27/07/2021

Dopravnímu podniku se podařilo získat historický autobus do sbírky retro vozidel, před renovací sloužil v JZD pro přepravu koní

Stránka navštívena: 208
0 0
2 min read
Stránka navštívena: 209
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 42 Sekund

Po pětiletém snažení se Dopravnímu podniku města Brna podařilo získat autobus Škoda 706 RTO. Jedná se o typ, který v Brně v pravidelném provozu vozil cestující od konce 60. do začátku 80. let. Vůz tak doplní vývojovou řadu mapující historii autobusové dopravy v Brně. Autobus bude poprvé k vidění na akci Dopravní nostalgie, která se v Brně koná od 20. do 23. srpna 2020.

„Pořízení autobusu Škoda 706 RTO je naším dlouhodobým záměrem už od doby, kdy jsme založili retro sbírku vozidel. Konkrétně tyto autobusy se totiž v DPMB bohužel nedochovaly. V dnešní době je v republice už jen asi čtyřicítka těchto vozů v soukromých sbírkách nebo dopravních podnicích a je velmi obtížné je získat, protože je sběratelé zřídka prodávají,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

„Považujeme za velkou výhodou, že je autobus plně renovovaný, pojízdný a v podstatě ihned po přihlášení jej budeme moci začít využívat. Oproti jiným historickým vozům, které jsme pořizovali v horším technickém stavu, tak nebudou nutné další investice,“ uvedl technicko-provozní ředitel Jaromír Holec.

V letech 1958 – 1972 dodal výrobce do Brna celkem 132 kusů autobusů Škoda 706 RTO v několika provedeních. Autobusy brněnskými ulicemi jezdily až do roku 1981. Z kterého roku a kterého města konkrétně tento staronový vůz pochází, se dopravnímu podniku nepodařilo vypátrat. „Jediné, co víme, že tento vůz před renovací využívali v JZD a byl upraven pro přepravu koní,“ prozradil Holec.

Nový autobus veřejnost uvidí poprvé v pátek 21. srpna 2020 na náměstí Svobody v rámci akce Dopravní nostalgie, o den později jej pak mohou lidé obdivovat na dni otevřených dveří ve vozovně Slatina.

Sbírka retro vozidel DPMB aktuálně čítá 14 vozů. Dopravní podnik ji začal systematicky rozšiřovat v roce 2014. „Pečujeme o nizejména kvůli odkazu dalším generacím. Mezi veřejností jsou staré vozy velmi oblíbené a současně je vnímám nejen jako dobrou investici, ale i jako efektivní nástroj k propagaci hromadné
dopravy,“ dodal Havránek.

Mezi retro vozy DPMB se brzy zařadí ještě vůz Karosa ŠM 11, který dorazí na podzim. Tím bude chronologická vývojová řada autobusů téměř kompletní.

TZ DPmB

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Napsat komentář