» Domů » Městská doprava » Galerie: První 12metrový městský vodíkový autobus na Slovensku dorazil do hlavního města

Galerie: První 12metrový městský vodíkový autobus na Slovensku dorazil do hlavního města

Dopravní podnik Bratislava (DPB) se připravuje na provoz první flotily městských autobusů s vodíkovým pohonem na Slovensku. Na několik dní si proto vyzkouší provoz stejného modelu vodíkového autobusu, jaký očekává ve svém vozovém parku již tento rok (2023). Veřejnost se jím bude moci odvézt na více linkách. 

Městský nízkopodlažní vodíkový autobus Solaris Urbino 12 hydrogen v modrobílé barevné kombinaci dorazil 16 prosince 2022 do Bratislavy, kde bude několik dní jezdit v reálných podmínkách s cestujícími. Jedná se o autobus poháněný elektromotory v zadní nápravě a menší trakční baterií, pro které dodává elektrickou energii vodíkový palivový článek. Toto vozidlo není prototypem. Stejný model již dnes provozuje několik evropských měst.

„ Udržitelná, efektivní, spolehlivá a ekologická veřejná doprava je to, o co společně s Dopravním podnikem Bratislava usilujeme. Vodíkový autobus představuje ekologické řešení a přispívá ke snížení množství emisí. Těší mě, že během příštích dnů budeme vodíkový vůz testovat v ulicích Bratislavy a získáme první sadu dat. Už během příštího roku vozový park obohatí čtyři kusy takových vodíkových autobusů,“ řekla Tatiana Kratochvílová, 1. náměstkyně primátora Bratislavy.

„Testováním vodíkového autobusu získáme cenná data potřebná pro provoz vozidel s tímto typem pohonu. Chceme si vyzkoušet, jak se autobus chová v různých podmínkách, a na základě toho naplánujeme jeho efektivní využití na linkách MHD v budoucnosti. Sám jsem zvědavý na výsledky a doufám, že si naši cestující rychle zvyknou na komfort a jeho tichý chod. Záleží nám na udržitelné a zelené dopravě a právě ve vodíku vidíme racionální řešení snižování emisní stopy bez provozních limitů,“ uvedl Martin Rybanský, předseda představenstva DPB as

Vodíkový autobus bude od 16.12.2022 do 27.12.2022 jezdit přes pracovní dny zejména na linkách 50, 65, 74 a 87. Jízda tímto vozidlem bude pro cestující bezplatná.

Čtyři stejná vozidla, již v bratislavských barvách a vybavená nejnovějšími technologiemi, dorazí do depa DPB už příští rok. Podnik je objednal letos díky nenávratnému finančnímu příspěvku z evropských fondů, na který uzavřel smlouvu s Ministerstvem investic, regionálního rozvoje a informatizace Slovenské republiky (MIRRI SR). Tomuto kroku předcházela ještě soutěž na dodavatele, jejíž výsledky byly známy v závěru loňského roku.

Vodíková technologie přináší perspektivu do plánování městské hromadné dopravy v budoucnosti. Ve srovnání s elektrobusy je výhodou těchto vozů delší dojezd, ale také rychlejší tankování. Autobus na vodík by mohl na jedno dotankování ujet i více než 350 km, čímž dokáže plnohodnotně nahradit běžné autobusy v celodenním provozu.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes