• Út. Srp 16th, 2022

Horko vede k většímu počtu dopravních nehod

stamberg.at / Thomas Wagner
Stránka navštívena: 90
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 17 Sekund

V horkých dnech je pozorováno více dopravních nehod. Stát i policie proto apelují na řidiče, aby byli při jízdě na dovolenou obzvlášť opatrní. Ohroženi jsou především motocyklisté.

V horkých dnech s teplotami nad 30 stupňů je riziko dopravní nehody o 25 procent vyšší než v chladných dnech, říká Willy Konrath, vedoucí státního dopravního oddělení policie. Zejména v takových dnech je důležité zpomalit, dělat dostatečné pauzy a dostatečně pít.

„Ze zkušenosti víme, že nepití vede k potížím s koncentrací a to samozřejmě zvyšuje četnost chyb,“ říká náměstek hejtmana Franz Schnabl (SPÖ). V horkých dnech je také důležité věnovat zvláštní pozornost dětem. „Nikdy nenechávejte děti samotné v autě!“ apeluje Schnabl. Horko může způsobit vážné poškození zdraví, i když trvá jen pět nebo deset minut.

Riziko nehod na motorce je dvakrát vyšší

Loni zemřelo při nehodách motocyklů na dolnorakouských silnicích 20 lidí. „Riziko vážného zranění nebo usmrcení u motocyklu je dvakrát vyšší než u jakéhokoli jiného vozidla,“ říká Konrath. Za nehody je však odpovědné méně horko než nedostatek osobní odpovědnosti: „Tyto vážné nehody motocyklů jsou především nehody samotného motocyklisty, které souvisí s nepřiměřenou rychlostí nebo nesprávnou technikou sledování,“ říká Konrath.

Došlo také k masivnímu nárůstu nehod s účastí elektrokol. Zatímco v roce 2019 bylo registrováno 199 nehod, v roce 2021 jich bylo již 349. „To odpovídá nárůstu o 75 procent za dva roky,“ říká Konrath. Předpokládaným důvodem je nedostatečné vybavení: ačkoliv helmy nejsou povinné, policie důrazně doporučuje nosit cyklistickou helmu. Rychlost by navíc měla být přizpůsobena schopnostem, věku a situaci.

Tobias Mayr, ORF; překlad Petr Markus, foto stamberg.at / Thomas Wagner

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi

Podobné články k tématu  Ve Vídni se testuje vodíkový autobus od Solarisu