V Bratislavě budou jezdit trolejbusy rychleji

Bratislavský dopravní podnik chystá pro cestující a obyvatele města řadu novinek. Z trolejbusů chce vytvořit rychlejší dopravní systém, proto přebuduje trolejové vedení v několika částech Bratislavy. Součástí změn budou i nové elektricky řízené výhybky a křižovatky, přes které budou moci jezdit trolejbusy rychleji oproti současnosti. Projekt bude financován z eurofondů.

Největší změny jsou chystané na soustavě trolejových křižovatek Miletičova – Jelačičova – Žellova na trase nosných linek 201 a 209, kde se zároveň vybuduje bezpečný výjezd z obratiště, které bude v budoucnu opět obsluhované trolejbusové linkou. Miletičovu ulici také připravíme na provoz megatrolejbusov, které budou jezdit do Vrakuně.
Modernizací projde i trasa linky 210 v úseku Záhradnícka – Karadžičova, kde se také vymění trolejové vedení a křižovatky. Po dodání nových vozidel začne na trasu nasazovat nové kloubové hybridní trolejbusy, které se zde budou během jízdy nabíjet z trolejového vedení a v dalších úsecích budou moci jezdit na batérii bez připojení na dráty. Pro tento účel posílí napájení z měníren.
Kromě toho je v přípravě i modernizace trolejového vedení v úseku Hlavní nádraží – Pražská – Kramáre – Patronka, po které začnou jezdit další dvě linky, kde nahradíme autobusy trolejbusy. Tato změna přichází v době, kdy se chystá převedení linky 32 do trolejbusové a její provázanosti s linkou 33, resp. její nahrazení v kratším intervalu linkou 32.

Rozpočet projektu je plánovaný ve výši úrovni 1,128 mil. €, z toho většinu má pokrýt příspěvek z fondů EU a státního rozpočtu. Předpokládaný začátek realizace projektu je v posledním čtvrtletí tohoto roku a doba realizace by měla být šest měsíců, z toho samotné stavební práce mají trvat 3 měsíce.

DPB v současnosti hledá projektanty na výstavbu / modernizaci tratí z prvního balíku projektů. Podle informace o výsledku vyhodnocení nabídek by si projektování těchto tratí měli podělit firmy Dopravoprojekt (TT Riviéra – Mlynská dolina – Patronka), Valbek & PRODEX (TT Autobusové nádraží – Nové SND a TT Patronka – Kramáre – Hlavní nádraží) a REMING Consult (TT Trenčianska – Hraniční – Grófska niva a TT Bulharská – Galvaniho – Avion Shopping Park).

Admin
Author: Admin