elektrobusy pro Oslo. Celkem bude dodáno 63 vozů od BYD. foto: BYD

Oslo je na dobré cestě stát se prvním hlavním městem na světě s plně elektrickým systémem veřejné dopravy, přičemž tento cíl sleduje do konce roku 2023 jako součást svého cíle stát se prvním celosvětově emisním – svobodné město do roku 2030. Dopravní tlak znamená nahrazení naftových autobusů 450 elektrickými v rámci programu 500 milionů Norských korun (47 milionů dolarů), o kterém Sirin Stav, místostarosta odpovědný za životní prostředí a dopravu, řekl, že městu dlouhodobě ušetří peníze. “Údržba je levnější, je to levnější i pro provozovatele elektrobusů,” řekla. “Celkově jde o oboustranně výhodnou situaci.” 

Reklamy

Vyzývá další města, aby následovala příklad z Osla – město se 700 000 obyvateli již elektrifikovalo většinu trajektů, které proplouvají fjordem, na kterém se nachází – a poznamenává, že v posledním výběrovém řízení byly elektronické autobusy o 5 % levnější než ekvivalenty nafty. Krok Osla přichází uprostřed globálního tlaku velkých měst po celém světě, aby se pokusila snížit znečištění ovzduší, a v době, kdy vlády a aktivisté dokončují přípravy na klimatický summit OSN COP27 v Egyptě příští měsíc.

Ingvild Roerholtová, poradkyně pro otázky dopravy v norské ekologické skupině ZERO, uvedla, že zavedení autobusů znamenalo pro město důležitý krok vpřed. “Je však důležité, aby Oslo do budoucna zajistilo transparentnost v tom, kolik emisí je spojeno s výrobou těchto trajektů a vozidel,” dodala.

foto: BYD

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading