FlixBus rozšiřuje pilotní projekt o bionaftu

redakce

Flix se zavázal, že bude mobilita co nejudržitelnější. Důležitým aspektem je použití alternativních pohonů. Za tímto účelem společnost spolupracuje s různými partnery na testování nových technologií.

Nejnovější dohoda o spolupráci mezi společnostmi FlixBus a Volvo Buses se zaměřuje na testování bionafty Oleo100, což je přebytkový produkt z regionálního řepkového semene z průmyslu krmiv pro zvířata a při výrobě kuchyňského oleje – a je proto obzvláště udržitelný.

Od listopadu 2021 jsou na různých tratích ve Francii zavedeny jednopodlažní autobusy Volvo s pohonem Oleo100. Nyní se FlixBus opět zaměřuje na udržitelné palivo a také představuje dvoupatrové autobusy Volvo 9700 s pohonem Oleo100 na trase Brest <> Grenoble. S více než 1100 kilometry je tato trasa nejdelší dálkovou autobusovou linkou na světě provozovanou na bionaftu.

André Schwämmlein, generální ředitel společnosti Flix : V době změny klimatu a vysoké inflace musíme vytvořit nabídku pro všechny lidi, která umožní cenově dostupné a ekologické cestování. Za tímto účelem ve Flixu pracujeme na různých projektech pro alternativní pohony, včetně naší úspěšné spolupráce s Volvem. Dálkové autobusy jsou již nyní jedním z nejudržitelnějších způsobů dopravy. Do budoucna chceme emise ještě snižovat – jen tak můžeme společně dosáhnout dlouhodobé změny v dopravě.

Použití bionafty umožňuje výrazné snížení emisí: denní jízda na trase Brest <> Grenoble přináší až 830 000 ujetých kilometrů ročně a 200 000 litrů spotřebovaného paliva. Použitím Oleo100 k pohonu dvou autobusů Volvo na této trase vzniká o 70 % méně emisí skleníkových plynů. Díky novému typu paliva lze také snížit emise jemného prachu na trase až o 80 %. Další výhodou bionafty je, že ji stačí natankovat pouze jednou za celou cestu.

FlixBus investuje do rozmanitého portfolia projektů alternativních pohonů nad rámec spolupráce se společností Volvo. To zahrnuje používání e-busů v USA, Portugalsku, Francii a Německu, stejně jako autobusy se solárními panely v Nizozemsku a Španělsku. Velká část vozových parků FlixBus autobusů Euro 6 již patří k nejekonomičtějším a nejekologičtějším svého druhu. Autokary Flix přepravují mnoho lidí současně a v Evropě vypouštějí pouze 26 g CO2 na osobokilometr – pětkrát méně než osobní automobil cestu a dokonce desetkrát méně než při cestování letadlem. Jednou z nejzajímavějších novinek v oblasti udržitelné mobility je vývoj prvních dálkových autobusů na vodíkový pohon se společnostmi Freudenberg a ZF, které přijdou na trh v roce 2024.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Next Post

Galerie: První 12metrový městský vodíkový autobus na Slovensku dorazil do hlavního města

Dopravní podnik Bratislava (DPB) se připravuje na provoz první flotily městských autobusů s vodíkovým pohonem na Slovensku. Na několik dní si proto vyzkouší provoz stejného modelu vodíkového autobusu, jaký očekává ve svém vozovém parku již tento rok (2023). Veřejnost se jím bude moci odvézt na více linkách.  Městský nízkopodlažní vodíkový autobus […]