Letecká společnost Emirates v průběhu roku 2022 zrecyklovala více než 500 tisíc kilogramů plastů a skla, a to díky sběru vyřazených lahví, které byly použity na palubě letadla, následně recyklovány a znovu využity. Tento objem představuje přibližnou hmotnost plně naloženého vlajkového letadla Emirates A380.

Reklamy

Na palubě každého letu přistávající v Dubaji palubní personál Emirates třídí skleněné a plastové lahve, které jsou odeslány do recyklačního závodu v Dubaji. Sklo se nejdříve roztřídí podle barevnosti a následně rozdrtí. Toto recyklované sklo, které je připraveno k opětovnému roztavení, se následně posílá výrobcům skla ve Spojených arabských emirátech, ti ho přidávají do své směsi na výrobu nových lahví. Plastové lahve se vyčistí, následně se rozsekají na vločky a roztaví na pelety, ze kterých se vyrábí další plastové produkty. Díky tomu se společnosti Emirates a Emirates Flight Catering podaří každý rok zachránit tisíce kilogramů skla a plastů, které by jinak skončily na skládce.

S nápadem recyklovat sklo a plast na palubě letadla přišli v roce 2019 členové palubního personálu Emirates v rámci pravidelných webinářů a akcí, kde se mohou sdílet svou zpětnou vazbu a inovativní nápady s klíčovými odděleními společnosti. Jejich návrh se setkal s kladným ohlasem a byl realizován během několika týdnů.

Společnost Emirates se angažuje také v dalších iniciativách podporujících opětovné využití plastů nebo používání udržitelných materiálů všude tam, kde je to možné.

Přikrývky Emirates vyrobené z recyklovaného plastu

Již šest let nabízí Emirates cestujícím na dálkových letech v Economy Class přikrývky z udržitelného materiálu vyrobeného z recyklovaných plastových lahví. Jeden kus těchto měkkých a hřejivých dek je vyroben z 28 recyklovaných plastových lahví, které jsou rozdrceny na plastové vločky, a poté přeměněny na přízi, čímž vzniká fleecový materiál. Z jemného vlákna se pak utkají měkké deky. Za šest let se tak využilo více než 95 milionů plastových lahví. Je to největší program udržitelných přikrývek na palubě letadla v rámci celého leteckého průmyslu. Výrobní proces s využitím recyklovaného polyethylentereftalátu (rPET) také snižuje emise energie přibližně o 70 %.

Důraz na odpovědné získávání zdrojů

Odpovědná spotřeba je pro Emirates klíčovou oblastí, na kterou se zaměřuje z hlediska ochrany životního prostřední, což je promítnuto také v kodexu chování externích dodavatelů. Například dřevěná míchátka do čaje a kávy, papírová brčka a palubní tašky se vyrábějí ze dřeva a papíru z odpovědně obhospodařovaných lesů.

Hračky Emirates vyrobené z materiálu pocházejícího z udržitelných zdrojů

Pro nejmenší cestovatele jsou k dispozici bezplatné tašky s hračkami, dětské balíčky a plyšové hračky, které jsou rovněž vyrobeny z recyklovaných plastových lahví a dalších udržitelných materiálů. Ledvinky, tašky a batohy jsou navrženy s ohledem na konkrétní věkové skupiny a jsou vyrobeny z příze ze 100% recyklovaných plastových lahví. Každý dětský batoh Emirates je vyroben z 5,5 recyklovaných plastových lahví a každá taška je vyrobena ze 7 lahví. Výrobou takovýchto dětských tašek zachránila Emirates 8 milionů plastových lahví před osudem na skládce. Visačky, ale i vnější obaly určených na přepravu jednotlivých produktů, jsou rovněž vyrobeny z recyklovaného kartonu.

Opakovaně použitelné palubní sady toaletních potřeb Emirates

Sady toaletních potřeb Emirates v Premium Economy Class a Economy Class jsou pro cestující na dálkových letech k dispozici zdarma. Jejich design reprezentuje čtyři základní přírodní prvky – oheň, vodu, zemi a vzduch. Sáčky jsou opakovaně použitelné a jsou vyrobeny z omyvatelného kraftového papíru s uměleckým potiskem na míru, jenž je vyroben z netoxického inkoustu na bázi sóji. Obsahem je pak výběr odolných cestovních potřeb vyrobených z materiálů šetrných k životnímu prostředí. Zubní kartáček je vyroben z kombinace pšeničné slámy a plastu a ponožky a stínítka na oči zase z recyklovaného plastu, v tomto případě z rPET. Obaly použité pro zubní sadu, ponožky a stínítka na oči jsou z 90 % vyrobeny z rýžového papíru.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading