Závod DAKO-CZ v Třemošnici, Česká republika. Zdroj: DAKO-CZ

Závod DAKO-CZ v Třemošnici, Česká republika. Zdroj: DAKO-CZ

Roční tržby výrobce brzdových systémů komponentů pro kolejová vozidla poprvé přesáhly 2 miliardy Kč (cca 84 milionů eur). Zhruba 75 % prodaných výrobků bylo dodáno na indický trh, kde DAKO-CZ v roce 2022 založila dva společné podniky s místními výrobci. Jako náročný úkol v následujících letech společnost vnímá vstup na severoamerický trh. Plány rovněž počítají se zvýšením dodávek do EU, Afriky a Jižní Ameriky.

Reklamy

DAKO-CZ ve své tiskové zprávě k předběžným výsledkům roku 2022 tvrdí, že za poslední čtyři roky přes všechny nepříznivé okolnosti více než zdvojnásobila své tržby. Pokud tržby v roce 2018 činily pouze 927 milionů Kč (38,9 milionu EUR), čísla v roce 2022 dosáhla téměř 2,1 miliardy Kč (88,1 milionu EUR), z toho 79 % ze zámořských kontraktů.

DAKO-CZ klade důraz na expanzi na indický trh v roce 2022, jeden z nejrychleji rostoucích trhů na světě. První společný podnik byl založen s Medha Servo Drives (MSD) v Hajdarábádu. Jejím úkolem je vyrábět brzdové systémy pro EMU, vozy metra a lokomotivy pro indické železnice. Za zmínku stojí, že v loňském roce společnost MSD dokončila výstavbu závodu ve státě Telangana na výrobu elektrických vlaků, lokomotiv, vozů metra a jednokolejek. Závod by měl ročně vyrábět 500 vozů a 50 lokomotiv. Druhý společný podnik byl založen s Jupiter Wagons v Kalkatě na výrobu brzdových systémů pro nákladní vozy.

Podle Lukase Andryska, předsedy představenstva DAKO-CZ, jde firma nad rámec investic do rozšiřování výroby a aktivně podporuje VaV. V loňském roce uvedla společnost na InnoTrans v Berlíně v Německu elektromechanickou kotoučovou brzdovou jednotku DAKO KKBE. Zařízení je určeno pro regionální vlaky a vozy metra, ale lze jej použít v osobních i nákladních vozech. Brzdová jednotka nepotřebuje žádný stlačený vzduch ani olejové hospodářství, tvrdí firma. Nyní DAKO-CZ vyvíjí zcela nový brzdový systém pro flotilu tří dvouvozových tramvajových vlaků Prosper VLT , které Marcopolo Rail, Brazílie, plánuje dodat do São Paula.

DAKO-CZ byla založena v roce 1816 jako slévárna a v roce 1920 zahájila výrobu pro železniční dopravu. Společnost poskytuje portfolio pneumatických, elektromechanických a hydraulických brzdových systémů pro nákladní a osobní vozy, lokomotivy, DMU, ​​EMU a LRV. Mezi hlavní zákazníky DACO-CZ patří Siemens Mobility, Stadler Rail, Škoda Group, Talgo aj. Její brzdové systémy a komponenty se používají ve vozidlech provozovaných v Indii, Číně, Malajsii, Indonésii, Alžírsku, Saudské Arábii a evropských zemích.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading