• 04/07/2022 02:40

An-225 Mriya, největší letadlo světa, zničené během ruského útoku

Stránka navštívena: 146
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 24 Sekund

Antonov An-225 Mriya, známý jako největší letadlo světa, byl zničen při ruském útoku na letiště Antonov v Hostomeli na Ukrajině. Zničení potvrdil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

„Bylo to největší letadlo na světě, AN-225 ‚Mriya‘ (ukrajinsky ‚Sen‘). Rusko možná zničilo naši ‚Mriya‘,“ uvedl Kuleba na Twitteru. „Nikdy však nebudou schopni zničit náš sen o silném, svobodném a demokratickém evropském státě. Zvítězíme!”

An-225 byl vyvinut jako součást sovětského vesmírného programu pro přepravu raketoplánu Buran a také součástí velkých raket. Poprvé vzlétl v roce 1988. Se šesti motory a 42 pneumatikami dokázal přepravit až 640 tun, což z něj činilo nejvýkonnější letadlo, jaké kdy bylo vytvořeno, a největší provozní.

Program původně plánoval stavbu dvou letadel. Před pádem Sovětského svazu byl dokončen pouze jeden. Nekompletní drak druhého obra odpočívá v jiném hangáru na letišti Antonov. Jeho současný stav není znám.

Letiště Antonov je ve vlastnictví stejnojmenné letecké společnosti a její dceřiné společnosti Antonov Airlines, která provozovala mimo jiné nákladní lodě Mriya. Letiště, které se nachází v blízkosti Kyjeva, hlavního města Ukrajiny, bylo napadeno velmi brzy při invazi Ruska do země, která začala 24. února 2022. Údajným cílem ruských výsadkářů vyslaných na místo bylo vytvořit předmostí pro budou létat další ruské jednotky.

Ukrajinská národní garda zpočátku útok odrazila, načež Dmitrij Antonov, kapitán An-225, prohlásil, že Mrija je neporušená. Útoky na letiště však pokračovaly a letadlo bylo údajně zničeno později. Odpoledne 25. února 2022 Rusové konečně získali kontrolu nad místem.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %