• 04/07/2022 02:41
S7 Airlines, foto Dubrovnik TImes
Stránka navštívena: 124
0 0
Doba čtení příspěvku:3 Minut, 15 Sekund

Evropská unie uvalila úplný zákaz dodávek a pronájmu letadel a vrtulníků do Ruska, jakož i jejich pojištění a údržby. Zákaz platí i pro staré smlouvy. Sankce se přímo či nepřímo týkají také údržby, pojištění a údržby letadel v evropských společnostech. Letecké společnosti z Ruské federace jsou odsouzeny ke ztrátě více než poloviny letadlové flotily.

To znamená, že ruské aerolinky musí vrátit pronajímatelům všechna pronajatá letadla z Evropy. Ministerstvo dopravy Ruské federace naplánovalo k této záležitosti mimořádnou schůzi, aby projednalo, které aerolinky nemusí tento požadavek splnit.

Strach ze sankcí mají nejvíc pronajímatelé

Evropská unie na základě zavedených sankcí zakáže pronájem všech letadel od evropských výrobců. V kanceláři irského premiéra Mikala Martina se uskutečnilo jednání s šéfem EU o zástupcích všech největších mezinárodních leasingových společností. „Jediné, o co nyní pronajímatelé bojují, je schopnost zachovat stávající smlouvy a rozšířit zákaz pouze na budoucí dodávky,“ řekl Kommersant, největšímu ruskému nezávislému deníku, jeden z pronajímatelů.

Jeden z pronajímatelů už podle Kommersantu zahájil jednání o stažení svých letadel z Ruské federace. Návrh vysvětlení k sankčnímu balíčku uvádí, že zákaz prodeje, dodávek, převodu nebo vývozu „přímo či nepřímo“ se vztahuje na všechny typy letadel, vrtulníků, jakož i na jejich součásti a součástky, např. motory atd., dodávky. Nelze tedy uzavírat nové nájemní smlouvy a stávající nájemní smlouvy je nutné ukončit. Smluvní strany mají 30 dnů na ukončení smluv uzavřených před tím, než sankce vstoupí v platnost. Návrh rovněž počítá se zákazem údržby, pojištění a údržby letadel přímo či nepřímo v evropských společnostech.

“Smlouvy o pronájmu obsahují ustanovení, která umožňují pronajímateli vrátit letadlo v případě sankcí, neschopnosti nájemce udržet letadlo v bezpečném prostředí atd. Letadlo bude tedy vráceno pronajímateli,” říká Kommersantu jeden z pronajímatelů.

Ruské aerolinky budou mít zákaz nakupovat letadla, náhradní díly a vybavení v rámci sankční iniciativy, kterou uvalila Evropská komise. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představila nápravná opatření týkající se sankcí 25. února po mimořádném zasedání Evropské rady. Řekla, že komise „zakáže prodej všech letadel“ a souvisejícího vybavení ruským dopravcům. Očekává se, že to zhorší klíčový sektor ruské ekonomiky a konektivitu v zemi. Von der Leyen poukázala na to, že Rusko je vysoce závislé na letadlech vyrobených v Evropě, USA a Kanadě.
Zatímco ruská vláda revitalizuje průmysl komerčního letectví, aby byl méně závislý na zahraničních letadlech, klíčové výrobní programy pro moderní letadla jsou stále ve vývoji.

Rusko si pronajímá hlavně letadla

Podle analýzy společnosti Cirium provozují ruské aerolinky celkem 980 osobních letadel, z nichž 777 je pronajatých. Z toho je 515 s odhadovanou tržní hodnotou kolem 10 miliard USD pronajato od zahraničních společností. Pronajímatel AerCap se sídlem v Dublinu je vůči sankcím zdaleka nejzranitelnější, protože 118 letadel provozují nebo provozují ruští dopravci. Rozsah AerCap pochází z loňské akvizice konkurenta – GE Capital Aviation Services – v hodnotě 25 miliard EUR, s cílem vytvořit největšího světového pronajímatele letadel.

Hovoříme o zhruba 100 milionech dolarů, které měsíčně platí ruské aerolinky irským leasingovým společnostem. Pokud banky, které využívají, budou podléhat sankcím, bude velmi obtížné provádět platby, řekl Tim O’Connell, partner Grant Thornton Ireland specializující se na poradenství v oblasti leteckých společností. Ruští dopravci mají tendenci nakupovat letadla vyrobená v zámoří spíše prostřednictvím leasingových smluv než přímých objednávek od výrobce. Odříznutí Ruska od mezinárodního platebního systému SWIFT prohloubí problémy, kterým čelí leasingové společnosti letadel.

Dopady na leasingové společnosti mohou být tvrdé

Ural Airlines díky takovým dohodám vybudovaly flotilu 54 úzkotrupých letadel Airbus – dopravce v únoru převzal dvě nová letadla A321neo. Letouny (VP-BFM a VP-BFJ) jsou registrovány na Bermudách. Do konce letošního roku aerolinky plánovaly vyzvednutí dalšího páru. Nízkonákladová letecká společnost S7 Airlines je podobně velkým provozovatelem pronajatých úzkotrupých letadel Airbusu, na Bermudách je registrováno také zhruba 70 tryskových osobních letadel.

Aeroflot zadal francouzskému výrobci přímé objednávky na 22 airbusů A350-900, z nichž osm již bylo dodáno. Všichni tři dopravci patří mezi pět největších leteckých operátorů v Rusku. Von der Leyen říká, že přístup Ruska k důležitým technologiím – jako jsou polovodiče a další součástky – bude v rámci sankcí omezen.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %