i oblasti dopravy,“ říká primátor statutárního města Liberec Jaroslav Zámečník.
Podobné zprávy
Autovlak se vrátí na koleje 1. července. České dráhy spustily předprodej jízdenek
Letní změna jízdních řádů regionálních vlaků ČD od neděle 15. června 2025
Stadler představuje v České republice RS ZERO: dláždí cestu k železniční dopravě s nulovými emisemi