Delta Air investuje 60 milionů dolarů, podílí se na startu leteckého taxi Joby Aviation

Delta Air Lines v úterý oznámila, že investovala 60 milionů dolarů do startupu Joby Aviation za účelem 2% podílu na vlastním kapitálu v partnerství, které bude cestujícím zpočátku nabízet aerotaxi. Doprava na letiště a z letišť v New Yorku a Los Angeles.  Generální ředitel Delty Ed Bastian novinářům řekl, že letecká společnost obdrží také místo v palubě a celková investice by se mohla zvýšit až na 200 milionů dolarů.

Reklamy

Letecké společnosti a další se zaměřují na rozvoj dopravních služeb pomocí letadel napájených bateriemi, která mohou vzlétnout a přistát vertikálně a převážet cestující na letiště nebo na krátké cesty mezi městy, což jim umožní překonat provoz. Společnosti plánují integrovat službu provozovanou Joby do kanálů společnosti Delta orientovaných na zákazníky, aby zajistily letištní dopravu na krátké vzdálenosti, což podle Bastiana ušetří cestujícím čas a rozptýlení. Joby řekl, že plánuje spuštění letecké taxislužby v roce 2024. Na otázku, zda společnosti počítají se zahájením provozu do té doby, se Bastian nezavázal k přesnému datu, ale řekl: „Máme před sebou několik let, abychom zjistili, jak k zahájení cesty.”

Joby v květnu obdržela certifikaci leteckého dopravce podle části 135 od Federálního úřadu pro letectví, ale než bude moci začít provoz, bude potřebovat další regulační schválení pro svá elektrická letadla s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL), jakož i pro budování letištní infrastruktury atd. -nazývané “Vertiporty” ve čtvrtích pro vzlety a přistání.

Vertiporty budou potřebné ve velkých městech

Generální ředitel Joby JoeBen Bevirt řekl novinářům, že trasy na letiště a z letiště budou „základním kamenem“ služeb Joby. Společnosti odmítly sdělit, kolik bude služba stát nebo jak si rozdělí příjmy, ale Bevirt řekl, že hypotetická cesta na letiště JFK v New Yorku by se mohla zkrátit z hodiny nebo více na méně než 10 minut letecky. Dohoda se bude vzájemně slučovat napříč Spojenými státy a Velkou Británií po dobu pěti let po jejím komerčním spuštění, uvedly společnosti, a bude fungovat společně se standardní letištní službou Joby na prioritních trzích.

Několik startupů eVTOL je podporováno velkými leteckými společnostmi nebo jinými velkými společnostmi v odvětví dopravy. Toyota Motor investovala do Joby 394 milionů dolarů. Archer Aviation je podporován United Airlines a Stellantis NV , zatímco mezi investory Vertical Aerospace patří American Airlines Inc. a Honeywell International. 

V rámci své investice do Vertical společnost American souhlasila s předobjednávkou až 250 letadel s potenciální hodnotou 1 miliardy dolarů a s provedením některých plateb před dodáním. Společnosti American a United v srpnu zaplatily před dodáním 10 milionů dolarů za 100 letadel Archer eVTOL. Delta však neplánuje provozovat letadla Joby, řekl Bastian. Řekl, že doufá, že v určitém okamžiku budou moci aerotaxi přistát na asfaltu a urychlit cesty mezi letištěm a nástupním/ výstupním místem. Dříve scifi by mohlo dle něj být realitou do 5- ti let nejpozději v Americe. Evropa je v moc věcech zkostnatělá u té to odhaduje do 10-15 let nejdříve. 

foto Joby Aviation

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém